Szpeciele na leszczynie – objawy i zwalczanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szpeciele na leszczynie – objawy i zwalczanie

23.02.2020

Zdeformowane pąki na leszczynie to skutek żerowania wielkopąkowca leszczynowego, czyli szpeciela. To nie tylko szkodnik porzeczek. Te drobne roztocza atakują również leszczynę, powodując niszczenie i deformację pąków.

Jak rozpoznać szpeciele?

Szpeciele mają około 0,20 mm długości, owalny kształt i błyszczące ciało. Szkodniki te żerują zarówno w pąkach żeńskich leszczyny, jak i liściowych.

r e k l a m a

Szkodniki usuwaj z pąkami, na których żeruje

Swym żerowaniem ograniczają wzrost i owocowanie krzewów, wskutek czego pąki znacznie nabrzmiewają, a w maju zasychają i opadają. Już od lutego powinniśmy systematycznie kontrolować krzewy leszczyny i usuwać wszystkie podejrzane pąki. To pozwoli ograniczyć występowanie szkodnika, bo usuniemy go wraz z pąkiem, w którym zimuje.

Jeśli nie zniszczymy siedliska, czyli zaatakowanych pąków, wiosną szpeciele je opuszczą i dokonają kolejnych zniszczeń.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Już czas, by rozpocząć monitoring szkodników w rzepaku i zbożach ozimych

W tym roku trzeba poświęcić więcej uwagi obserwacjom i monitorowaniu wczesnych szkodników. Zwykle ten sezon monitoringu większość rolników rozpoczynało w rzepaku pod koniec lutego. Tak naprawdę warto wystawić żółte naczynia już teraz, bo okazuje się, że niektóre szkodniki są aktywne.

czytaj więcej

Temperatura sprzyja szkodnikom, ale jest za niska na pestycydy

Wkrótce na łamach „Tygodnika Poradnika Rolniczego” będziemy przypominać biologię szkodników roślin uprawnych, których najwcześniejszego ataku wczesną wiosną możemy spodziewać się w rzepaku.

czytaj więcej

Jakie są progi szkodliwości szkodników w rzepaku, pszenicy i kukurydzy?

Próg szkodliwości daje podstawę do decyzji o zwalczaniu szkodników roślin zabiegami chemicznymi, oczywiście o ile nie ma w danej sytuacji innych alternatywnych metod ich ograniczenia. W tabelach przypominamy ustalone progi szkodliwości szkodników w rzepaku, pszenicy i kukurydzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)