Jesienią zadbaj o krzewy jagodowe
Dla zapewnienia odpowiedniej zdrowotności, lepszego przezimowania oraz wiosennego ruszenia wegetacji należy przeprowadzić szereg jesiennych zabiegów. W słoneczny jesienny dzień znajdźmy trochę czasu na jagodnik.
Wycinanie i koszenie wokół krzewów
Po zbiorach malin owocujących latem najważniejsze jest wycinanie pędów, które zapobiega rozwojowi szkodników i chorób. Wycinamy wszystkie pędy dwuletnie, a jednorocznych pozostawiamy 10 na metr bieżący i te należy przywiązać do konstrukcji. W przypadku odmian owocujących późnym latem i jesienią na pędach tegorocznych nie wykonuje się żadnego cięcia jesienią, lecz czeka do wiosny. Przeprowadzamy również cięcie porzeczki czarnej. Zabieg ma na celu odpowiednie uformowanie krzewu oraz usunięcie uszkodzonych i pokładających się pędów, a także usunięcie pędów ponad 5-letnich, które przestają owocować. Porzeczkę czerwoną i białą również należy prześwietlić i usunąć zbędne pędy, które np. zagęszczają środek krzewu.
Wycinać należy również pędy młode, wyrastające z nasady krzewu. W przypadku truskawek należy skosić liście. Ten zabieg jest niezbędny do ograniczenia roztocza truskawkowego. Skoszone liście należy usunąć wraz z chwastami oraz rozłogami. Rozłogi usuwamy systematycznie, gdyż konkurują z rośliną mateczną o składniki pokarmowe i wodę, pogarszając również warunki fitosanitarne.
Teren wokół jagodowych odchwaść i wyściółkuj
Chwasty utrudniają właściwy rozwój roślin uprawnych, konkurując z nimi o składniki mineralne, wodę, a w przypadku truskawki również o światło. Zachwaszczone gleby są często siedliskiem pędraków, drutowców, zmieników, a także mszyc. Aby uniknąć inwazji tych szkodników, należy regularnie usuwać pojawiające się chwasty albo uprawiać krzewy na ściółce z czarnej włókniny lub korzystać ze ściółek organicznych. Jeśli do tej pory nie korzystaliśmy z dobrodziejstwa ściółkowania, zróbmy to teraz. Przede wszystkim dokładnie należy oczyścić jagodnik z chwastów, a wolne przestrzenie wypełnić 20-centymetrową warstwą ściółki z kory, substratu torfowego, trocin lub rozłożyć włókninę i na niej rozsypać ściółkę.
Nie zapominajmy również, że ściółka nie tylko pozwoli odetchnąć od ciągłego pielenia, lecz także ma znaczenie ekologiczne. Osłania glebę, zatrzymuje wilgoć, ogranicza nagrzewanie, a z czasem ulega rozkładowi, dzięki czemu użyźnia glebę oraz jest siedliskiem pożytecznej mikroflory. Często spotykanym materiałem ściółkowym są kartony z szarej tektury, które tworzą warstwę bezpośrednio przylegającą do ziemi, przysypane korą dla efektu wizualnego. Trzeba pamiętać, że kartony bez kleju i nadruków to czysta celuloza, która powstaje m.in. z tego samego materiału co kora. Nie zapominajmy o podsypaniu porzeczki popiołem drzewnym, który ma działanie odkażające, zasilające i ograniczające występowanie wielkopąkowca.
- Wycinamy pokładające się na ziemi pędy porzeczki czarnej
fot. Małgorzata Wyrzykowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 44/2022 na str. 53. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Małgorzata Wyrzykowska
– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
Najważniejsze tematy