Jakie są zalety letniego cięcia drzewek pestkowych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są zalety letniego cięcia drzewek pestkowych?

28.08.2022autor: Małgorzata Wyrzykowska

Spośród wszystkich zabiegów, które wykonujemy podczas całego okresu wegetacyjnego drzew owocowych, cięcie letnie jest jednym z ważniejszych, zwłaszcza przy uprawie pestkowych, jak wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, śliwy czy morele. Do końca sierpnia tniemy tylko czereśnie i wiśnie.

Pestkowe najlepiej przycinać latem, bowiem są najbardziej narażone na choroby kory, np. raka bakteryjnego, zgorzel, a także srebrzystość liści. W związku z tym cięcie zimowe może być przyczyną wystąpienia infekcji. Podczas tego zabiegu ważna jest panująca pogoda. Wykonujemy go po zbiorach owoców, podczas ciepłej, bezdeszczowej pogody, co wpływa na szybsze gojenie ran.

r e k l a m a

Drzewka pestkowe potrafią wyrosnąć wysoko niczym topole

Wiśnia może osiągnąć około 10 m wysokości, natomiast czereśnia ma tendencję do dorastania nawet do 20 m. Na szczęście drzewa wiśni na powszechnie stosowanych podkładkach nie rosną zbyt wysoko, co sprzyja wykonaniu zabiegu cięcia bez drabiny czy stojaka. Czereśnie nadal przewyższają wiśnie, choć szczepione są na podkładkach skarlających. Dzięki temu można uzyskać drzewa stosunkowo niskie, w przypadku których zabiegi również można wykonać z ziemi. A jak ciąć? To zależy od zawiązywania pąków i siły wzrostu. Wiśnie tworzą najwięcej pąków kwiatowych na pędach najmłodszych, a zatem powinno nam zależeć, aby tych w koronie było jak najwięcej. Na przykład w przypadku Łutówki podczas silnego owocowania jednoroczne pędy pokryte są gęsto pąkami kwiatowymi. Po upływie roku ta część pędu pozostanie naga, a owocowanie przesunie się na zewnątrz korony. Przyrosty będą coraz krótsze, a owocowanie z roku na rok coraz słabsze. Dla zachowania równowagi należy pozostawić odpowiednią ilość przyrostów jednorocznych i tu warto stosować skracanie pędów, aby pobudzić drzewo do wypuszczania nowych odrostów. Rezygnacja z takiego cięcia bardzo szybko doprowadzi do osłabienia owocowania i pogorszenia jakości plonu.

Wycinamy pędy porażone i schorowane

Czereśnie mają luźniejszą koronę od wiśni. Ich pędy są sztywne i w większości wzniesione do góry. Roczne przyrosty natomiast mogą być bardzo grube, sztywne i długie, czasem osiągające ponad 1 m. W przypadku tego gatunku cięcie polega głównie na prześwietlaniu drzewa i wycięciu z korony najstarszych gałęzi oraz skróceniu zbyt rozrośniętych pędów bocznych. Z pozostawionego po cięciu starych gałęzi czopu wyrosną nowe, silne, młode pędy, które zawiążą owoce. Warto wiedzieć, że czereśnia najobficiej rodzi na pędach dwu- i trzyletnich. Poza tym u wiśni i czereśni wycinamy pędy porażone chorobami, uszkodzone i zacieniające wnętrze korony. Dzięki jej rozluźnieniu promienie słoneczne lepiej dotrą do jej wnętrza, a po deszczach szybciej obeschnie. Lepsza będzie też cyrkulacja powietrza.

Jak obniżyć wysokość drzewa pestkowego?

Taki typ korony spotyka się najczęściej tam, gdzie ingerencja sadownika ogranicza się do modyfikacji wysokości pnia i wyprowadzenia przewodnika. Na starszych drzewach możemy zastosować cięcie odmładzające. Jeśli drzewa stają się zbyt wysokie, a w koronie jest za dużo starych konarów, poprzez ich skrócenie ograniczymy wysokość oraz pobudzimy do wypuszczenia nowych pędów. Wysokość drzewa można obniżyć, skracając przewodnik. Gałęzie natomiast skracamy o 1–3 m, w zależności od wielkości drzewa. Jeżeli zajdzie potrzeba usunięcia całych konarów, ważne, aby skrócić je nad pąkiem wegetatywnym, z którego wyrośnie nowy pęd.

U wiśni i innych pestkowych usuwamy pędy wyrastające pionowo, które mogą zagęszczać środek koron

  • U wiśni i innych pestkowych usuwamy pędy wyrastające pionowo, które mogą zagęszczać środek koron

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 60.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

autor Małgorzata Wyrzykowska

Małgorzata Wyrzykowska

– dziennikarka "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak nawozić warzywa w ogródku, żeby dobrze rosły i plonowały?

Spośród wszystkich roślin uprawnych warzywa wykazują największe wymagania pokarmowe. Nie oznacza to jednak, że wszystkie gatunki są tak samo żarłoczne i wymagają takiego samego traktowania.

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Szałwia – cieszy oko ima niezwykłe właściwości zdrowotne

Nie są aż tak preferowane w ogrodach, jak lawenda, którą spotkać można niemal na każdej kwietnej rabacie. Czas to zmienić, zwłaszcza że szałwii jest wiele gatunków i każdy równie dekoracyjny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)