Najgroźniejsze choroby wiśni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Najgroźniejsze choroby wiśni

25.08.2019autor:

Jak wiele drzew owocowych, tak i wiśnie nie są wolne od chorób. Decydując się na ich uprawę, musimy zdawać sobie sprawę z czym to się wiąże. W przeciwnym razie może się okazać, że nie podjęte w porę kroki zniweczą nasze oczekiwania na zdrowy plon.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych

Najgroźniejszą chorobą jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, znana również pod nazwą monilioza. Choroba atakuje drzewa pestkowe już w marcu. Jako pierwsze porażeniu ulegają kwiaty, które szybko brunatnieją i opadają. Z czasem grzybnia przerasta w głąb, prowadząc do zamierania pędów a bywa, że całych konarów. Porażeniu ulegają również liście, które brunatnieją, zasychają, ale pozostają na drzewie przez dłuższy czas. Na zainfekowanych pędach i konarach daje się zauważyć wyciek coś na kształt gumy. W czasie dojrzewania owoców dochodzi do ponownej infekcji. Grzyb atakuje owoce, powodując gnilne zmiany na ich powierzchni. Porażone owoce stają się czarne i pozostają na drzewie jako mumie. 

Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna, deszczowa aura oraz temperatura ok. 20 st. C. Grzyb często wnika w organ wiśni przez uszkodzenia spowodowane np. gradem, silnymi wiatrami, a także podczas prac pielęgnacyjnych. Do zabiegów zwalczających bądź zapobiegających infekcji należy zaliczyć wycinanie chorych pędów poniżej miejsca choroby oraz usuwanie porażonych owoców z drzew i spod nich. W uprawie ekologicznej stosujemy opryski wyciągiem lub odwarem ze skrzypu polnego. Wiosną od połowy marca do połowy kwietnia stosujemy oprysk profilaktycznie, natomiast od maja do końca lipca oprysk zwalczający.  

r e k l a m a

Rak bakteryjny drzew owocowych

Rak bakteryjny drzew owocowych jest drugą ważną i groźną chorobą. Do infekcji dochodzi już w kwietniu, przez uszkodzenia kory, ślady po opadających liściach, a także kwiaty. W zasadzie wszystkie części nadziemne są narażone na infekcje. Choroba objawia się rakowaceniem i gumowaniem, które prowadzi do zamierania części powyżej zrakowaceń. Pąki nabrzmiewają, brązowieją i nie rozwijają się, z czasem zamierają. Kwiaty natomiast brunatnieją i opadają. Na liściach pojawiają się żółtozielone plamy, które z czasem zasychają i wykruszają się, pozostawiając widoczne dziurki. Na korze widoczne są spękania a kora w tych miejscach zamiera. Z ran wycieka guma. Zamieranie kory może czasem obejmować cały obwód pnia. W przypadku lekkiego porażenia drzewa słabiej plonują, natomiast, gdy choroba obejmie cały pień, drzewa zamierają. 

Do zabiegów zapobiegających i zwalczających infekcję należy wycinanie porażonych pędów. Rany po czyszczeniu z chorych tkanek, a także po cięciu drzew należy smarować maścią ogrodniczą, farbą emulsyjną. W przypadku porażenia całego drzewa konieczne jest jego wykarczowanie. Wiosną w okresie nabrzmiewania pąków dobrze jest wykonać oprysk profilaktyczny preparatami ze skrzypu.

Leukostomoza drzew pestkowych

Leukostomoza drzew pestkowych atakuje młode nasadzenia. Grzyb poraża młode pędy i jest przyczyną spękań, powstawania nekrotycznych ran, w obrębie których kora brunatnieje. Charakterystyczną cechą jest wypływający czerwony, czasem brunatny, gęsty płyn podczas ciepłej wilgotnej pogody. Liście powyżej zrakowaceń zamierają a drzewa tracą wigor. 

Zapobieganie polega na wycinaniu chorych pędów i tkanek. Miejsca zranień należy pokryć maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną. Ważne jest również wiosenne pryskanie preparatami ze skrzypu a w bardziej zaawansowanych przypadkach pozostaje karczowanie chorych drzewek.  

Nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni

W sadach wiśniowych może wystąpić groźna choroba wirusowa – nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni. Do zarażenia dochodzi najczęściej przez zainfekowane oczka do okulizacji lub zrazy do szczepienia. Bywa, że wirus przenoszony jest także z pyłkiem kwiatowym chorych roślin. W zapobieganiu chorobie najważniejsza jest prewencja i sadzenie tylko zdrowego materiału szkółkarskiego z pewnego źródła. Jeżeli choroba się pojawi należy karczować drzewa z objawami infekcji, a nowe drzewka wiśni sadzić w odległości ok. co najmniej 150 metrów od zainfekowanych sadów.



M.W.

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nasionnica trześniówka, mszyce i zwójki – jak zwalczać szkodniki wiśni i czereśni?

Oprócz chorób, które atakują uprawy wiśni, musimy się liczyć również z zagrożeniem ze strony szkodników. Niektóre z nich są groźne zarówno dla wiśni, jak i czereśni. Jako najważniejszą należy wymienić nasionnicę trześniówkę, kolejno mszyce i zwójki.

czytaj więcej

Jak przycinać porzeczki i agrest, aby lepiej owocowały?

Są trzy terminy cięcia porzeczek i agrestu. Pierwszy przypada tuż po zbiorach, czyli w sierpniu i wrześniu, drugi termin to jesień, na przełomie października i listopada, ale nie za późno, by krzewy zdążyły przygotować się do zimy. Trzeci zaś – wczesną wiosną. Wiosenny termin nie jest najlepszy, gdyż jeśli wykonamy go zbyt późno, istnieje zagrożenie zniszczenia zawiązanych pąków.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)