Kalendarz biodynamiczny na czerwiec 2022
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny na czerwiec 2022

01.06.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Miesiąc rozpoczynamy od sadzenia i wysiewu endywii, cykorii, kapusty oraz zimowych odmian porów. Sadzimy zioła i trawy ozdobne. W skrzyniach dbamy o wilce i koleusy. A jakie działania przeporwadzamy w dni owocu, liścia i kwiatu?

Sadzimy, sadzimy w dni owocu

W dni owocu sadzimy dynie, ogórki, bakłażany, pomidory, papryki, melony, arbuzy. Rośliny, które zostały wysadzone wcześ­niej i już się przyjęły, zasilamy gnojówką z żywokostu. Jeśli drzewa owocowe zostały zaatakowane przez mszyce, przędziorki, a także mączniaka, opryskajmy je preparatami biologicznymi: wyciągiem z krwawnika, pokrzywy, czosnku lub drożdży.

r e k l a m a

Jaki jest stan Twojego kompostu?

Dni korzeniowe to pora na chrupką rzodkiew i rzepę. Sprawdźmy stan kompostu – może należy go podlać, tak jak warzywa posadzone wiosną. W dni kwiatu wysiewamy nasiona roślin ozdobnych dwuletnich i bylin. To czas na wykopanie cebul tulipanów, hiacyntów i narcyzów. Po wysuszeniu i przechowaniu w chłodnym i przewiewnym miejscu wysadzimy je jesienią. W dni liścia można sadzić rośliny liściaste, drzewa i krzewy oraz iglaki sprzedawane w pojemnikach. To ostatni dzwonek na sadzenie późnych odmian kapust, siew kalarep, brokułów i kalafiorów.

Czas na oprysk przeciwko szkodnikom w czereśniach

W dni owocu koniecznie opryskajmy czereśnie przeciw nasionnicy trześniówce, której larwy niszczą owoce. Wysiewamy fasolę szparagową. Warzywa owocujące zasilamy biohumusem i gnojówkami roślinnymi z żywokostu, pokrzywy, skrzypu. Po pełni w dni korzenia zajmujemy się uprawą gleby, ściółkowaniem, pieleniem, przekopywaniem z zielonymi nawozami, przerabiamy kompost, polewamy go gnojówkami. Gdy przekwitną piwonie i kosaćce, w dni kwiatowe ścinamy przekwitłe kwiatostany, podobnie postępujemy z rododendronami, azaliami, lilakami oraz innymi krzewami. W dni liściowe, gdy gleba lepiej chłonie wodę, podlewajmy rośliny, szczególnie te w pojemnikach.

Formułuj swoje krzewy i iglaki

Jest to czas sprzyjający formowaniu iglaków, roślin liściastych i koszeniu trawników. Jeśli jest upał, kosiarki ustawiamy nieco wyżej niż normalnie. Dni owocu mobilizują do ochrony przed szkod­nikami i chorobami. W pomidorach – przed zarazą, w ogórkach – przed mączniakiem, na jabłoniach, gruszach i brzoskwiniach – przed parchem. Truskawki i poziomki chronimy przed szarą pleśnią i chorobami grzybowymi, stosując opryski ze skrzypu, pokrzywy, żywokostu, drożdży (10 dag na 10 l wody).

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 22/2021 na str. 48. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Fot. unsplash

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przygotować idealny kompost w ogrodzie?

W przydomowych ogrodach praca wre. Zastanawiasz się, co zrobić z resztkami roślin, ściętą trawą czy gałęziami? Zamiast wyrzucać do bioodpadów, palić na ognisku (co jest zabronione), warto wykorzystać te surowce do kompostowania. Kompostownik jest idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na wartościowym i ekologicznym nawozie do zasilania roślin uprawianych w ogrodzie.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Szałwia – cieszy oko ima niezwykłe właściwości zdrowotne

Nie są aż tak preferowane w ogrodach, jak lawenda, którą spotkać można niemal na każdej kwietnej rabacie. Czas to zmienić, zwłaszcza że szałwii jest wiele gatunków i każdy równie dekoracyjny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)