Ogromne ognisko grypy ptaków: tysiące ptaków do utylizacji
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogromne ognisko grypy ptaków: tysiące ptaków do utylizacji

30.01.2022autor: Dorota Kolasińska

Prawdziwa tragedia dotknęła gospodarstwo w gminie Mosina. Zadecydowano o utylizacji blisko 140 tys. szt. drobiu. 

Grypa ptaków nie odpuszcza, atakuje małe i duże fermy - komercyjne i drób w chowie przyzagrodowym. GIW poinformował o kolejnych ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków. Z raportu na 28.01.22 wynika, że odnotowano 15 ognisk w 2022 r. 

W ognisku nr. 15. wyznaczonym 26 stycznia 2022 r. poddano utylizacji rekordową w tym roku liczbę szt. drobiu. W miejscowości Bolesławiec, w gminie Mosina w woj. wielkopolskim wybito 136 186 szt. indyków rzeźnych. Było to gospodarstwo komercyjne. 

Ognisko nr. 14 wyznaczono na Dolnym Śląsku 25 stycznia br. w miejscowości Młodzianów w chowie przyzagrodowym, rolnicy utrzymywali tam 17 kur nieśnych. 

Najgorzej we Francji - już setki ognisk

Grypa ptaków zmiotła w 2021 r. w 403 polskich ogniskach miliony ptaków. Obecnie w UE najgorsza i najszybciej rozwijająca się sytuacja, występuje we Francji. Z raportu GIW wynika, że od początku roku wyznaczono 202 ogniska. Głównie w stadach kaczek w południowo-zachodniej części kraju. Z kolei z najnowszego raportu francuskiego ministerstwa rolnictwa wynika, że na dzień 28 stycznia 2022 r. we Francji wyznaczono 308 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu i 27 przypadków u dzikiego ptactwa. 

- Julien Denormandie wezwał we wrześniu do ścisłego przestrzegania środków bezpieczeństwa biologicznego i zwiększonego nadzoru ze strony profesjonalnych podmiotów, indywidualnych właścicieli ptaków i myśliwych. Epizod wysoce zjadliwej ptasiej grypy (HPAI), który wystąpił we Francji od jesieni 2020 r. do wiosny 2021 r., był przyczyną 492 ognisk w hodowli drobiu, 20 przypadków u dzikich zwierząt i 2 przypadków u dzikich zwierząt w niewoli. Około 3,5 miliona drobiu (głównie kaczek) zostało ubitych na południowym zachodzie podczas tego kryzysu na polecenie administracji, po wykryciu epidemii lub jako środek zapobiegawczy w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa - czytamy w komunikacie francuskiego resortu rolnictwa. 

dkol 

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

3 emu uciekły z gospodarstwa na Pomorzu. Jeden wybrał się na autostradę A1

Emu to ogromny ptak, który jednak uchodzi za zwierzę łagodne. Jednak pod wpływem stresu może być agresywne i płochliwe. Tak się stało w Żukczynie k. Rusocina (woj. pomorskie).

czytaj więcej

Grypa ptaków dotarła do Hiszpanii, a w Polsce kolejne ogniska

Wirus grypy ptaków rozprzestrzenia się już w zasadzie w każdych warunkach. Nie straszne mu ciepło, zimno czy wilgoć, atakuje tam gdzie ma ochotę. W Hiszpanii odnotowano pierwsze ognisko w sezonie 2021/2022, w Polsce z kolei już 13 w tym roku.

czytaj więcej

Grypa ptaków: już 11 ognisk choroby. Gdzie tym razem?

Rok 2021 r. zamknęliśmy z rekordową w Polsce liczbą ognisk grypy ptaków. Dopiero połowa stycznia, a już podano 11 ognisk w tym miesiącu. Gdzie tym razem zaatakował wirus? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)