Przed nami kolejne noce z przymrozkami. Będzie nawet -10°C
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Przed nami kolejne noce z przymrozkami. Będzie nawet -10°C

20.04.2020autor: Kamila Szałaj

Przymrozki nie odpuszczają. W weekend temperatura spadła miejscami nawet do  -7°C, a przed nami kolejne zimne noce. Synoptycy zapowiadają nawet -10°C na wschodzie kraju. Sadownicy załamują ręce. Choć na razie ciężko oszacować straty, to już wiadomo, że ucierpiały wiśnie, czereśnie, truskawki, wczesne odmiany porzeczek czy jabłoni.

- Ta wiosna nie jest dla nas łaskawa. Ostatnie przymrozki dały się we znaki wcześniejszym odmianom porzeczki, takim jak Tisel czy Sanjuta. Jeszcze nie wiemy, jak duże są to uszkodzenia, bo w obecnej fazie rozwojowej ciężko to oszacować,  ale myślę, że musimy liczyć się z mniejszym plonem. Chociaż przyznam, że po dzisiejszej porannej lustracji krzewów nie jestem aż tak zdruzgotana, bo jednak tych uszkodzeń gołym okiem aż tak nie widać  – mówi nam Danuta Adamiak, właścicielka 40-ha plantacji czarnej porzeczki z powiatu płońskiego.
Tak dziś rano, 20 kwietnia wyglądała odmiana Tisel porzeczki czarnej u Danuty Adamiak


Lustracją pól po weekendowych przymrozkach zmartwiony jest natomiast Jacek Witkowski,  producent truskawki spod Czerwińska nad Wisłą - największego zagłębia tych owoców.

- Uszkodzenia mrozowe są widoczne głównie w uprawach truskawek okrytych folią perforowaną. Oceniam, że od 10 do 30 proc. przemarzło. Natomiast jeśli ktoś nie nakrył  upraw agrowłókniną, niskie temperatury mogły uszkodzić nawet 95 proc. roślin – wyjaśnia Witkowski.

r e k l a m a



Duże uszkodzenia w sadach jabłoniowych


W wyniku spadku temperatur ucierpiały także jabłonie. Sadownicy zgłaszają najwięcej uszkodzeń na odmianach takich jak Idared i Ligol. Mocno oberwały też czereśnie, wiśnie morele, gdzie uszkodzonych jest nawet 60 proc. kwiatów. 

- U mnie z kolei najbardziej ucierpiała odmiana jabłoni  Genewa. Na ten moment szacuję straty na poziomie 60-70  proc. Nieciekawie też wygląda sytuacja z odmianami Czerwony Boskoop i Mutsu, w których mróz wyrządził szkody. Bardzo duże straty mam też w gruszy, na odmianie Lukasówka – mówi nam Paweł Siwiec, sadownik z Celejowa w powiecie puławskim.

Kolejne zimne noce przed nami


A tymczasem przed nami kolejne mroźne noce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami w całej Polsce. Alert nie obowiązuje tylko w woj. zachodniopomorskim.

Najbliższej nocy na północy, południu i w centrum kraju temperatury mogą spaść  do -4°C przy gruncie. Na Podkarpaciu może być nawet -5°C. Ale najzimniej będzie w woj. podlaskim. Tam termometry mogą pokazać nawet -10°C. Z kolei na Warmii i Mazurach synoptycy przewidują -8°C przy gruncie.

Ostrzeżenia obowiązują do środy

Kolejne noce: z wtorku na środę i ze środy na czwartek również będą mroźne. Ostrzeżenie pierwszego stopnia z 21 na 22 kwietnia obowiązują w całej Polsce, poza woj. zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim i opolskim. Z kolei z 22 na 23 kwietnie IMGW przewiduje przymrozki tylko w woj. śląskim, małopolskim i na Podkarpaciu. Miejmy nadzieję, że to już ostatnie tak chłodne noce tej wiosny, chociaż do zimnej Zośki jeszcze daleko…

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. 

ksz, fot. Danuta Adamiak, Jacek Witkowski
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza 2020: Arcybiskup prosi o modlitwę o deszcz

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaapelował o modlitwę błagalną o deszcz.

czytaj więcej

Przed nami kolejne przymrozki!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed przymrozkami. Alerty obowiązują prawie w całej Polsce aż do 20 kwietnia. Temperatura przy gruncie może spaść nawet do -7°C.

czytaj więcej

Susza będzie się nasilać w najbliższych miesiącach

Z uwagi na przebieg warunków pogodowych podczas tegorocznej zimy, szansą na nadrobienie deficytu wody były wiosenne opady. Tymczasem prognozy synoptyków nie są optymistyczne. Wraz ze wzrostem temperatur powietrza rosną szanse na to, że uprawy będą zagrożone skutkami suszy rolniczej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)