Skorek pospolity – wróg czy sprzymierzeniec?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skorek pospolity – wróg czy sprzymierzeniec?

04.08.2019

Letnią porą często spotykanym gościem naszego ogrodu jest skorek. Jego widok przyprawia nas o lekkie dreszcze, bo cieszy się złą sławą, choć wcale na to nie zasłużył. Faktycznie, jego szczypce nie wyglądają zbyt przyjacielsko, ale nie ma obawy − nie należy do agresywnych.

Panują różne opinie na temat skorków. Zarzuca się im wchodzenie do uszu, szczypanie czy inne mało przyjemne rzeczy. I tak tworzą się mity o tym nieszkodliwym owadzie, który tak naprawdę ma wiele zalet.

r e k l a m a

Gdzie można spotkać skorki?

Skorka pospolitego możemy spotkać zarówno w lesie, jak i na łące, ale najczęściej w okolicy człowieka, czyli w ogródku bądź w domu. Prowadzi nocny tryb życia.

Jego szczypce są efektem zmian odwłoka i wcale nie służą do szczypania. Do dziś nie wiadomo, do czego faktycznie służą, być może do polowania na drobne owady. Narząd ten mają przedstawiciele obu płci, choć u osobników męskich szczypce są większe i bardziej zakrzywione. Co ciekawe, skorki potrafią latać i to dość dobrze, rzadko jednak korzystają z tej umiejętności, gdyż rozkładanie i składanie skrzydeł umieszczonych pod pokrywami to nie lada sztuka.

Może szczypce są pewnego rodzaju ozdobą w okresie godowym, by zaimponować wybrance. Gody same w sobie są ciekawe i polegają na poruszaniu się samca do przodu i w tył oraz wywijaniu cęgami. Po okresie godowym samiczka schodzi do gleby na okres zimowy i po wybudzeniu składa w glebie około 50 jajeczek. W odróżnieniu od innych owadów, jej rola na tym się nie kończy, dba o swoje jajeczka, broni przed intruzem, nawet przed ojcem, i jest tak zaaferowana, że nie ma czasu się odżywiać.


Skorki są wszędobylskie i lubią kryć się np. w rozwieszonym praniu
  • Skorki są wszędobylskie i lubią kryć się np. w rozwieszonym praniu
Skorki lubią przebywać w małych szczelinkach, zakamarkach, pod opadłymi liśćmi, kamieniami albo w rozwieszonym na sznurach praniu. Gdy poruszymy ich kryjówkę, natychmiast umykają w popłochu, szukając kolejnego bezpiecznego miejsca.

Czy skorki to szkodniki?

Czy to pożyteczne stworzenia, czy może szkodniki? Odpowiedź jest dość skomplikowana, gdyż są wszystkożerne, nie pogardzą płatkami kwiatów, młodymi listkami, obumierającymi częściami roślin, spijają nektar, zjadają pyłek kwiatowy, spadź, a także coś z mięs. Do ulubionych należą małe, delikatne i powolne ofiary, wśród których są mszyce, małe gąsienice i owadzie jajeczka. Co prawda niszczą płatki kwiatowe, lecz straty rekompensują, zjadając szkodniki, a to już działanie na plus.
Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Śmietka kapuściana – cechy, progi szkodliwości i zwalczanie

W ostatnich latach chemiczne zwalczanie śmietki kapuścianej było wręcz niemożliwe, ale na szczęście sytuacja uległa poprawie. Pojawiła się zaprawa i insektycydy z rejestracją. Minister rolnictwa dopuścił natomiast czasowo rok temu i na ten sezon możliwość stosowania zapraw neonikotynoidowych. Te nie mają rejestracji na śmietkę, ale także ją ograniczają.

czytaj więcej

Koróweczka, siatkóweczka i namiotnik – groźne szkodniki w Twoim sadzie

W uprawach sadowniczych niebagatelną rolę wśród szkodników pełnią zwójkówi, w tym koróweczka i siatkóweczka, a także namiotnik. Jak je rozpoznać i jak zwalczać?

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)