Szałwia pomaga ludziom i roślinom
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szałwia pomaga ludziom i roślinom

26.02.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Szałwia, której nazwa pochodzi od łacińskiego salvare, czyli leczyć, zbawiać, ratować, już w średniowieczu uważana była za roślinę świętą. Niektóre źródła podają, że jest pomocna m.in. w regulowaniu stężenia cukru we krwi, a także w leczeniu depresji. W czym jeszcze pomaga szałwia?

To doskonała roślina przyprawowa, mająca również szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie oraz jako roślina ozdobna. W jej towarzystwie warzywa lepiej rosną (allelopatia).

Szałwia jest wieloletnią krzewinką dorastającą do 60 cm wysokości o balsamicznym zapachu. Jej liście i pędy pokrywa srebrzysty meszek, a zebrane w nibykłoski jasnofioletowe, niebieskie lub białe kwiaty tworzą się na szczytach pędów. Roślina jest miododajna – przyciągająca motyle i inne owady zapylające.

r e k l a m a

Szałwię wysiej do skrzyneczki

Jeśli chcemy pozyskać rośliny o kilka tygodni wcześniej niż z kwietniowego siewu na rozsadnik, to koniec lutego czy początek marca jest dobrym czasem na wysiew nasion do skrzyneczek lub inspektów. Nasiona umieszczamy na głębokości około 1 cm w podłożu. W pomieszczeniach ogrzewanych kiełkuje po 3 tygodniach. Gdy siewki osiągną około 5 cm, przepikowujemy je do pojedynczych doniczek, pojemników lub wielodoniczek, a na przełomie kwietnia i maja wysadzamy je na miejsce stałe w rozstawie 20–40 cm. Ewentualne przymrozki nie wyrządzą im szkody. J

Jako rośliny pochodzące z rejonów Morza Śródziemnego najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, choć tolerują niewielki cień. Wymagają gleby żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe – najlepsze stanowisko to to w drugim roku po oborniku, z podłożem suchym lub lekko wilgotnym i kamienistym. Szałwia jest tolerancyjna co do odczynu gleby, ale polecane jest pH 6,5–7. Wszelkie odchylenia wpływają na jej gorszą kondycję i staje się mniej okazała.

Ponieważ szałwia ma tendencję do drewnienia pędów, co w konsekwencji prowadzi do zahamowania rozwoju młodych odrostów, należy w kolejnych latach uprawy skracać pędy o 1/3 wysokości wiosną, przed rozwojem liści. Gdy po latach straci wigor, można zastosować cięcie odmładzające w lutym polegające na przycięciu rośliny na szerokość dłoni.

Zrób sadzonki lub podziel, a wcześniej wybierz odmianę

Po kilku latach uprawy można rozmnażać szałwię przez sadzonkowanie. Materiał pobieramy od maja do późnego lata, choć niektórzy polecają, by zabieg rozpoczynać dopiero w lipcu. Ważne, by roślina nie była w trakcie kwitnienia. Jeśli tak się dzieje, należy ściąć zarówno kwiaty, jak i pączki. Pobieramy młode, około 10-centymetrowe pędy wraz z piętką. Po oczyszczeniu z dolnych liści końcówkę pędu zanurzamy w ukorzeniaczu i umieszczamy w doniczce. Utrzymujemy podłoże lekko wilgotne, ponieważ szałwia nie lubi mokrego środowiska. Po ukorzenieniu wysadzamy na miejsce stałe. W pierwszym roku uprawy rośliny z siewu, jak i sadzonek należy osłaniać na zimę.

W celu odmłodzenia już nieatrakcyjnej z wyglądu szałwii można wczesną wiosną lub pod koniec sierpnia podzielić kępy, a powstałe sadzonki sadzimy w nowym miejscu, zyskując tym samym nowe rośliny.

Do dyspozycji jest wiele jej odmian, m.in. o fioletowych kwiatach: Caradonna, Amethyst, Blue Field, Violet, Wesuwe, kwitnące na biało: Adrian, Medium White, Porzellan, Snow Hill, niebieskie: Blue Marvel, Merleau Blue, Mainacht, Crystal Blue, Negrito.
Szałwia ma zaskakujące działanie na sąsiadujące z nią rośliny. Dzięki allelopatii sprawia, że jej sąsiadki lepiej rosną

  • Szałwia ma zaskakujące działanie na sąsiadujące z nią rośliny. Dzięki allelopatii sprawia, że jej sąsiadki lepiej rosną


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie artykułu Małgorzaty Wyrzykowskiej, który ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 8/2022 na str. 60. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Fot. Małgorzata Wyrzykowska

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie szkodniki najczęściej spotykamy w naszych ogródkach?

Jeśli coś niszczy rośliny w ogrodzie, warto rozpoznać szkodnika i podjąć odpowiednie działania, by chronić rośliny. Jakie szkodniki niszczą rośliny w ogrodzie? Jakie choroby roślin mogą wywołać? Jak walczyć ze szkodnikami roślin? Chociaż nadal mamy zimę, przedstawiamy krótki przewodnik przed nadejściem wiosny.

czytaj więcej

Czy zimą ogród śpi?

Zima dla roślin jest okresem spoczynku, ale czy wszystkie zapadają w sen zimowy? Nie. Większość drzew i krzewów traci liś­cie, u bylin część nadziemna zamiera. Zdawać by się mogło, że świat pokryty śniegiem i skuty mrozem śpi.

czytaj więcej

Top 10 roślin, które ozdobią ogród zimą

Przyzwyczailiśmy się już, że zima to czas uśpienia kwiatów. Z niecierpliwością czekamy do wiosny, by nasze ogrody znów rozkwitły. Jednak zimą także można cieszyć się pięknymi roślinami, nie tylko tymi w domowych doniczkach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)