Grypa ptaków – zakaz eksportu do RPA, na Ukrainę i Białoruś
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grypa ptaków – zakaz eksportu do RPA, na Ukrainę i Białoruś

07.01.2020autor: Dorota Kolasińska

Niestety kolejne kraje wprowadziły zakaz importu produktów i surowców drobiowych z Polski ze względu na wykrycie ognisk grypy ptaków. Nie wszyscy uznają regionalizację... 

Niestety obawy, które mieli producenci drobiu oraz zakłady mięsne eksportujące drób dotyczące masowego wprowadzania zakazów eksportowych się sprawdziły. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w komunikacie, że zgodnie z pismem z dnia 3 stycznia 2020 r. służba weterynaryjna RPA wprowadziła zakaz eksportu drobiu związanego w wystąpieniem w Polsce ogniska grypy ptaków. 

Zakazem objęto: 
żywy drób, gołębie i inne ptaki;
jaja (z wyłączeniem SPF);
świeże (w tym mrożone) mięso drobiowe.
Poinformowano ponadto, iż nie będą wydawane nowe weterynaryjne zezwolenia importowe (veterinary import permits) dla ww. produktów. Niewykorzystane zezwolenia zostaną anulowane, a importerzy zobowiązani są do zwrotu ww. zezwoleń.
Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że produkty drobiowe przetworzone termicznie są wyłączone z zakazu, o ile importer otrzymał ważne zezwolenie importowe (veterinary import permit).

r e k l a m a
Niestety to nie koniec. Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiły się komunikaty dotyczące również Białorusi i Ukrainy... 

Na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Republiki Białorusi, została zamieszczona informacja nt. wprowadzenia przez białoruską służbę weterynaryjną od dnia 4 stycznia 2020 r. czasowego ograniczenia wwozu na terytorium Republiki Białorusi z województwa lubelskiego

(żywego drobiu, jaj wylęgowych, dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie;
mięsa drobiowego, jaj w proszku, melanżu, albuminy i innych produktów spożywczych przetwórstwa jaj kurzych; puchu i pierza, trofeów myśliwskich (dzikie ptactwo);
pasz i dodatków paszowych z drobiu, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej).

Ukraina również wprowadziła czasowe ograniczenia w imporcie produktów oraz surowców drobiowych ze skażonych grypą ptaków regionów – strefy zapowietrzonej i zagrożonej. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu restrykcje wprowadził także Hongkong. Jak dotąd jedynie rynek RPA został całkowicie zamknięty dla produktów i surowców pochodzących od drobiu. Reszta państw, które wprowadziły zakazy uznaje regionalizację.
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Warmińsko-mazurskie: potwierdzono 18. ognisko grypy ptaków!

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 18. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

czytaj więcej

Grypa ptaków dotarła do woj. dolnośląskiego

W miejscowości Strupice w powiecie złotoryjskim w woj. dolnośląskim wykryto ognisko grypy ptaków. Wirus grypy H5N8 był już zlokalizowany w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubelskim. 

czytaj więcej

Wielkopolska – kolejne potwierdzone ognisko grypy ptaków

Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował o potwierdzonym, pozytywnym wyniku badań dotyczącym wirusa grypy ptaków w Wielkopolsce. To już drugie ognisko... 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)