Likwidacja Funduszu Promocji uderzy w branżę drobiarską
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Likwidacja Funduszu Promocji uderzy w branżę drobiarską

30.04.2020autor: Dorota Kolasińska

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „Poldrób” skierowały pismo do premiera i ministra rolnictwa, w którym apelują o zlikwidowanie Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego, bo stanowi to „zbędne obciążenie dla branży”. Sprzeciwia się temu Krajowa Rada Drobiarstwa.  

KIPDiP oraz Polpig zaapelowały do premiera Morawieckiego i ministra Ardanowskiego o likwidację Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego oraz oceny wartości użytkowej drobiu. Z tym stanowiskiem nie zgadza się Krajowa Rada Drobiarstwa, na czele której stoi Dariusz Goszczyński, dyrektor generalny. 

Jak tłumaczy KRD-IG w piśmie do premiera i ministra Ardanowskiego Fundusz Promocji składa się z 10 różnych branżowych funduszy, wśród nich jeden dotyczy promocji mięsa drobiowego, co stanowi około 12 mln zł, a odprowadzona opłata na fundusz wynosi 1/1000 wartości produktu. W związku z tym, że MRiRW rozpoczęło pracę nad przygotowaniem ustawy o zmianie promocji produktów rolno-spożywczych, a Fundusze Promocji są głównym źródłem finansowania organizacji branżowych, a pieniądze te są wykorzystywane jako 20% wkład własny w uzyskaniu dofinansowania Komisji Europejskiej do promocji produktów rolnych (4 razy więcej organizacje branżowe uzyskują z dofinansowania unijnego), KRD-IG sprzeciwia się likwidacji tego Funduszu. 

Jak podkreśla Krajowa Rada Drobiarska to właśnie dzięki niemu udało się osiągnąć wynik, w którym Polska stała się liderem produkcji drobiu w UE i na świecie, zyskując pozycję największego eksportera drobiu w UE. 

Oprócz likwidacji FPMD miałaby nie być również prowadzona ocena wartości użytkowej drobiu, która trwa nieprzerwanie od 40 lat. Jak podkreśla KRD–IG jest to bardzo istotne w utrzymaniu jakości i standardu sprzedawanego mięsa drobiowego.

r e k l a m a
Opłaty ponoszone przez fermy reprodukcyjne i zarodowe na ocenę stada wynoszą 0,01-0,02% kosztów całkowitej produkcji, a Krajowa Rada Drobiarstwa twierdzi, że nie stanowi to tak dużego udziału w kosztach i nie zagraża opłacalności produkcji dla hodowców. Gwarancja o jakości piskląt jaką otrzymuje kontrahent, jest zawarta w księgach hodowlanych i rejestrach. Bez utrzymania tej procedury, hodowcy staną się mniej konkurencyjni na rynku zarówno polskim, jak i za granicą. 

Odejście od prowadzenia oceny wartości użytkowej wśród krajowych podmiotów prowadziłoby do utraty kontroli nad jakością materiału i obniżenia wartości produktu finalnego. Konsekwencją tych działań byłoby przejęcie kontroli nad polską produkcją drobiarską przez zagraniczne koncerny drobiarskie – informuje KRD-IG. 

Ponadto organizacja podkreśla, że likwidacja, jak zostało to określone przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz oraz Ogólnopolski Związek Producentów Drobiu „Poldrób”, „zbędnych obciążeń” została poparta zmanipulowanymi i niepełnymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania Funduszu Promocji. Likwidacja według Dariusz Goszczyńskiego nie przyczyni się do rozwiązania problemów, ale pogorszenia obecnej sytuacji sektora. Według KRD-IG wniosek złożony został przez niewielkie grono organizacji i nie może być traktowany jako wspólny głos całej branży drobiarskiej. 

oprac. dkol na podst. krd-ig.com.pl

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grypa ptaków w USA – zakaz importu drobiu do UE

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że 8 kwietnia br. władze weterynaryjne w Stanach Zjednoczonych potwierdziły ognisko grypy ptaków. Mięso i żywy drób nie może być importowany do UE. 

czytaj więcej

Grypa ptaków – wirus znowu zaatakował w woj. lubuskim

Wirus grypy ptaków H5N8 nadal nie opuszcza polskich ferm drobiu. Mimo, że ogniska pojawiają się rzadziej, to niestety choroba dotyka licznych stad. Teraz przyszła pora na gospodarstwo kontaktowe do poprzedniego ogniska... 

czytaj więcej

Grypa ptaków w woj. lubuskim – największe ognisko choroby w tym roku

Wirus H5N8 po dwutygodniowej przerwie znów zaatakował z gigantyczną siłą na fermie indyków. W tym roku wyznaczono już 31 ognisk grypy ptaków. Jak dotąd, to było największe...

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)