Kiedy i jak zadbać o sadzonki winorośli?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy i jak zadbać o sadzonki winorośli?

18.04.2020autor:

Wiosenne przymrozki mogły zatrzymać wiosenne przebudzenie, przez co winorośl nie wznowiła jeszcze wegetacji. Jeżeli tak się stało to możemy przeprowadzić cięcie łozy,jest to zabieg, od którego zależy owocowanie.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak obcinać łozę ?
  • Kiedy należy wykonać cięcie ?
  • Jak zasadzić winorośl ?

Jeżeli winorośl jeszcze nie wznowiła wegetacji, można przeprowadzić cięcie. W ostatnich dniach znacznie się ochłodziło, co mogło zatrzymać rozwój roślin i wiosenne przebudzenie. Jeśli nie wykonaliśmy jeszcze cięcia, którego czas powinien minąć z końcem marca, a w wyjątkowych sytuacjach do połowy kwietnia, mamy ku temu okazję podczas suchych dni.

Najlepiej Łozę odcinać cięciem poziomym

Obcięcie łozy da nam informację, czy nie jest za późno – z miejsca cięcia popłynie sok. Jeśli powierzchnia cięcia pozostaje sucha, wykonajmy cięcie. To zabieg, od którego zależy owocowanie. Gdy mamy dobrą odmianę o smacznych owocach, warto ją rozmnożyć. Na sadzonki nadają się łozy o długości około 30 cm, zdrewniałe, o około 6 mm średnicy, na których znajdują się 2–3 węzły. Nie pomylmy jednak końców, bo o to nietrudno. Lepiej zatem łozę odcinać cięciem poziomym, natomiast od góry uciąć pod skosem, 1 cm nad węzłem. Koniecznie ostrym sekatorem, by nie zmiażdżyć miejsca cięcia. Sadzonki umieszczamy w pulchnej ziemi w szkółce, na rozsadniku czy w inspekcie, na głębokość do górnego pąka (węzła), a gdy wypuści liście i młode przyrosty, przesadzamy ją na miejsce stałe. Można pobrane pędy umieścić w słoiku z wodą i poczekać, aż puszczą korzenie, i wówczas przenieść w wyznaczone miejsce.


Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie Główne: Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Marek porzucił korporację i wybrał wieś. Produkuje wyborne wina

„Wino z Polski, to się da!” – głosi motto, którym opatrzona jest strona winnicy „Jadwiga” w Ozorowicach położonych wśród Wzgórz Trzebnickich. Od raptem kilku lat prowadzi ją Marek Janiak. Pasjonat, który porzucił karierę w firmie, przeniósł się na wieś i oddał uprawie gron. Produkuje z nich wino mogące stawać w szranki z najlepszą europejską produkcją. Choć sam właściciel nie przepada za takimi porównaniami.

czytaj więcej

Czy uprawa winorośli w Polsce ma sens?

Uprawa winorośli w naszym kraju zatacza coraz szersze kręgi. Kilka lat wstecz można było napotkać winnice tylko w cieplejszych rejonach, czyli na południu i południowym zachodzie. Dziś wkraczają również w rejony chłodniejsze dzięki osiągnięciom naukowców, którzy wyhodowali odmiany odporne na spadki temperatur. Większość winnic w Polsce to małe uprawy ok. 30 arowe, ale jest również grupa gospodarstw, gdzie areał sięga kilku i kilkunastu hektarów.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)