Kroksomia ma oryginalne kwiaty, które przyciągają wzrok
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kroksomia ma oryginalne kwiaty, które przyciągają wzrok

14.05.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Uprawa egzotycznej kroksomii nie musi być trudna, jeżeli wcześniej zadbamy o odpowiednie warunki. Tym samym roślina odpłaci nam się pięknym kwitnieniem swych charakterystycznych kwiatów.

Kroksomia (Crocosmia Planch.) znana także jako montbrecja albo cynobrówka, należy do wieloletnich roślin z rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Do rodzaju Kroksomia należy do niego ok. 8 gatunków roślin występujących w Afryce od Sudanu do Południowej Afryki oraz na Madagaskarze. Zatem dla naszego klimatu to roślina iście egzotyczna, ale to nic straconego. Możemy cieszyć oczy jej niezwykłymi kwiatami.

Kroksomia dorasta do ok. 60-120 cm. Wyróżniają ją długie, smukłe liście, które przypominają wyglądem liście mieczyków. Kwiaty są nieduże, dzwonkowate i szeroko otwarte o intensywnych, płomiennych barwach (od pomarańczowego, czerwonego po żółty kolor). Są zebrane w wygięte, kłosowe kwiatostany i pojawiają się na pędach od lata już lipcu i kwitną do października.

Krokosmię można zastosować jako kwiat cięty, ale pędy ścina się, kiedy otworzą się pierwsze pąki kwiatowe.

r e k l a m a

Kroksomia lubi wysokie temperatury i nasłonecznienie

Źródła podają, żę krokosmia jest odporna na mrozy, wytrzyma nawet do -23 st C. Jednak, aby zminimalizować uszkodzenia spowodowane przez mróz, roślinę należy okryć sporą warstwą igliwia lub suchych liści.

Preferuje glebę przepuszczalną, stale wilgotną, próchniczą i żyzną. W okresie wegetacyjnym należy pamiętać o regularne podlewanie i nawożenie. Kroksomia lubi wysokie temperatury i nasłonecznienie oraz wilgotne powietrze. Będzie wdzięcznie rosła w pobliżu zbiornika wodnego. Dlatego unikajmy miejsc zacienionych i łatwo przesuszającego się podłoża, ponieważ wtedy łatwo tracą swój oryginalny wygląd. gdyż nie będą kwitły i szybko stracą walory ozdobne.

Jak sadzić cebulki krokosmii?

Cebulki krokosmii ogrodowej można sadzić wiosną lub jesienią, przy czym odmiany mało odporne na chłód najlepiej wysadzać do gruntu w drugiej połowie kwietnia, a te bardziej odporne na mróz odmiany (np. Lucifer) możemy sadzić również we wrześniu, na głębokość około 10 cm i w rozstawie mniej więcej 15 cm.

Rabatę pod kroksomię należy wcześniej dokładnie odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić ziemię grabiami. Zaleca się, aby co 3–4 lata przesadzać krokosmię i podzielić ją na większe kępki. Roślina dość szybko się rozrasta, tworząc gęste i rozłożyste kępy.

Jak rozmnożyć krokosmię?

Kroksomie uprawiane w ogrodach najczęściej są mieszańcami. Można je rozmnażać wegetatywnie za pomocą bulw sadzonych do gruntu wiosną (na przełomie kwietnia i maja lub na początku maja). W tym samym terminie sadzi się również nowe bulwy.

Chociaż w naszym umiarkowanym klimacie kroksomia zawiązuje nawet liczne nasiona, nie posiadają one cech rodzicielskich. Zatem nasion nie warto ich zbierać i wykorzystywać do rozmnażania.

Jakie odmiany są najpopularniejsze?

W uprawie znajduje się sporo odmian krokosmii ogrodowych. Najpopularniejsze to:

  • 'Lucifer' - jedna ze starszych i odporniejszych odmian, która może zimować w gruncie (zaliczana do strefy mrozoodporności roślin 6). Wysokie pędy kwiatostanowe (100-120 cm) zwieńczone są gęsto osadzonymi, jaskrawo czerwonymi i niedużymi kielichami kwiatowymi,
  • 'George Davison' – to odmiana o intensywnie żółtych kwiatach osiągająca do 60 cm wysokości. Może zimować w gruncie,
  • 'Sonate' - zachwyca intensywnie żółtymi kwiatami. Jest stosunkowa odporna i może zimować w gruncie. Dorasta do 80 cm wysokości,
  • 'Emily McKenzie' - ma fantastyczne, dwukolorowe kwiaty: pomarańczowe z czerwonym środkiem. Osiąga 60-120 centymetrów wysokości,
  • 'Voyager' - w cieplejszych rejonach kraju może zimować w gruncie pod okryciem. Kwiaty duże, żółte osadzone są dość luźno na łodydze osiągającej ok. 70-80 cm,
  • 'Princess' - to odmiana o czerwonych kwiatach zimująca w gruncie. Dorasta do 70-90 cm wysokości.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Piękne kwiaty na balkonie - jak dbać, aby cieszyły oko?

Zadbane obejście, czy to w ogrodzie i wokół domu, zawsze przyciąga wzrok i cieszy nasze zmysły. Jednym z elementów upiękniania naszego najbliższego otoczenia są kwiaty balkonowe. Ale jak dbać o nie, żeby zawsze były w dobrej kondycji? Oto kilka propozycji.

czytaj więcej

Pepino i cyklantera - jak smakują i jak je uprawiać?

Uprawiamy wiele warzyw o smacznych i wartościowych owocach. Czas sięgnąć po coś nowego. Być może przypadnie nam do gustu smak owoców cyklantery z rodziny dyniowatych albo pepino z psiankowatych.

czytaj więcej

Dekoracyjny pieris pięknie ozdobi ogród

Pierisy to bardzo dekoracyjne rośliny, które idealnie nadają się na wrzosowiska - nie są zbyt wysokie, idealnie wyglądają z przodu rabaty. Skąd pochodzi ta roślina i jak ją uprawiać w Polsce?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)