KRIR wnioskuje o rekompensaty za grypę ptaków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KRIR wnioskuje o rekompensaty za grypę ptaków

12.03.2020autor: wk

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa z wnioskiem o uruchomienie dla producentów drobiu nadzwyczajnych środków pomocy. Zdaniem samorządu rolniczego jest to konieczne ze względu na kolejne ogniska grypy ptaków. Pomoc powinna pochodzić z budżetu krajowego oraz unijnego. 

- Jako przedstawiciele samorządu rolniczego wnioskujemy do Pana Ministra o uruchomienie, dla producentów drobiu wsparcia przez ARiMR w ramach zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnych środków wspierania rynku w sektorach jaj i mięsa drobiowego – napisał w piśmie do ministra rolnictwa szef samorządu rolniczego Wiktor Szmulewicz. 

Przedstawiciele KRIR zwrócili uwagę, że od ponad półtora roku Polska była krajem wolnym od grypy ptaków. Niestety w pierwszych dniach stycznia wirus powrócił. Do końca lutego ujawniono łącznie 26 ognisk w połowie województw. Straty wynikające z zastosowania nakazów i zakazów przez organ Inspekcji Weterynaryjnej, ponoszą gospodarstwa, w których wykryto wirusa grypy oraz gospodarstwa znajdujące się na wyznaczonych obszarach zapowietrzonych i zagrożonych. Jednocześnie ze względu na wprowadzone ograniczenia przez państwa importujące od nas drób i jaja, nastąpił spadek cen skupu żywca drobiowego i jaj w całej Polsce. 

Dlatego samorząd rolniczy chce, aby minister rolnictwa wystąpił w tej sprawie do Komisji Europejskiej o zastosowanie nadzwyczajnych środków wsparcia rynku dla sektora drobiarskiego w Polsce dotkniętego trudnościami, tj. ograniczeniami dla handlu wewnątrz Unii i z państwami trzecimi, wynikającymi z zastosowania środków weterynaryjnych w związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków, co pozwoliłoby na dofinansowanie wsparcia nie tylko z środków krajowych, ale również z funduszy unijnych.

Zdaniem KRIR należy rozważyć również dofinansowanie z budżetu państwa ponoszonych kosztów bioasekuracji związanych z tą chorobą, podobnie jak producentom świń w przypadku ASF.

Polska jest w 2020 r. w Unii Europejskiej krajem z największą ilością ognisk grypy ptaków. Znacznie mniej ognisk jest w Czechach, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji i Niemczech. 

wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dolnośląskie – grypa ptaków na fermie niosek

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o 30 ognisku grypy ptaków w 2020 r. Tym razem wirus H5N8 pojawił się w okolicy Wrocławia. 

czytaj więcej

Grypa ptaków – coraz więcej ognisk w woj. łódzkim

Główny Lekarz Weterynarii informuje o kolejnym już ognisku wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w woj. łódzkim. Wirus upodobał sobie kaczęta. 

czytaj więcej

Grypa ptaków zaatakowała na Śląsku i w Wielkopolsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 27 i 28 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8. Tym razem wirus pojawił się w woj. śląskim i wielkopolskim.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)