Duża Cerkwica i Marcinkowo walczą z grypą ptaków - dwa nowe ogniska
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Duża Cerkwica i Marcinkowo walczą z grypą ptaków - dwa nowe ogniska

09.02.2022autor: Dorota Kolasińska

W Polsce odnotowano już 18 ognisk grypy ptaków, z czego cztery w woj. kujawsko pomorskim. Dwa ostatnie w gminach Kamień Krajeński i Inowrocław. 

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o dwóch nowo wyznaczonych ogniskach grypy ptaków. Dwa poprzednie w tym roku odnotowano w powiecie tucholskim i świeckim. 

6 lutego br. wyznaczono ognisko w gospodarstwie komercyjnym, gdzie utrzymywano 2 597 gęsi reprodukcyjnych. Ferma drobiu znajduje się w powiecie sępoleńskim w gminie Kamień Krajeński w m. Duża Cerkwica. Ognisko stwierdzono na terenie obszaru zagrożonego, ze względu na wyznaczenie poprzedniego ogniska w powiecie tucholskim. Początkowo padło 40 szt., później kolejne 120. O sytuacji poinformował lekarz weterynarii, który opiekował się stadem. Gęsi, które nie padły same zostały zagazowane i wywiezione przez firmę utylizacyjną już 7 lutego. Trwa dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich i sprzętu. 

Tego samego dnia, jak wynika z raportu GIW wyznaczono kolejne ognisko w miejscowości Marcinkowo. W tym gospodarstwie utrzymywano 3396 kur reprodukcyjnych. W związku z dwoma ogniskami wojewoda był zobowiązany poszerzyć dotychczasowe obszary grypy ptaków w woj. kujawsko-pomorskim. 

Obszary i restrykcje

Obszar zapowietrzony w promieniu 3 km wyznaczono dla miejscowości:
1 W powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński: miasto oraz Duża Cerkwica, Mała Cerkwica, Radzim, Obkas, Orzełek
2. W powiecie tucholskim, w gminie Kęsowo, w miejscowości Drożdżenica

Natomiast obszar zagrożony w promieniu 10 kilometrów:
1. W powiecie sępoleńskim, w gminie Sępólno Krajeńskie, miejscowości: Sępólno Krajeńskie, Włościbórz, Zalesie, Komierowo, Lutowo, Dziechowo, Lutówko, Piaseczno, Sikorz, Trzciany, Wałdowo
2. W powiecie sępoleńskim, w gminie Kamień Krajeński, miejscowości Dąbrowa, Dąbrówka, Jerzmionki, Niwy, Nowa Wieś, Witkowo, Zamarte, Płocicz
3. W powiecie tucholskim, w gminie Kęsowo, w miejscowości: Kęsowo, Obrowo, Pamiętowo, Przymuszewo 

Wraz z wyznaczeniem stref rolnicy muszą zdawać sobie sprawę z wynikających z tego tytułu ograniczeń dot. utrzymywania ptaków z dostępem do wybiegów czy zakupu lub sprzedaży. 

oprac. dkol na podst. GIW/aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl/

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Opłacalność produkcji drobiu – oby ceny nie spadły…

Hodowcy drobiu również poważnie odczuwają wzrost kosztów produkcji - szczególnie komponentów paszowych. Jak oceniają opłacalność produkcji na początku 2022 r.? 

czytaj więcej

Grypa ptaków - ponad 9 tys. kaczek hodowlanych do uboju

Wysoce zjadliwa grypa ptaków atakuje kolejne gospodarstwa zajmujące się produkcją drobiarską. Tym razem ofiarą padło gospodarstwo hodowlane, nie rzeźne. To duża strata dla wielkopolskich rolników. Choroba rozpędza się na nowo... 

czytaj więcej

Grypa ptaków dotarła do Hiszpanii, a w Polsce kolejne ogniska

Wirus grypy ptaków rozprzestrzenia się już w zasadzie w każdych warunkach. Nie straszne mu ciepło, zimno czy wilgoć, atakuje tam gdzie ma ochotę. W Hiszpanii odnotowano pierwsze ognisko w sezonie 2021/2022, w Polsce z kolei już 13 w tym roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)