Kalendarz biodynamiczny na marzec 2021
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na marzec 2021

01.03.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Po pięknym ostatnim tygodniu lutego, na większości obszaru Polski, wielu z nas poczuło wiosnę już nie tylko w powietrzu, ale i w pogodzie. Powoli wiosna zbliża się także do naszego ogrodu. Sprawia, że chcemy zakasać rękawy i spędzić trochę czasu na pracy w ogrodzie. Jakie zabiegi można wykonać w marcu w ogródku?

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego w marcu warto opryskać niektóre drzewka owocowe?
  • Jakie kwiaty można wysiać na rozsady?
  • Jakie drzewa owocowe można sadzić?

Rozpoczynamy uprawę rozsad

Do nowiu w dni z symbolem kwiatu wysiewamy nasiona prymul, bratków, stokrotek. 2 marca sprzyja rozwojowi nasion. Do pojemników wysadzamy dalie, cantedeskie, lilie, begonie bulwiaste.

W dni liścia do inspektów, pod osłonami i na podwyższonych grządkach wysiewamy: sałatę, szpinak, szczypiorek, koper, i rozpoczynamy uprawę rozsad: wczesnych kapust, kalarepy, sałat kruchych i masłowych, selerów i pietruszek naciowych. Sadzimy krzewy, byliny i pnącza ozdobne z liści, w domu przesadzamy juki, krotony i inne ozdobne z liści.

r e k l a m a

W dni owocu czas na rozsady pomidorów, papryki i bakłażanów

W dni z symbolem owocu rozpoczynamy uprawę rozsad pomidorów, papryki, bakłażanów. Kończymy cięcie drzew i krzewów owocowych, by nie uszkodzić nabrzmiałych pąków. Sprawdzamy stan drzewek, usuwamy zrogowacenia do zdrowej tkanki i pokrywamy rany emulsją z preparatem grzybobójczym.

Czas na przygotowanie narzędzi

W dni przed nowiem czyścimy pojemniki, skrzynki, spulchniamy i odchwaszczamy glebę oraz nastawiamy pułapki na krety i inne gryzonie. Ściółkujemy glebę wokół roślin korą lub zrębkami. Powoli zdejmujemy osłony, rozgarniamy kopczyki, kwitnące rośliny podsypujemy kompostem. Rozpoczynamy cięcie pęcherznic, miskantów, rozplenic.

Oprysk na brzoskwinie i grusze

Po nowiu, w dni owocu, pryskamy brzoskwinie przeciwko kędzierzawości, usuwamy zmiany chorobowe na pniach i korze, grusze pryskamy przeciwko zarazie ogniowej i miodówce.

Wysiew nasion jednorocznych kwiatów na rozsady

Dni liścia sprzyjają budowie wysokich grządek, zasilaniu roślin kompostem i nawozami mineralnymi wieloskładnikowymi. W kolejnych dniach kwiatowych wysiewamy nasiona kwiatów jedno­rocznych, by uzyskać rozsady. Wysiewamy nasiona kalafiorów i brokułów.

W dni korzenia wysiewamy skorzonerę, pasternak, pietruszkę korzeniową i wczesną marchew. W nieogrzewanych tunelach w dni liścia wysiewamy: rzeżuchę, rukolę, mizunę, koper, sałatę, szczypiorek i dymkę. Sadzimy rośliny żywopłotowe o ozdobnych liściach.

W dni owocowe sadzimy drzewa i krzewy owocowe z odkrytym korzeniem – jabłonie, śliwy, porzeczki, maliny, agrest. Wysiewamy „owocowe” warzywa – paprykę, cukinię, patisony, dynie, a na zagonkach – groch łuskowy i cukrowy oraz bób.

W dni kwiatu siejemy na rozsadę nagietki, lwie paszcze, cynie, aksamitki, a do pojemników lub do gruntu pod agrowłókninę sadzimy mieczyki, begonie, dalie.

kalendarz biodynamiczny marzec

legenda kalendarz

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: archiwum TPR

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaka będzie pogoda na wiosnę 2021? Prognoza długoterminowa Józefa Gorella

W kwietniu i maju będą tak skąpe opady deszczu, że możliwa jest susza w wielu regionach Polski. Z kolei w czerwcu czekają nas upały oraz gwałtowna zmiana pogody – przewiduje Józef Gorell. Jaka dokładnie będzie pogoda wiosną 2021 roku?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Korzeń i gleba, jak system naczyń połączonych

Korzenie mają wiele zadań, ale przede wszystkim są jak fundament dla rośliny. Warto poznać w jaki sposób współdziałają ze sobą korzeń i gleba, tak abyśmy wiedzieli, jak agrotechniką możemy wspomóc ich współdziałanie.

czytaj więcej

Jak samemu przygotować naturalne środki ochrony roślin do zwalczania patogenów w ogrodzie?

Do naszej redakcji napisała Czytelniczka z prośbą o opisanie preparatów biologicznych do zwalczania patogenów w warzywniku. Przydatne będą tu chwasty. Wykorzystajmy je w postaci wywaru, naparu, gnojówki czy wyciągu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)