Szara pleśń w porzeczkach i malinach w okresie okołozbiorczym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szara pleśń w porzeczkach i malinach w okresie okołozbiorczym

07.07.2020autor: Kamila Szałaj

Ostatnie opady deszczu i ciepło sprzyja rozwojowi szarej pleśni na plantacjach porzeczek i malin. Jak z nimi walczyć w okresie okołozbiorczym?

Maliny – objawy szarej pleśni nie zawsze jednoznaczne


Szara pleśń to choroba powodująca największe szkody w uprawie malin. W sprzyjających warunkach, jakie mamy obecnie, może porazić wszystkie organy roślin. Dlatego objawy choroby powinniśmy monitorować nie tylko na kwiatach i owocach, ale także na pędach malin. Niestety, nie zawsze są one jednoznaczne i łatwe do zdiagnozowania, bowiem jasnobrązowe rozmyte plamy, które powstają na pędach, można łatwo przypisać także innym chorobom. 

W ochronie plantacji malin przed szarą pleśnią doradcy Agrosimex w najnowszym komunikacie jagodowym polecają m.in. Botrefin, Mythos 300 SC, Signum 33 WG, Switch 62,5 WG. 

Dobre efekty daje także zabieg fungicydem Teldor 500 SC oraz biologicznym środkiem Serenade ASO. Jest on zalecany do stosowania na początku zbiorów, z uwagi na brak pozostałości. 

- W tym okresie należy sięgać po środki ochrony roślin o krótkim okresie karencji, by zabezpieczyć przed chorobą niedojrzałe jeszcze owoce – wyjaśnia Tomasz Domański z firmy Agrosimex.


r e k l a m a


Porzeczki – duża presja ze strony patogenów


Szara pleśń występuje także na porzeczkach. Przy obecnej aurze jest szczególnie groźna dla plantacji zagęszczonych i młodych pędów. Ponieważ jesteśmy teraz w okresie przedzbiorczym, należy zintensyfikować ochronę przed tą chorobą, a także przed antraknozą, białą plamistością i rdzą wejmutkowo-porzeczkową. 


Doradcy Agrosimex polecają w tym okresie fungicydy, które mają w miarę krótkie karencje, a więc: Pastor 80 WG, Switch 62,5 WG, Teldor 500 SC oraz Luna Sensation 500 SC, która działa również na amerykańskiego mącznika agrestu, rdzę wejmutkwo-porzeczkową i opadzinę liści. W okresie okołozbiorczym warto sięgnąć po preparat biologiczny Serenade ASO.
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przetwórnie rozpoczęły skup czarnej porzeczki. Jakie oferują ceny?

Jaka w tym roku będzie cena porzeczki czarnej? Przetwórnie, które już zaczęły skupować porzeczkę dają ok. 2,60 zł netto za kg. Plantatorzy mają jednak nadzieję, że w trakcie sezonu cena ta wzrośnie do minimum 3 zł, bo plony nie są duże.

czytaj więcej

Szpalerowa uprawa porzeczek. Poligon doświadczalny w Jastkowie

Trudna sytuacja na rynku porzeczki przemysłowej zmusza plantatorów do poszukiwania alternatyw. Dobrym pomysłem na zmianę profilu gospodarstwa może okazać się szpalerowa uprawa porzeczek deserowych z przeznaczeniem na rynek świeży. 

czytaj więcej

Naturalne rozwiązanie w ochronie malin. Większy plon i mniej pozostałości

Uprawa malin zyskuje w Polsce na popularności, a krajowi plantatorzy są ich największym producentem w Unii Europejskiej. Owoce jagodowe, w tym maliny, mają duży potencjał – ale żeby go wykorzystać, trzeba dostosować się do wymogów handlu, który stawia na jak najniższy poziom pozostałości środków ochrony roślin w plonach. Dlatego plantatorzy szukają sposobów, które pozwolą ograniczyć ilość standardowych fungicydów w ochronie malin i zwiększyć wydajność produkcji. Jedno z takich rozwiązań było w ubiegłym roku przedmiotem doświadczeń, a ich wyniki są bardzo obiecujące.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)