Kalendarz biodynamiczny – maj 2020
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kalendarz biodynamiczny – maj 2020

01.05.2020autor: Natalia Marciniak-Musiał

 Dni kwiatowe poświęcamy roślinom ozdobnym cebulowym, które już przekwitły. Ścinamy przekwitłe kwiatostany (liście zostawiamy) i zasilamy nawozem. Pryskamy róże przeciwko chorobom i szkodnikom. Zwróćmy uwagę na mszyce. Kończymy sadzenie bulw, cebul i kłączy dalii, kann, lilii, a także mieczyków, które sadzimy co najmniej na głębokości 20–25 cm. 

Przed nowiem zdążymy jeszcze wysiać nasiona warzyw liściowych

Na zagonach wysiewamy fasolę, a w skrzyneczkach czy szklarni nasiona arbuzów i melonów w celu uzyskania rozsady. Dni korzeniowe sprzyjają siewom buraków czerwonych, brukwi, marchwi, pietruszki z przeznaczeniem na przechowanie, a także cykorii sałatowej. Warto pomyśleć o nowej odmianie buraków ćwikłowych – Śnieżnej Kuli o białych korzeniach. Jeśli to możliwe, starajmy się nasiona marchwi wysiewać na taśmach, na których zachowany jest odpowiedni odstęp między roślinami. Siew wprost do ziemi rodzi konieczność przerywania. A to może wabić połyśnicę, która powoduje robaczywienie korzeni. W dni kwiatu na zagonach warzywnych wysadzamy flance kalafiorów, brokułów, a także wysiewamy rośliny dla jadalnych kwiatów: nasturcje, nagietki. Wymieniamy podłoże w pojemnikach tarasowych i obsadzamy je werbenami, pelargoniami oraz petuniami i surfiniami.

r e k l a m a
Jeśli grozi przymrozek, pojemniki przenosimy na noc do pomieszczeń albo okrywamy szczelnie agrowłókniną. Przed nowiem zdążymy jeszcze w dni liścia wysiać nasiona warzyw liściowych na letnie zbiory, zwłaszcza odmiany kruche sałat, sałatę rzymską. Wysadzamy rozsadę kapust, kalarepy oraz selerów naciowych. Na rabatach dosadzamy ozdobne gatunki traw, funkie i krzewy ozdobne z liści. Tuż po pełni mamy dwa dni dla roślin owocowych – sadzimy borówki, truskawki, maliny, poziomki. Sadzimy pomidory, siejemy ogórki, dynie, cukinie. W drugiej połowie miesiąca zasilamy rośliny gnojówkami roślinnymi, pryskamy profilaktycznie na choroby grzybowe, podlewamy i ściółkujemy.

.

Zwróćmy uwagę na mszyce

Nastawiamy gnojówki do późniejszego zasilania roślin uprawnych, okopujemy ziemniaki, sadzimy topinambur i walczymy z gryzoniami, podlewając ich korytarze gnojówką z czarnego bzu. Dni kwiatowe poświęcamy roślinom ozdobnym cebulowym, które już przekwitły. Ścinamy przekwitłe kwiatostany (liście zostawiamy) i zasilamy nawozem. Pryskamy róże przeciwko chorobom i szkodnikom. Zwróćmy uwagę na mszyce. Kończymy sadzenie bulw, cebul i kłączy dalii, kann, lilii, a także mieczyków, które sadzimy co najmniej na głębokości 20–25 cm. Dzięki temu nie będą się przewracały pod ciężarem kwiatostanów. Pod koniec miesiąca w dni liścia sadzimy rozsady roślin leczniczych i ziół, wysiewamy zioła jedno-roczne, m.in. bazylie różnych odmian, majeranek. Sadzimy jarmuż i brukselkę.

.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie Główne: Pixabay

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kalendarz dla rolników – czerwiec 2020. Kiedy po dotacje?

W kalendarzu rolniczym na czerwiec 2020 roku sporo terminów istotnych z punktu widzenia dotacji oraz premii finansowych dla prowadzących działalność rolniczą. Nie można także zapomnieć o Krajowych Dniach Pola, które odbędą się w Minikowie.

czytaj więcej

IMGW ostrzega: przymrozki w 11 województwach

Najbliższa noc będzie w miarę pogodna. Niestety czeka nas kolejna noc z przymrozkami. IMGW wydał alert o przymrozkach aż dla 184 powiatów. Gdzie temperatura spadnie poniżej 0°C?

czytaj więcej

Jak uprawiać karczochy w przydomowym ogródku?

Karczoch jest wieloletnią rośliną podobną do ostu, dorastającą do 1,5 m wysokości, o jadalnych pąkach kwiatostanowych, które są tak naprawdę dnami koszyczków kwiatowych otulonymi liśćmi okrywy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)