Piękne kwiaty na balkonie - jak dbać, aby cieszyły oko?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Piękne kwiaty na balkonie - jak dbać, aby cieszyły oko?

03.07.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Zadbane obejście, czy to w ogrodzie i wokół domu, zawsze przyciąga wzrok i cieszy nasze zmysły. Jednym z elementów upiękniania naszego najbliższego otoczenia są kwiaty balkonowe. Ale jak dbać o nie, żeby zawsze były w dobrej kondycji? Oto kilka propozycji.

Odpowiedni dobór światłolubnych gatunków balkonowych sprawi, że nasz balkon będzie obsypany różnokolorowymi kwiatami od marca do października. Przedstawiamy listę najbardziej popularnych kwiatów na balkon południowy i zachodni.

Na słonecznym balkonie sprawdzą się takie gatunki jak: pelargonie, surfinie, werbeny oraz wiele innych. Wybór jest ogromny. 

r e k l a m a

Kwiaty które zachwycą właścicieli, ale także gości i sąsiadów

Wśród olbrzymiej liczby gatunków i odmian, znajdzie się takie o najbardziej dekoracyjnych walorach, które na słonecznym balkonie będą się czuły jak przysłowiowa ryba w wodzie. Niezmiennie do lat, nie bez powodu zresztą, królują –pelargonie, surfinie, begonia wiecznie kwitnąca czy nasturcja. Czym się charakteryzują?

  • Pelargonie – dla niektórych miłośników kwiaty must have (także dla mnie!) – nie tylko bardzo dobrze znoszą słońce, radzą sobie podczas zmiennej pogody (np. chwilowy spadek temperatury) albo z krótkotrwałą suszą. Kwiatostany pelargonii są piękne, zdobią balkony od wiosny do późnej jesieni. Także wybór ich odmian jest imponujący. Na słonecznym balkonie nadają się pelargonie rabatowe i bluszczolistne. Nie sprawdzą się tutaj pelargonie angielskie. 
  • Sanwitalia (polegnatka) rozesłana – roślina drobna, która całe lato tworzy ogromną ilość żółtych, przypominających miniaturowe słoneczka kwiatów. Sprawdzą się w wiszącej doniczce, jako uzupełnienie letnich kompozycji. Jest wrażliwa na niedobór wody i zacienienie.
  • Heliotrop – na tarasach gości wprawdzie od niedawna, ale jego piękne, na ogół fioletowe i pachnące kwiaty zdążyły już zdobyć sobie spore grono miłośników. Jednak także i on niezbyt dobrze reaguje na suszę, dlatego należy pilnować, aby ziemia w jego doniczce zawsze była lekko wilgotna.

Jak nawozić rośliny balkonowe?

Nawożenie pomoże nam utrzymać rośliny balkonowe w dobrym stanie, ponieważ ziemi w doniczce nie jest zbyt dużo, a rośliny szybko „wybierają” z niej składniki odżywcze.

Wygodne są nawozy typu biohumus – naturalne, pozbawione zapachu i praktycznie nie można ich przedawkować. Dolewa się ich do wody przed podlewaniem.

W sklepach są też gotowe nawozy do kwiatów kwitnących (i/lub balkonowych), a także specjalistyczne do różnych grup roślin (w szczególności do pelargonii oraz surfinii). W ich przypadku musimy już dokładnie przestrzegać zaleceń producentów, bo za dużo nawozu jest nawet gorsze niż jego niedostatek.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

fot. pixabay

 

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz biodynamiczny na lipiec 2022

Pierwsze dni miesiąca przeznaczamy na ostatnie sadzenie rozsad cukinii, melonów, arbuzów oraz wysiew fasolki szparagowej odmian karłowych. W dni korzenia wysiewamy nasiona czarnej rzepy, rzodkwi, cykorii.

czytaj więcej

Pato-handel wykańcza polskich rolników uprawiających kwiaty

Zdaniem Agro Unii zasady handlu w Polsce to nic innego jak pato–handel. W efekcie grozi nam bankructwo branży kwiatowej, która została wyparta ze sklepów przez producentów z Holandii. Zdaniem Agro Unii, połowa produktów rolno-spożywczych w naszych sklepach powinna pochodzić z Polski.

czytaj więcej

Kroksomia ma oryginalne kwiaty, które przyciągają wzrok

Uprawa egzotycznej kroksomii nie musi być trudna, jeżeli wcześniej zadbamy o odpowiednie warunki. Tym samym roślina odpłaci nam się pięknym kwitnieniem swych charakterystycznych kwiatów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)