Uprawa warzyw, które lubią ciepło
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uprawa warzyw, które lubią ciepło

14.08.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Wśród miłośników ogrodnictwa coraz bardziej popularne stają się rośliny z ciepłych regionów. Są one nie tylko ozdobą balkonów i ogrodów, lecz także wydają smaczne, jadalne owoce, które można jeść na surowo.

Bakłażany są bogate w sole mineralne

Bakłażan, nazywany też często psianką podłużną czy oberżyną, jest rośliną pochodzącą z Indii. Od tysiącleci jest uprawiany w Chinach. Do Europy bakłażana przywieźli Maurowie. Początkowo było to warzywo popularne wyłącznie w Hiszpanii, ale z biegiem czasu zaskarbił sobie sympatię mieszkańców całego kontynentu.

Bakłażany są cennym źródłem substancji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zawierają wysokie stężenie kwasu askorbinowego oraz witaminy K. Można w nich znaleźć witaminę B6 oraz kwas foliowy, który wspomaga procesy krwiotwórcze, dzięki czemu jest jednym z czynników zapobiegających anemii. Oberżyna dostarcza też wielu soli mineralnych, w tym:

  • potasu,
  • magnezu,
  • miedzi,

Bakłażan można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie, trzeba tylko pamiętać o tym, że jest to roślina ciepłolubna i ma duże wymagania cieplne. Z tego powodu najlepiej jest uprawiać bakłazana pod osłonami, np. w szklarni albo tunelu foliowym. Stanowisko do uprawy bakłażana musi być bardzo ciepłe, nasłonecznione i osłonięte od wiatru. W przypadku tego warzywa sprawdza sie zasada, że nie uprawiamy spokrewnionych gatunków po sobie. Zatem bakłażana nie uprawiamy w tym samym miejscu, w którym wcześniej rosły inne warzywa z rodziny psiankowatych (papryka, pomidory, ziemniaki). Gleba powinna być żyzna, bogata w próchnicę i dostatecznie wilgotna. Przed posadzeniem sadzonek bakłażana podłoże należy nawieźć za pomocą kompostu albo obornika.

Uprawa warzyw, które lubią ciepło

r e k l a m a

Pepino można jeść zarówno na surowo, jak i po jego przetworzeniu

Pepino (Solanum muricatum) to owoc w kolorze kremowym z fioletowymi paseczkami, przypominający kształtem i wielkością awokado. Warzywo pochodzi z Chile i Peru i podobnie jak bakłażan, pomidory czy papryka, należy do rodziny psiankowatych. Zawiera dużo witaminy C i A oraz składniki mineralne.

Owoc pepino można jeść zarówno na surowo, jak i po przetworzeniu. Owoc przed osiągnięciem dojrzałości ma smak typowy dla warzyw i można go jeść w postaci smażonej, gotowanej lub duszonej. Zaś dojrzałe owoce przypominają smakiem połączenie ananasa, melona i cytryny. Nadają się do jedzenia na surowo lub do robienia przetworów, które świetnie smakują jako słodka przekąska na deser. Pepino sprawdzi się także jako składnik słodkiej sałatki owocowej czy deokracja tortów i ciast.

Owoce pepino są podatne na zgniecenie, dlatego też nie nadają się do długiego przechowywania i transportu, a więc jedynym sposobem, aby cieszyć się jego smakiem, jest wyhodowanie własnych owoców w ogrodzie.

Podobnie jak kuzyni, pepino ma wysokie wymagania termiczne, wodne i pokarmowe. W związku z czym często bywa uprawiany pod osłonami. I tylko w najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłych, osłoniętych stanowiskach i na ciepłych glebach jego uprawa może udać się także w gruncie. Psianka melonowa powinna dać sobie też radę w uprawie doniczkowej na dużym balkonie lub tarasie, o ile tylko będzie miała zapełnione odpowiednie warunki (słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko i żyzną, próchnicza, stale lekko wilgotną ziemia).

Uprawa warzyw, które lubią ciepło

Kiwano rośnie w oczach

Kiwano jest rośliną tropikalną, ale którą z sukcesem udaje się uprawiać również w amatorskiej uprawie prowadzonej w Polsce. Zwłaszcza w lata upalne i przy odpowiedniej ilości wody. W takich warunkach w ciągu 24-30 godzin roślina jest w stanie wydłużyć pęd o 15-20 cm (!), przez co śmiało można napisać, że rośnie w oczach. Podobnie jak inne dyniowate, w tym tradycyjne ogórki, wymaga dużych ilości wody dla swojego rozwoju. 

Kiwano ma wysokie wymagania termiczne – przestaje rosnąć, gdy temperatura spada poniżej 15 st. C, a zamiera, gdy jest niższa niż 5 st. C. W ogrodzie kiwano można uprawiać w gruncie, pamiętając by sadzić je dopiero kiedy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków i temperatura wzrośnie. Najlepiej uprawiać kiwano w szklarniach bądź foliowych tunelach. Kiwano jest pnączem i dlatego można je uprawiać podobnie, jak ogórki, przy podporach.

Uprawa warzyw, które lubią ciepło

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcia: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bobik dobrze sobie radzi w uproszczeniach

Praca rolników, ich ciągły rozwój i podążanie za najnowszymi rozwiązaniami pokazuje, że dobrze dobrane technologie uproszczone pozwalają na stabilizację plonu zarówno w dobrych, jak i w słabych latach. W jaki sposób?

czytaj więcej

Czy na Księżycu powstaną gospodarstwa rolne?

Jednym z przejawów podboju kosmosu ma być możliwość produkcji żywności w przestrzeni kosmicznej. A wiele wskazuje na to, że już niedługo na Księżycu powstaną pierwsze gospodarstwa rolne. Jak ma wyglądać rolnictwo na Księżycu?

czytaj więcej

Uprawa jagód goji we własnym ogródku

Jagody goji dobrze sobie radzą w naszym klimacie zarówno jako roślina uprawna, jak i zdziczała, chociaż pochodzi z Azji Wschodniej. Jakie ma wymagania i jak wygląda pielęgnacja kolcowoja pospolitego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)