Valtra T175e: "W trybie Eco ten ciągnik to kosa" [ROLNICY OCENIAJĄ]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Valtra T175e: "W trybie Eco ten ciągnik to kosa" [ROLNICY OCENIAJĄ]

15.09.2023autor: Dawid Konieczka

W serii „Rolnicy oceniają” tym razem prezentujemy najpopularniejszy w Polsce model Valtry, T175e. Co o tym ciężkim, ale zwrotnym ciągniku mówią rolnicy? Na ile ocenili ten model w Agrorankingu?

Z artykułu dowiesz się

  • Najmocniejszy ciągnik wśród najpopularniejszych
  • Duża pojemność i masa własna
  • Zwrotność ciągnika
  • Intuicyjna obsługa
  • Są też minusy. Jakie?
  • Inne wyposażenie
  • Plusy ciągnika Valtra T175e
  • ​Minusy ciągnika Valtra T175e
  • Ocena rolników w Agrorankingu

Najmocniejszy ciągnik wśród najpopularniejszych

Valtra ma powody do zadowolenia, bo model T175e to najmocniejszy traktor z grona dziesięciu najpopularniejszych marek najlepiej sprzedających się ciągników zeszłego roku. Odwiedziliśmy dwóch rolników z Wielkopolski z powiatu kolskiego, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy tym modelem. W obu gospodarstwach ciągnik jest głównym koniem pociągowym. To popularny model, który trafia do rozwijających się rodzinnych gospodarstw, które chcą powiększać areał upraw w kolejnych latach. Ciągnik dobrze sprawdza się przy ciężkich pracach uprawowych. Rolnicy cenią silnik AGCO Power, który wyróżnia duża pojemność skokowa 7,4 l. Poza tym ciągnik cechuje się dużym rozstawem osi i wysoką masą.

Valtra zyskuje uznanie rolników za dobrze wyposażoną przekładnię, która ma funkcje automatyczne i wygodnie obsługiwany tempomat. Na uznanie zasługuje zintegrowany z podłokietnikiem, wygodny w obsłudze dotykowy terminal SmartTouch, na którym można obsługiwać m.in. maszyny z ISOBUS i układ prowadzenia GPS.

Na końcu artykułu prezentujemy wynik Agrorankingu, gdzie rolnicy oceniali ten model ciągnika.

r e k l a m a

Duża pojemność i masa własna

– Do zakupu Valtry przekonała mnie duża pojemność skokowa silnika, wysoka masa ciągnika, niezależny zbiornik oleju hydraulicznego i bogate wyposażenie przekładni – mówi Artur Mrzewa z miejscowości Zalesie w Wielkopolsce.

wrzewa wizytowka rolnik valtra agroranking

W jego gospodarstwie, które prowadzi wspólnie z rodzicami, od października ub.r. pracuje nowy ciągnik Valtra T175e w wersji Versu, który do tej pory nakręcił 300 godzin. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka, więc ciągnik oprócz typowych prac polowych sporo pracuje z wozem asenizacyjnym o poj. 16 tys. litrów i rozrzutnikiem obornika.

Zwrotność ciągnika

– Moim zdaniem nie ma innego ciągnika o takich gabarytach, który byłby zwrotniejszy od Valtry. Pracując z 3-m zawieszanym kultywatorem z aktywnym prowadzeniem GPS bez problemu wjeżdżam w co drugą linię prowadzenia – mówi młody rolnik. Dobra zwrotność to zasługa przewężonego kadłuba pod silnikiem, gdzie mieszczą się skręcone koła przednie. Rolnik mówi, że gdy nie korzysta z prowadzenia GPS, używa układu Quick Steer, co pozwala zmniejszyć liczbę obrotów kierownicą. Rolnik chwali również pneumatyczną amortyzację przedniej osi, chociaż zauważa, że oś mogłaby wychylać się w większym zakresie, gdy najedzie przednim kołem na duże wzniesienie.

Rolnik zadowolony jest z pneumatycznej amortyzacji przedniej osi
Rolnik zadowolony jest z pneumatycznej amortyzacji przedniej osi 

– W trybie Eco przy ok. 1500 obr./min ten ciągnik to prawdziwa kosa – mówi Mrzewa. Valtra T175e to jedyny model serii T, który fabrycznie ma wgrane dwie mapy charakterystyki pracy silnika. W trybie Eco, który aktywuje się bezpośrednio po kliknięciu ikonki silnika na monitorze SmartTouch silnik zyskuje dodatkowe 100 Nm momentu obrotowego.

– W Eco silnik zaczyna rasowo warczeć i nie schodzi z obrotów poniżej 1500 obr./min, gdy ma zbyt ciężko, koła tracą przyczepność – mówi rolnik.

Intuicyjna obsługa

Młody rolnik na plus zalicza obsługę SmartTouch. – Z jego obsługą nie ma problemów tata i pomocnik, który czasami też wsiada do nowej Valtry. Wszystko opisane jest czytelnymi ikonami na monitorze – mówi Mrzewa. Poza tym chwali Valtrę za skróconą instrukcję obsługi w SmartTouch. Gdy masz wątpliwości, czy pod daną ikoną kryje się funkcja, którą chcesz aktywować, możesz skorzystać ze skróconego opisu funkcji. – Dzięki temu nie musisz w polu korzystać z instrukcji obsługi – dodaje rolnik.

Valtra wyposażona jest także w drugi monitor na prawym słupku, co zdaniem rolnika jest dobrą lokalizacją, bo ma się dobrą widoczność na oba monitory jednocześnie.

Są też minusy. Jakie?

Mrzewa dostrzega także niedogodności, w dużej mierze dotyczące kabiny. Pierwsza sprawa to szpiczasty i ostry przycisk zmiany kierunku jazdy na dźwigni wielofunkcyjnej. Gdy często się z niego korzysta, kciuk zaczyna boleć. Niestety, jego kształt narzucają normy bezpieczeństwa.

Zdaniem Artura Mrzewy ostry przycisk zmiany kierunku jazdy na dźwigni wielofukcyjnej jest niewygodny w obsłudze
Zdaniem Artura Mrzewy ostry przycisk zmiany kierunku jazdy na dźwigni wielofukcyjnej jest niewygodny w obsłudze

Druga sprawa dotyczy poziomu hałasu w kabinie.
– Zainstalowałem w telefonie aplikację do mierzenia poziomu hałasu. To nie jest profesjonalny pomiar, ale w kabinie 12-letniego ciągnika innej marki jest ciszej niż w nowej Valtrze. Jeden z sąsiadów ma poprzedni model T174, tam poziom hałasu również jest niższy – zauważa rolnik.

Użytkownik Valtry zauważył także, że do wysunięcia zaczepu transportowego trzeba odblokować i odchylić hydrauliczny łącznik centralny.

 Pionowo ustawione wieszaki TUZ mają zapobiegać powstawaniu luzów na łączeniach elementów podnośnika
 Pionowo ustawione wieszaki TUZ mają zapobiegać powstawaniu luzów na łączeniach elementów podnośnika

– Trudno wykonać obie czynności jednocześnie jednej osobie – mówi rolnik. Na plus rolnik zalicza solidny udźwig tylnego TUZ na poziomie 9,5 t oraz pionowo ustawione wieszaki łączące ramiona TUZ ze wspornikami połączonymi z siłownikami podnośnika. Valtra ma pompę hydrauliczną o wydatku 160 l/min. – Ta wersja standardowo wyposażona jest w wymiennik ciepła oleju hydraulicznego. Ważne było dla mnie to, że ciągnik ma oddzielny zbiornik oleju hydraulicznego – mówi rolnik.

Inne wyposażenie

Dziś rolnik zauważa, że z pewnością zamówiłby automatyczne stabilizatory ramion podnośnika. – Gdy kupowałem ciągnik, pakiet oświetlenia LED sporo kosztował. W to miejsce zamówiłem złącze hydrauliczne LS i obciążniki tylnych kół. Ważniejsza była dla mnie funkcjonalność ciągnika niż wygodna praca po zmroku – tłumaczy rolnik.

Plusy ciągnika Valtra T175e

  • duża zwrotność
  • regulacja czułości rozruchu WOM
  • niezależny układ oleju hydraulicznego

​Minusy ciągnika Valtra T175e

  • przycisk zmiany kierunku jazdy na dźwigni
  • łącznik hydrauliczny utrudnia demontaż zaczepu

Ocena rolników w Agrorankingu

agroranking ciągnik valtra

dk

fot. Konieczka

autor Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciągniki

Ciągnik Valtra T175e: najmocniejszy wśród najpopularniejszych

W tym numerze w serii „Rolnicy oceniają” prezentujemy najpopularniejszy model Valtry, T175e. Poznaj cechy ciągnika, dzięki którym zyskał on dużą popularność na polskim rynku. [Agroranking]

czytaj więcej
Aktualności

Oszustwo na ciągnik rolniczy. Uwaga na zakupy w Internecie!

Oszustwa w Internecie to niestety coraz częstsza praktyka. Prawie 50 tysięcy złotych stracił na przekręcie 21-latek z powiatu kolneńskiego, który chciał zakupić ciągnik rolniczy wystawiony na sprzedaż w jednym z portali internetowych. 

czytaj więcej
Aktualności

„Jestem na plaży w Stegnie… zakopałem ciągnik”

W Internecie pojawił się filmik, w którym widać pracowników służb porządkowych na plaży w Stegnie. Nie byłoby w tym nic nietypowego, gdyby nie fakt, niecodziennego problemu. Ciągnik rolniczy utknął na plaży, zakopany w piachu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)