Jest pierwsze ognisko grypy ptaków w tym roku. "Padło 90 proc. indyków"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jest pierwsze ognisko grypy ptaków w tym roku. "Padło 90 proc. indyków"

06.01.2021autor: Kamila Szałaj

Grypa ptaków nie odpuszcza. Tym razem ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie w gminie Wohyń w woj. lubelskim w stadzie 28,6 tys. indyków. To pierwsze w tym roku ognisko w tym regionie. W 2020 roku wykryto ich sześć.

Wczoraj Główny Lekarz Weterynarii stwierdził ognisko grypy ptaków w gospodarstwie zlokalizowanym w miejscowości Lisiowólka w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim w woj. lubelskim. Utrzymywano tam ok. 28 600 indyków w wieku 4,5 oraz 2,5 miesięcy, które znajdowały się w dwóch kurnikach. 

Jest to pierwsze ognisko tej choroby w 2021 roku w województwie lubelskim. W 2020 roku potwierdzono łącznie sześć ognisk w tym regionie: pięć wyznaczono w styczniu w Starym Uścimowie w powiecie lubartowskim oraz jedno w grudniu w miejscowości Kaniwola w powiecie łęczyńskim. Wszystkie ogniska zostały wygaszone.

- Zdecydowana większość tych ptaków, ponad 90 proc. padła - poinformował podczas wideokonferencji  wojewoda lubelski Lech Sprawka.


Bez kurników w sąsiedztwie


Wojewoda zaznaczył, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie zwalczania grypy ptaków. Poinformował, że strefa zapowietrzona będzie obejmować tylko miejscowości na terenie powiatu radzyńskiego. Natomiast strefa zagrożona, w promieniu 10 km od ogniska, także tereny powiatu bialskiego i parczewskiego.

- Sytuacja przypomina sytuację sprzed roku, kiedy pojawiły się przypadki grypy ptaków. Ale różnica jest taka, że choć na terenie powiatu jest dużo ferm drobiu, to w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma innych kurników, więc nie ma konieczności utylizacji żywych ptaków. Obserwowane będą hodowle, które znajdą się w strefie zapowietrzonej. Ale jeżeli nie dojdzie do pojawienia się kolejnych padnięć, to być może nie będzie potrzeby dokonywania tego bolesnego zabiegu w postaci utylizacji żyjących ptaków - wyjaśnił Sprawka.

Poinformował też, że w tej chwili służby weterynaryjne bacznie obserwują inne fermy drobiu na tym terenie.

r e k l a m a
Wypowiedź wojewody ws. grypy ptaków od 31:51 minuty.

W  2020 roku w Polsce stwierdzono 51 ognisk HPAI: 32 w I półroczu i 19 w II półroczu, z czego ostatnie ognisko zostało stwierdzone 29.12.2020 r. w woj. dolnośląskim.

Rynki eksportowe zamykają drzwi


Pojawiające się kolejne ogniska grypy ptaków to ogromy cios dla producentów drobiu. Straty idą w miliony złotych, a kolejne kraje wprowadzają restrykcje eksportowe. Ograniczenia w handlu polskim drobiem i produktami drobiowymi wprowadziły w ostatnich tygodniach m.in. Ukraina, Rosja, Hongkong, Japonia, Białoruś, Arabia Saudyjska, Filipiny, Kirgistan i Kuba.

ksz, oprac. na podst. wetgiw, UW w Lublinie
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grypa ptaków: Francja prewencyjnie wybije 600 tys. sztuk drobiu

Francja dokona uboju około 600 000 sztuk drobiu, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa grypy ptaków - informuje Reuters. 

czytaj więcej

Kolejne ogniska grypy ptaków

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach grypy ptaków. Tym razem wirus pojawił się w powiecie łęczyńskim (woj. lubelskie) i w powiecie kłodzkim (woj. dolnośląskie).

czytaj więcej

Nowe podtypy grypy ptaków zagrażają światowej hodowli drobiu

  Nowy wirus grypy ptaków H7N6 rozprzestrzenia się w Afryce Południowej, zabito już miliony drobiu. Nowe warianty są zjadliwe również dla ssaków. Czy wirus wymyka się spod kontroli?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)