Webinarium "Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji". Jak skutecznie zwalczyć chwasty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Webinarium "Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji". Jak skutecznie zwalczyć chwasty?

06.04.2021autor: Kamila Szałaj

26 marca odbyło się nasze webinarium „Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji”! Rozmawialiśmy m.in. o strategii zwalczania chwastów w uprawach truskawek. Cały zapis wystąpienia prof. Jerzego Liska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach obejrzysz pod artykułem! 

O regulowaniu zachwaszczenia na plantacjach truskawek mówił prof. Jerzy Lisek z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. 

Chwasty stanowią konkurencję w dostępie do wody, substancji pokarmowych, światła. Mają niekorzystne oddziaływanie allelopatyczne, pogarszają warunki fitosanitarne na plantacji. Są także źródłem pożywienia dla szkodników.

- Ze starszych, dobrze utrzymanych plantacji powinniśmy minimum 2-3-krotnie w sezonie usuwać chwasty. Obowiązkowo: przed kwitnieniem truskawek i latem po zbiorze owoców – zaznaczył prof. 

Prof. Lisek podkreślił, że przed założeniem plantacji bardzo ważna jest profilaktyka zachwaszczenia. 

- Należy ocenić skład gatunkowy zachwaszczenia - najlepiej, by pole było wolne od chwastów trwałych. Poza tym konieczny jest odpowiedni przedplon - zboża, rzepak, gorczyca, gryka, roczne bobowate, groch, fasola, cebula, marchew - zaznaczył.

Następnie, podczas przygotowania pola, należy zastosować układowe herbicydy dolistne, np. glifosat, glifosat z MCPA, czy fluroksypyr. 

W rzędach truskawek dobrym sposobem regulacji zachwaszczenia jest zastosowanie pielników aktywnych (glebogryzarek) i pasywnych (kultywatorów). 

- Ale przy glebogryzarkach maksymalna liczba upraw w ciągu sezonu to maksymalnie 4-6, bo niszczy się struktura gleby – zaznaczył profesor. 

Przed wschodami chwastów
można zastosować np. Devrinol 450 SC, Colzamid, Baristo 500 SC, Inventor 500 SC, Wicher 500 SC, Stomp Aqua 455 CS, Zapora Liquid 455 CS. Przed lub wkrótce po wschodach chwastów można sięgnąć po: Goltix Compact 90 WG lub mieszaninę Goltix Compact 90 WG i Olbras 88 EC. 

Profesor przedstawił także listę graminicydów powschodowych.


Zobacz zapis wystąpienia prof. Jerzego Liska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. 
 
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pierwsze polskie truskawki są już w sprzedaży

Jak wynika z badań Kantar co czwarty (25%) Polak jadł truskawki w kwietniu. To znacznie więcej niż przed miesiącem (o 9 p.p.). W kwietniu wzrosło również spożycie malin – z 16% do 19%. Na kolejnych miejscach borówki (16%) i czarna porzeczka, dostępna obecnie pod postacią przetworów i mrożonek. Deklaracje spożycia aronii (12%) utrzymują się na stabilnym poziomie od czerwca zeszłego roku.

czytaj więcej

Webinarium "Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji": Mikroelementy w nawożeniu truskawki

26 marca odbyło się nasze webinarium „Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji”. Rozmawialiśmy m.in. o  mikroelementach w nawożeniu truskawki. Całe wystąpienia dr. Michała Szklarza z ADOB obejrzysz pod artykułem.

czytaj więcej

Webinarium "Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji": zrównoważona ochrona - zalecenia na ten sezon

26 marca odbyło się nasze webinarium „Doprowadzić truskawki do zbioru w dobrej kondycji”. Rozmawialiśmy m.in. o zrównoważonej ochronie truskawek. Cały zapis wypowiedzi Krzysztofa Łęgockiego z firmy ICB Pharma obejrzysz pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)