Kalendarz biodynamiczny na październik 2022
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na październik 2022

01.10.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Miesiąc pod znakiem zbiorów. Pierwszego dnia warto zbierać i mrozić owoce. W dzień korzenia sadzimy czosnek, chrzan i szparagi. Wykopujemy marchew, buraki, skorzonerę, pasternak, pietruszkę oraz seler. Jakie jeszcze prace można wykonać w październiku?

Sprzątamy ogród i przygotowujemy go na zimę

Glebę zasilamy kompostem, przefermentowanym obornikiem i przekopujemy. Grabimy opadłe liście, zbieramy łęty, rozkładamy ściółki i układamy pryzmy kompostowe. Dni kwiatu to głównie wycinanie uschłych kwiatostanów roślin ozdobnych, pielenie rabat oraz przenoszenie datur do pomieszczeń. Wykopujemy mieczyki, dalie, dziwaczki, kanny, a także letnie bulwy i cebule, które muszą trafić do pomieszczeń, gdzie zostaną przesypane torfem. Zbieramy nasiona kwiatów jednorocznych (w dni suche i pogodne)

r e k l a m a

Zbiory kapust i cebuli

Dni liściaste przeznaczamy na zbiory kapust, sałaty oraz sierpniowej dymki, a także wysiewamy koper. Okrywamy roszponkę, szpinak i sałatę agrowłókniną, by stworzyć im jeszcze warunki do roś­nięcia. Podlewamy różaneczniki, pierisy. W dniu owocowym zbieramy jabłka, gruszki oraz owoce róży, jarzębiny, tarniny, głogu. Jabłonie po zbiorach warto opryskać 5-procentowym roztworem mocznika, który ograniczy występowanie parcha.

W październiku zasilajmy glebę

Dni korzenia po pełni sprzyjają zasilaniu gleby nawozami organicznymi, a także wapnowaniu. Najlepszy jest dolomit. Wykopujemy warzywa korzeniowe. W dni kwiatowe sadzimy astry, chryzantemy. Zakładamy wrzosowiska oraz nowe kompozycje w pojemnikach tarasowych. Sadzimy cebule tulipanów, hiacyntów, narcyzów, szafirków, cesarskich koron i krokusów. W dni z symbolem liścia, oprócz sadzenia ozdobnych traw, zajmujemy się trawnikami. Usuwamy na bieżąco opadłe liście i wygrabiamy filc.

Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Dni owocu to czas sadzenia drzew i krzewów owocowych. Z cukinii, dyni, pomidorów i papryki pozyskujemy nasiona. Po wydrążeniu należy je przepłukać, wysuszyć i przechować do wiosny (najlepiej w lodówce). W dni kwiatu przeprowadzamy rośliny ozdobne, które na sezon letni wywędrowały na zewnątrz. Na rabatach nadal sadzimy cebule roślin kwitnących wiosną, w tym czosnków. Ozdobne drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozami jesiennymi. Uzupełniamy ściółki, możemy wykorzystać suche opadłe liście, które na trawniku są zmorą, ale w charakterze ściółki – bardzo przydatne.


fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 39/2022 na str. 118. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czosnek nie tylko jako warzywo, ale i roślina ozdobna. Kiedy najlepiej go sadzić?

O tym, że czosnek ma właściwości dezynfekujące, wiedziano już ponad 4500 lat temu. W Gizie w Egipcie na jednej z piramid odkryto napis sławiący jego właściwości. W tamtych czasach podawano go budowniczym piramid, by chronił ich od wszelkich chorób i dodawał sił do pracy. Najstarszym europejskim gatunkiem jest rokambuł, zwany również czosnkiem wężowym albo serpentynowym.

czytaj więcej

W jaki sposób przedłużyć żywotność niektórych warzyw?

Jak najłatwiej tego dokonać? Rośliny, rosnąc latami na tym samym stanowisku, wyradzają się. Z czasem przestają obficie rodzić, wydając coraz słabszy plon. Należy je odmłodzić, nie tracąc przy tym cennych i przydatnych gatunków.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)