Najgroźniejsze choroby wiśni
Jak wiele drzew owocowych, tak i wiśnie nie są wolne od chorób. Decydując się na ich uprawę, musimy zdawać sobie sprawę z czym to się wiąże. W przeciwnym razie może się okazać, że nie podjęte w porę kroki zniweczą nasze oczekiwania na zdrowy plon.
Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Najgroźniejszą chorobą jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, znana również pod nazwą monilioza. Choroba atakuje drzewa pestkowe już w marcu. Jako pierwsze porażeniu ulegają kwiaty, które szybko brunatnieją i opadają. Z czasem grzybnia przerasta w głąb, prowadząc do zamierania pędów a bywa, że całych konarów. Porażeniu ulegają również liście, które brunatnieją, zasychają, ale pozostają na drzewie przez dłuższy czas. Na zainfekowanych pędach i konarach daje się zauważyć wyciek coś na kształt gumy. W czasie dojrzewania owoców dochodzi do ponownej infekcji. Grzyb atakuje owoce, powodując gnilne zmiany na ich powierzchni. Porażone owoce stają się czarne i pozostają na drzewie jako mumie.
Rozwojowi choroby sprzyja wilgotna, deszczowa aura oraz temperatura ok. 20 st. C. Grzyb często wnika w organ wiśni przez uszkodzenia spowodowane np. gradem, silnymi wiatrami, a także podczas prac pielęgnacyjnych. Do zabiegów zwalczających bądź zapobiegających infekcji należy zaliczyć wycinanie chorych pędów poniżej miejsca choroby oraz usuwanie porażonych owoców z drzew i spod nich. W uprawie ekologicznej stosujemy opryski wyciągiem lub odwarem ze skrzypu polnego. Wiosną od połowy marca do połowy kwietnia stosujemy oprysk profilaktycznie, natomiast od maja do końca lipca oprysk zwalczający.
Rak bakteryjny drzew owocowych
Rak bakteryjny drzew owocowych jest drugą ważną i groźną chorobą. Do infekcji dochodzi już w kwietniu, przez uszkodzenia kory, ślady po opadających liściach, a także kwiaty. W zasadzie wszystkie części nadziemne są narażone na infekcje. Choroba objawia się rakowaceniem i gumowaniem, które prowadzi do zamierania części powyżej zrakowaceń. Pąki nabrzmiewają, brązowieją i nie rozwijają się, z czasem zamierają. Kwiaty natomiast brunatnieją i opadają. Na liściach pojawiają się żółtozielone plamy, które z czasem zasychają i wykruszają się, pozostawiając widoczne dziurki. Na korze widoczne są spękania a kora w tych miejscach zamiera. Z ran wycieka guma. Zamieranie kory może czasem obejmować cały obwód pnia. W przypadku lekkiego porażenia drzewa słabiej plonują, natomiast, gdy choroba obejmie cały pień, drzewa zamierają.
Do zabiegów zapobiegających i zwalczających infekcję należy wycinanie porażonych pędów. Rany po czyszczeniu z chorych tkanek, a także po cięciu drzew należy smarować maścią ogrodniczą, farbą emulsyjną. W przypadku porażenia całego drzewa konieczne jest jego wykarczowanie. Wiosną w okresie nabrzmiewania pąków dobrze jest wykonać oprysk profilaktyczny preparatami ze skrzypu.
Leukostomoza drzew pestkowych
Leukostomoza drzew pestkowych atakuje młode nasadzenia. Grzyb poraża młode pędy i jest przyczyną spękań, powstawania nekrotycznych ran, w obrębie których kora brunatnieje. Charakterystyczną cechą jest wypływający czerwony, czasem brunatny, gęsty płyn podczas ciepłej wilgotnej pogody. Liście powyżej zrakowaceń zamierają a drzewa tracą wigor.
Zapobieganie polega na wycinaniu chorych pędów i tkanek. Miejsca zranień należy pokryć maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną. Ważne jest również wiosenne pryskanie preparatami ze skrzypu a w bardziej zaawansowanych przypadkach pozostaje karczowanie chorych drzewek.
Nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni
W sadach wiśniowych może wystąpić groźna choroba wirusowa – nekrotyczna pierścieniowa plamistość wiśni. Do zarażenia dochodzi najczęściej przez zainfekowane oczka do okulizacji lub zrazy do szczepienia. Bywa, że wirus przenoszony jest także z pyłkiem kwiatowym chorych roślin. W zapobieganiu chorobie najważniejsza jest prewencja i sadzenie tylko zdrowego materiału szkółkarskiego z pewnego źródła. Jeżeli choroba się pojawi należy karczować drzewa z objawami infekcji, a nowe drzewka wiśni sadzić w odległości ok. co najmniej 150 metrów od zainfekowanych sadów.
M.W.
Najważniejsze tematy