Wykorzystaj wrotycz w ochronie ogrodu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wykorzystaj wrotycz w ochronie ogrodu

11.09.2021autor: Małgorzata Wyrzykowska

Wrotycz to ziele dość powszechnie występujące w Polsce. Ma niezwykłe właściwości lecznicze, ale można wrotycz wykorzystać także w ogrodzie do ochrony naszych roślin przed szkodnikami. Jak wykorzystać właściwości wrotycza w ogrodzie?

Wrotycz to pospolita bylina występująca na terenie całej Polski. Porasta pobocza dróg, brzegi lasów, ugory, zarośla i rowy. Charakteryzuje się intensywnym zapachem przypominającym kamforę.

r e k l a m a

Właściwości wrotyczu znane od stuleci

Ma bardzo atrakcyjne żółte kwiaty, które nadają się do bukietów ziołowych.

Dawniej ziele wrotyczu stosowano w ziołolecznictwie, w potrawach (koszyczki kwiatowe zapiekano w cieście), a także odstraszająco na owady. Dziś sporadycznie używa się go w domu lub leczeniu. Bardzo szerokie ma natomiast zastosowanie w ogrodzie i gospodarstwie domowym, gdzie służy do zwalczania stonki, much, mszyc, mrówek, komarów, kleszczy, a także szkodników w postaci gąsienic szkodliwych motyli.

Wrotycz wypędzi szkodniki z ogrodu

Preparaty z wrotyczu możemy stosować już wczesną wiosną do zwalczania zimujących form szkodników, np. przędziorków czy jaj mszyc znajdujących się na krzewach i drzewach. Są stosowane również do zwalczania chorób roślin użytkowych, m.in. mączniaków prawdziwych i rdzy.

Jak przygotować preparat z wrotyczu?

Do sporządzania preparatów z wrotyczu zbiera się zielone części roślin oraz baldachy kwiatów. Ziele zbieramy w okresie kwitnienia, czyli do połowy września. Suszymy je w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze około 35°C, a uzyskany susz przechowujemy w szczelnych naczyniach. Latem stosujemy preparaty sporządzone ze świeżych roślin, a susz pozostawiamy do wiosennych zabiegów. Z wrotyczu przygotowujemy gnojówki, wyciągi, napary i wywary, o których napiszemy wiosną.
 
Wrotycz jest uciążliwym chwastem, ale jego właściwości mają zastosowanie w ekologicznej ochronie roślin

  • Wrotycz jest uciążliwym chwastem, ale jego właściwości mają zastosowanie w ekologicznej ochronie roślin



Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dostosuj uprawę w ogródu pod pH gleby

Większość roślin uprawnych preferuje lekko kwa­­śne podłoże umożliwiające przyswajanie składników pokarmowych. Zachodzi więc pytanie, czy gatunki kwasolubne urosną na podłożu o wyższym pH i odwrotnie. Urosną, ale nie będą tak okazałe. Dlaczego?

czytaj więcej

Uprawa jagód goji we własnym ogródku

Jagody goji dobrze sobie radzą w naszym klimacie zarówno jako roślina uprawna, jak i zdziczała, chociaż pochodzi z Azji Wschodniej. Jakie ma wymagania i jak wygląda pielęgnacja kolcowoja pospolitego?

czytaj więcej

Jakie warzywa są najlepsze na uprawę poplonową w ogródku?

Wczesne warzywa zeszły już z zagonków, które wypadałoby jakoś zagospodarować. Wykorzystajmy rośliny warzywne nadające się do uprawy poplonowej. Głąbik krakowski, burak liściowy, kapusta pekińska czy kapusta pak choi to jedne z wielu propozycji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)