GUS: Owoców z plantacji jagodowych będzie więcej niż rok temu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

GUS: Owoców z plantacji jagodowych będzie więcej niż rok temu

01.08.2020autor: Kamila Szałaj

Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na ponad 0,5 mln t, tj. o blisko 10 proc. więcej niż w roku poprzednim. – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez GUS.

W bieżącym sezonie GUS przewiduje wyższe plonowanie większości gatunków owoców z drzew i krzewów owocowych. 

- Tegoroczne zbiory owoców są obecnie oceniane na niespełna 4,2 mln ton, tj. o ok 6 proc. więcej od produkcji roku poprzedniego. Chociaż zima 2019/2020 na ogół była łagodna i w większości nie spowodowała większych strat w uprawach sadowniczych, to wiosenne przymrozki występujące w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców oraz przedłużająca się susza, znacznie ograniczyły plonowanie na wielu plantacjach drzew i krzewów owocowych. Fale przymrozków, jakie wystąpiły w drugiej połowie kwietnia i w pierwszej dekadzie maja, w wielu sadach spowodowały uszkodzenie kwiatów i zawiązków. Z kolei na skutek braku dostatecznej ilości wilgoci w glebie, odnotowano wyjątkowo duży opad zawiązków – ocenia GUS w najnowszym „Wstępnym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych  w 2020 r.”.

Jagodowe 

Produkcję owoców z krzewów owocowych w sadach i plantacji jagodowych oceniono wstępnie na ponad 0,5 mln t, tj. o blisko 10 proc. więcej niż w roku poprzednim. Na plonowanie porzeczek czarnych oraz truskawek niekorzystny wpływ miały uszkodzenia przymrozkowe oraz brak dostatecznej ilości wilgoci w glebie podczas kwitnienia i zawiązywania owoców.


r e k l a m a
Największy spadek produkcji zanotowano w przypadku truskawek gruntowych (występowanie szarej pleśni oraz skrócenie zbiorów z powodu opadów) oraz winorośli. Maliny w bieżącym sezonie zdecydowanie lepiej przezimowały, jednak nie wszystkie odmiany. W przypadku nienawadnianych i słabo pielęgnowanych upraw malin, plony będą znacznie niższe od ubiegłorocznych. Obecna prognoza zbioru owoców tego gatunku wynosi ok. 122 tys. t., tj. o ok. 60 proc. więcej niż wyjątkowo niskie zbiory ubiegłoroczne, a przebieg dotychczasowej pogody wskazuję, że poziom zbiorów malin jesiennych będzie również dobry. Szacuję się, że powierzchnia uprawy malin w porównaniu do roku ubiegłego zmniejszyła się o ok. 10 proc.

Produkcję porzeczek ogółem (czarnych i kolorowych łącznie) oszacowano na nieco ponad 130 tys. t., tj. na poziomie o ok. 5 proc. wyższym od produkcji roku poprzedniego. Zbiory porzeczek czarnych zostały ocenione na ponad 93 tys. ton, (tj. o ok. 2 proc. więcej niż w 2019 r.), natomiast zbiory porzeczek kolorowych szacuje się na ponad 39 tys. ton, tj. o ok. 15 proc. więcej niż zbiory z 2019 r. Dość wysokie ceny skupu malin i porzeczek czarnych pozwalają przypuszczać, że wszystkie owoce tych gatunków zostaną zebrane.

Tegoroczną produkcję truskawek (łącznie z produkcją w ogrodach przydomowych) oszacowano na ponad 160 tys. t., tj. o ok. 9 proc. mniej niż zbiory ubiegłoroczne, przy czym zbiór owoców tego gatunku był skrócony ze względu na ciągłe opady deszczu oraz porażanie plantacji przez szarą pleśń. Na niektórych plantacjach, zwłaszcza wczesnych odmian, ujemny wpływ na wielkość plonowania i zbiory truskawek miały także wiosenne przymrozki. Plonowanie agrestu było na ogół dobre, a zbiory agrestu oceniono na ponad 10 tys. ton, tj. więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym o ok. 9 proc. 

Produkcja pozostałych owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych w sadach została oszacowana na ok. 99 tys. t., tj. o ponad 12 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim, (przede wszystkim z uwagi na znaczny wzrost areału uprawy borówki wysokiej). W przypadku zbiorów borówki wysokiej zanotowano ok. 18 proc. wzrost zbiorów borówki co jest wynikiem lepszego plonowania na plantacjach w pełni owocujących oraz wchodzenia w okres pełnego owocowania dużych areałów młodych plantacji. Wszystkie gatunki z tej grupy (z wyjątkiem winorośli) plonowały lepiej niż w poprzednim roku.

Źródło danych GUS
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

uprawa warzyw i owoców miękkich

dziennikarz redakcji internetowej

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny warzyw i owoców. Truskawki na pierwszym planie

W czerwcu rozpoczęły się zbiory owoców miękkich, które budzą najwięcej rynkowych emocji. Ceny skupu pierwszych gatunków tych owoców niemiło rozczarowały producentów. Pocieszeniem była większa dostępność pracowników sezonowych z Ukrainy, ale i tak na rynku widoczny był deficyt rąk do pracy. 

czytaj więcej

Przetwórnie rozpoczęły skup czarnej porzeczki. Jakie oferują ceny?

Jaka w tym roku będzie cena porzeczki czarnej? Przetwórnie, które już zaczęły skupować porzeczkę dają ok. 2,60 zł netto za kg. Plantatorzy mają jednak nadzieję, że w trakcie sezonu cena ta wzrośnie do minimum 3 zł, bo plony nie są duże.

czytaj więcej

Koniec sezonu na polskie truskawki. Niskie ceny i pogoda pogrążyły plantatorów

W ubiegłym roku, według danych GUS zebrano w Polsce 175 tys. ton truskawek. W tym roku plony będą niższe. Wszystko za sprawą pogody, która bardzo źle wpłynęła na uprawy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)