Które krzewy należy przycinać zimą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Które krzewy należy przycinać zimą?

02.02.2020

Przycinanie pędów krzewów to ważny zabieg pielęgnacyjny. Od niego zależą wygląd, zdrowie roślin, a także obfitość kwitnienia. Niektóre krzewy zachowują ładną formę i nie wymagają interwencji, a czasem nawet źle ją znoszą.

Trochę przerzedź aby ułatwić dostęp światła

Młode rośliny przycinamy już w pierwszym roku od posadzenia, skracając wszystkie pędy mniej więcej o jedną trzecią długości. W ten sposób pobudzimy roślinę do wzrostu, tworzenia nowych przyrostów i nadamy jej ładną formę. W przypadku starszych krzewów skupiamy się głównie na przycięciu zbyt dużych gałęzi. Należy zachować szczególną ostrożność, bo łatwo możemy odłamać gałąź od pnia, uszkadzając korę i kalecząc roślinę. Lepiej zatem odcinać ją po kawałku, podtrzymując ostatni fragment, by się nie odłamał pod własnym ciężarem. Regularne coroczne cięcie rozpoczynamy od usunięcia pędów chorych, uszkodzonych, uschniętych i nadłamanych. Następnym krokiem będzie cięcie prześwietlające, które polega na usunięciu pędów krzyżujących się ze sobą lub nadmiernie zagęszczających wnętrze krzewu, aby ułatwić dostęp światła słonecznego i powietrza.

r e k l a m a

Które krzewy przycinamy zimą?

Od lutego do połowy kwietnia wykonujemy cięcie pięciorników, śnieguliczek, tawuły japońskiej, wajgeli, budlei Dawida, ketmii syryjskiej. Magnolii, różaneczników, azalii, klonu japońskiego, złotokapu czy ostrokrzewu nie tniemy w ogóle, chyba że musimy usunąć pędy mocno uszkodzone lub chore. Natomiast takie krzewy, jak forsycja, karagana, jaśminowiec, wiciokrzew, migdałek czy żylistek, czyli okazy kwitnące wiosną, formujemy po kwitnieniu.

Jak przycinać krzewy, aby ich nie uszkodzić?

Zasadniczo cięcie polega na skracaniu fragmentu pędu lub wycinaniu, czyli usunięciu pędu u nasady. Skracanie ma na celu pobudzenie pąków położonych poniżej miejsca cięcia. Natomiast po wycięciu pędów starszych raczej nie spodziewajmy się wyrastania nowych. Chyba że z szyjki korzeniowej, poniżej np. miejsca szczepienia – i te należy usuwać na bieżąco.

Nieprawidłowo wykonane cięcie może doprowadzić do uschnięcia pędu
  • Nieprawidłowo wykonane cięcie może doprowadzić do uschnięcia pędu

Wykonując skracanie pędów, należy kierować się zasadą, by cięcie wykonać we właściwym miejscu. Należy ciąć zawsze około 0,5–1 cm nad pąkiem, ukośnie, pod kątem około 45° w przeciwną stronę od pąka lub pary pąków, by woda deszczowa nie spływała na pąk. Nie należy zostawiać zbyt długiego odcinka nad pąkiem, bo sprzyja to rozwojowi chorób, a nawet zasychaniu całej rośliny. Zbyt krótkie cięcie może spowodować natomiast uszkodzenie pąka, a czasem całkowite jego zaschnięcie. Każde skrócenie pędów spowoduje wypuszczenie nowych z pąków pod miejscem cięcia. Jeżeli więc przytniemy krzew nisko przy ziemi, wypuści on wiele nowych pędów już od dołu.

Pamiętajmy, że jeśli nie zaczniemy ciąć krzewu od pierwszych lat uprawy, ciężko będzie osiągnąć właściwy pokrój. Taki krzew nie zagęści się u podstawy, będzie miał brzydki wygląd, a czapa młodych pędów utworzy się w górnej jego części. Nawet jeżeli zaczniemy ciąć i formować po latach, nie osiągniemy zamierzonego efektu, bo krzew się zagęści, ale tylko tuż pod miejscem cięcia, a podstawa nadal pozostanie łysa.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie w artykule: Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie główne: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maliny, porzeczki i agrest – jak uprawiać jagodowe, aby dały dobre owoce?

Wczesna wiosna to doskonała pora na sadzenie krzewów owocowych, szczególnie z odkrytym korzeniem.

czytaj więcej

Kalendarz biodynamiczny - luty 2020

Pierwszy tydzień miesiąca, to okres do pełni Księżyca, a więc czas sprzyjający siewom. Najkorzystniej nasiona na kiełki i rozsadę wysiać w 2 dni poprzedzające pełnię. Wysiewy wiążą się z zakupami nasion, ziemi, szykowaniem naczyń. Ponieważ w lutym jeszcze nie widać wielu zainteresowanych nabywaniem nasion, warto wykorzystać ten czas

czytaj więcej

Jak uniknąć zakupu podróbki środków ochrony roślin?

Często informujemy rolników o zasadach bezpiecznego stosowania pestycydów, o różnicach właściwości produktów wynikających z formulacji, różnicach między produktami oryginalnymi a generykami. Pokazujemy też przykłady jak niebezpieczne mogą być środki kupione okazyjnie choć w dobrej wierze, które okazują się podróbkami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)