Jak chronić kalinę przed szarynką kalinówką?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak chronić kalinę przed szarynką kalinówką?

20.07.2019

Skąd się biorą dziury w liściach kaliny? Ich sprawcą jest szarynka kalinówka – chrząszcz podobny do stonki ziemniaczanej. I owad dorosły, i jego larwy bardzo szybko mogą ogołocić krzew

Czym jest szarynka kalinówka?

To niewielki chrząszcz z rodziny stonkowatych. Osobniki dorosłe mają około 6 mm długości, głowa, tułów i pokrywy są żółtobrązowe z czarnym nalotem, pokryte delikatnymi włoskami. Samice składają jaja o średnicy do 0,5 mm, koloru ciemnożółtego na jednorocznych przyrostach i w tej formie zimują. W maju z jaj wylęgają się larwy osiągające do 9 mm długości, które są błyszczące, zielonkawożółte. Ciało mają pokryte brodawkami.

r e k l a m a

Kiedy i jak zwalczać szarynkę?

Walkę ze szkodnikiem zaczynamy już wiosną i kontynuujemy latem. Wiosną zbieramy liście z larwami i niszczymy, latem zaś strząsamy dorosłe osobniki na rozłożoną płachtę i palimy. Samica składa jaja od czerwca do jesieni, więc na pewno żeruje na roślinach, a im więcej strząśniemy i zniszczymy, tym mniej będzie ich w roku następnym. Jedna samica jest w stanie złożyć do 500 jaj, w jednej kolebce znajduje się do 8.

Szarynka nie atakuje każdej kaliny!

Nie wszystkie kaliny padają jej ofiarą. Najlepiej jej smakuje kalina koralowa, więc to ona jest najbardziej narażona. Rzadziej zjadane przez szarynkę są kalina angielska i hordowina. Szarynka zupełnie nie jest zainteresowana kaliną sztywnolistną, japońską czy koreańską. Najlepszym rozwiązaniem, by uniknąć uszkodzeń, jest więc uprawa gatunków odpornych. 
Małgorzata Wyrzykowska
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Śmietka kapuściana – cechy, progi szkodliwości i zwalczanie

W ostatnich latach chemiczne zwalczanie śmietki kapuścianej było wręcz niemożliwe, ale na szczęście sytuacja uległa poprawie. Pojawiła się zaprawa i insektycydy z rejestracją. Minister rolnictwa dopuścił natomiast czasowo rok temu i na ten sezon możliwość stosowania zapraw neonikotynoidowych. Te nie mają rejestracji na śmietkę, ale także ją ograniczają.

czytaj więcej

Koróweczka, siatkóweczka i namiotnik – groźne szkodniki w Twoim sadzie

W uprawach sadowniczych niebagatelną rolę wśród szkodników pełnią zwójkówi, w tym koróweczka i siatkóweczka, a także namiotnik. Jak je rozpoznać i jak zwalczać?

czytaj więcej

Postaw na majeranek w ogrodzie i ciesz się jego relaksującymi właściwościami

To jedna z najpopularniejszych roślin, która jest ważna zarówno w kuchni, jak i ogrodzie. Zapach ziół, w tym majeranku, bardzo dobrze wpływa na nasze samo­poczucie. Dlatego dobrze sadzić go w okolicy miejsca wypoczynku. Majeranek jest krzewinką o drobnych, szarozielonych listkach i silnym zapachu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)