Zimowa róża - jaka jest legenda znanego z naszych ogrodów ciemiernika?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zimowa róża - jaka jest legenda znanego z naszych ogrodów ciemiernika?

18.12.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Według legendy ciemierniki wyrosły z łez biednego pasterza zdążającego do betlejemskiej stajenki przywitać Jezusa. Pasterz rozpaczał, gdyż nie posiadał niczego, co mógłby ofiarować Panu. Wtedy na śniegu pojawiły się kwiaty jak róże i od tego czasu nazywane są różami Bożego Narodzenia

Ich piękne kwiaty pojawiają się zimą, czasem zwieszając się ponad śnieżną poduchą. Ostatnimi czasy wielu ogrodników wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, by ciemierniki stanowiły ozdobę bożonarodzeniową, rozpoczęło ich produkcję w doniczkach. Stwarzając im odpowiednie warunki, stymulują kwitnienie w okresie najbardziej pożądanym. Dzięki tym staraniom możemy nabyć kwitnące okazy przez całą zimę, a przede wszystkim w grudniu.

r e k l a m a

Ciemiernik cuchnący jest mało wymagającą rośliną

Najczęściej uprawianym i najczęściej dostępnym w sprzedaży jest ciemiernik biały. To gatunek zawsze zielony, o dużych, skórzastych, dłoniastozłożonych liściach, dorastający do 30 cm wysokości. Kwiaty ma duże, talerzykowate, o średnicy 6–8 cm, osadzone po 2–3 na pędach. Kolor kwiatów jest biały, z lekko różowiejącymi brzegami okwiatu, i ciemnieje w miarę starzenia. Wymaga gleby świeżej, próchnicznej i przepuszczalnej, miejsca półcienistego. Źle rośnie na glebie ciężkiej i wilgotnej. Ponieważ nie znosi uszkodzonych korzeni, postarajmy się, by nie był zbyt często przesadzany. Ciemiernik cuchnący jest to gatunek pochodzący z płd.-zach. Europy. Osiąga 50 cm, kwiaty, zebrane w szczytowe wiechy, są kuliste, dzwonkowate, jasnozielone z purpurowymi brzegami. Tworzy liczne, ale drobne kwiaty do 2 cm, kwitnie od lutego do czerwca.

Ciemiernik cuchnący jest ciekawą rośliną i mało wymagającą. Nadaje się do ogrodów naturalistycznych na stanowiskach półcienistych. Nieco mniejszy jest ciemiernik korsykański, ale jego kwiaty są większe i bardziej rozchylone.

Ciemiernik czerwieniejący to niski, osiągający 20 cm wysokości gatunek występujący na Bałkanach. Kwiaty są talerzykowate, skierowane na boki, purpurowe.

Różnokolorowymi kwiatami odznaczają się odmiany pochodzące od ciemiernika wschodniego. Dorastają do 50 cm, mają duże, dochodzące do 7 cm średnicy kwiaty. Ich barwa jest kremowobiała, przy nasadzie zielonkawa. Większość odmian zaliczanych jest już do gatunku ciemiernika ogrodowego. Skala barw jest bardzo duża, wśród nich są odmiany o kwiatach kremowych, zielonych, różowych, purpurowych, fioletowych i prawie czarnych, a nawet barwy żółtej.

Ciemiernik lubi chłodne pomieszczenia

Niestety ciemierniki nie znoszą wysokich temperatur panujących w pomieszczeniach, na dłuższą metę źle się w nich czują. Chcąc utrzymać rośliny w dobrej kondycji i cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jak najdłużej, musimy spełnić kilka warunków. Powinny stać w chłodnym, lecz widnym miejscu. Temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 15°C. Najlepiej będzie, jeśli w pomieszczeniu spędzą jedynie okres bożonarodzeniowy, a resztę zimy w chłodnej, acz widnej werandzie czy oszklonym i nieogrzewanym ogrodzie zimowym. Przez ten okres rośliny podlewamy systematycznie, lecz umiarkowanie, by nie dopuścić do przesuszenia ani przelania. Nie powinny trafić po świętach do ogrodu, bo nie są do tego przygotowane. Nie tak jak ciemierniki rosnące przez cały okres wegetacyjny w gruncie. Te przebywające w domu nie mają szans przetrwania w zimowych warunkach. Przenieść je można dopiero wiosną i to po wcześniejszym zahartowaniu, czyli wystawianiu na zewnątrz przez kilka bezmroźnych dni na kilka godzin.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy ciemiernikach – zarówno gruntowych, jak i tych w doniczkach – należy wykonywać w rękawiczkach

  • Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne przy ciemiernikach – zarówno gruntowych, jak i tych w doniczkach – należy wykonywać w rękawiczkach

fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 50/2022 na str. 52. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogród zimą także ma swój urok. Warto się po nim rozejrzeć

Są tacy, którzy uważają jesień i zimę za najbrzydsze i przygnębiające pory roku. Spróbujmy poszukać jej uroków, by poprawić sobie nastrój spowodowany pochmurnymi bądź deszczowymi dniami.

czytaj więcej

Jaka przyszłość czeka soję i jej uprawę w Polsce?

W 2022 r. w Polsce uprawiano soję na powierzchni ok. 48 tys. ha. To rekordowe zasiewy, ale wciąż mamy ogromny potencjał wzrostu, bo wciąż przytłaczająca większość pasz jest wytwarzana z soi importowanej. Jak można zachęcić rolników do zwiększaniu areału zasiewu soi? M.in. o tym dyskutowano podczas panelu „Zmieniające się warunki w przestrzeni rolniczej. Soja i inne kierunki”. Do jakich wniosków doszli uczestnicy?

czytaj więcej

Jak przechowywać środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin są podatne na wpływ niskich temperatur, dlatego warto pamiętać o tym, by zabezpieczyć je przed rozpoczynającą się zimą. Podstawowe przepisy dotyczące prawidłowego magazynowania są określone wytycznymi prawnymi. Czy wszyscy o nich pamiętają?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)