Rejestracje ciągników w 2020 roku: podsumowanie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rejestracje ciągników w 2020 roku: podsumowanie

26.01.2021autor: Dawid Konieczka

Ubiegły rok przyniósł lekkie ożywienie w sprzedaży ciągników. Rolnicy kupują ciągniki o coraz większej mocy i coraz lepiej wyposażone. O podsumowanie roku poprosiliśmy 9 firm z czołówki rankingu sprzedaży.

Na ten moment długo czekali producenci, importerzy i przede wszystkim dealerzy ciągników rolniczych. W minionym roku rynek ciągników w Polsce urósł o 14% w stosunku do poprzednich wyników z roku 2019. W zakończonym niedawno roku przykręcono 9937 nowych tablic rejestracyjnych!

Szczegółowo o rynku ciągników w Polsce w roku 2020 pisaliśmy TUTAJ.

O komentarz i podsumowanie minionego roku poprosiliśmy 9 firm z czołówki sprzedaży.



New Holland:

Sprzedaż_nowych_ciągników_rejestracje_rynek _ciągników_w_Polsce_New_Holland
Łukasz Chęciński, New Holland
Fakt, że w sprzedaży nowych ciągników rolniczych marka New Holland jest od 12 lat niekwestionowanym liderem, oczywiście daje nam ogromną satysfakcję, ale jednocześnie bardzo nas motywuje. Taki wynik to swego rodzaju duża odpowiedzialność, nie możemy sobie pozwolić, na sprawienie zawodu naszym obecnym i przyszłym Klientom. Dlatego też wciąż sami sobie podnosimy przysłowiową poprzeczkę, wyznaczamy nowe, coraz bardziej ambitne cele, nieustannie pracujemy nad nowymi projektami. Mogę już dziś powiedzieć, że w tym roku zaprezentujemy kilka nowości produktowych ciekawych z perspektywy polskich rolników.
Jestem przekonany, że dzięki naszym działaniom w tym roku zbudujemy jeszcze lepsze relacje z naszymi Klientami, co pozwoli nam na osiąganie kolejnych sukcesów.
Ubiegły rok pokazał, że oczekiwania polskich rolników rosną, decydują się oni na zakup ciągników cechujących się wysoką wydajnością, bogatym wyposażeniem oraz niskim zużyciem paliwa. W odniesieniu do konfiguracji wyposażenia sprzedanych przez nas w 2020 roku ciągników, to można jednoznacznie stwierdzić, że w mocach silnika powyżej 140 KM przednia oś amortyzowana, decyzją naszych Klientów, stała się jedynym wyborem. W kontekście natomiast wyboru przekładni napędowych, cieszy nas natomiast fakt, iż coraz więcej Klientów decyduje się na nasze nowoczesne rozwiązania techniczne, np. przekładnia Dynamic Command, której udział procentowy z miesiąca na miesiąc rośnie zarówno w serii ciągników T6. jak i T5.
W zeszłym roku zaobserwowaliśmy również zwiększone zainteresowanie systemami telematyki oraz precyzyjnego rolnictwa – oczywiście dotyczy to gównie ciągników dużych mocy (powyżej 160 KM), chociaż zdarzyło się kilka przypadków zamówienia tego typu wyposażenia dodatkowego w modelach ciągników o mocach silnika około 100 KM. Zaobserwowaliśmy również wzrost znaczenia bliskości do autoryzowanego punktu dealerskiego, coraz więcej Klientów zwraca uwagę na ten aspekt.
Na koniec pragnę dodać, że w 2020 dużym zainteresowaniem cieszyło się również nasze finansowanie fabryczne CNH Industrial Capital, po które nasi Klienci bardzo chętnie sięgali.
Patrząc na rok 2021 uważam, że powinniśmy oczekiwać podobnych trendów w aspekcie zachowań naszych Klientów w Polsce. Nic nie wskazuje na znaczące zmiany. Jestem pełen optymizmu i wiary, że rolnictwo w naszym kraju będzie nadal skutecznie stawiać czoła wszelkim przeciwnościom, tak jak to miało miejsce w 2020, wliczając w to również  rynek ciągników rolniczych, który moim zdaniem ukształtuje się na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym. Jednakże wszystko uzależnione jest od ogólnej sytuacji gospodarczej w naszym kraju i na świecie. Sytuacja pandemiczna też potencjalnie będzie tutaj miała istotne znaczenie.

r e k l a m a

Kubota:

Sprzedaż_nowych_ciągników_rejestracje_rynek _ciągników_w_Polsce_Kubota
Łukasz Poźniak, Kubota
Miniony rok 2020 był czasem wyjątkowym, a dla nas okazał się okresem pełnym wyzwań, ale i sukcesów. Drugie miejsce na podium oczywiście bardzo nas cieszy, ale jeszcze bardziej cieszą nas historyczne wyniki sprzedaży w kategorii największych, oferowanych przez nas ciągników. Traktory o mocy od 130 do 175 KM mają coraz większy udział w całości naszej sprzedaży. W roku 2020 nabywców znalazło prawie 100 sztuk traktorów największej serii M7002 i M7003. Ogromną satysfakcję daje nam to, że użytkownicy obecnej serii M7003 oraz poprzednich generacji rodziny M7 wypowiadają się o swoich ciągnikach z zadowoleniem. Oczywiście najbardziej popularnymi modelami rolniczymi w naszej gamie były maszyny mniejsze, czyli seria M5001. Takie preferencje klientów dobrze odzwierciedlają strukturę rynku ciągników w naszym kraju, gdzie produkty o mocy około 100 KM nadal stanowią trzon sprzedaży we wszystkich markach. Jesteśmy tym bardziej dumni z sukcesu serii M5001 w tej wysoce konkurencyjnej kategorii. Od lat naszą gwiazdą sprzedaży pozostaje model sadowniczy L2501. Jego nieustająca popularność wśród nabywców świadczy o tym, że przemyślane rozwiązania połączone z japońską jakością naprawdę sprawdzają się w codziennej pracy.
Odpowiedź na pytanie o bieżące preferencje klientów jest bardzo złożona. Z jednej strony widzimy, że coraz więcej rolników wybiera ciągniki do określonych prac, bardzo mocno specjalistycznych zadań. Mam tutaj na myśli ciągniki dla klientów takich jak producenci owoców miękkich, sadownicy czy producenci warzyw. Niejednokrotnie potrzebują oni mocno wyspecjalizowanego i dobrze wyposażonego ciągnika, aby mógł współpracować z określonym osprzętem. Przeważnie operatorem tego ciągnika jest jego właściciel, dlatego też Ci klienci zwracają uwagę na wygodę, czyli na kabinę ciągnika, klimatyzację oraz komfort jazdy. Z drugiej strony bardzo dużą grupę stanowią klienci, którzy szukają uniwersalnego, prostego ciągnika. Taki sprzęt zastępuje w głównej mierze stare, użytkowane przez wiele lat ciągniki. Nic więc dziwnego, że preferencje tych poszczególnych grup nabywców determinują wybierane specyfikacje. Trudno więc mówić o najpopularniejszym wariancie, choć nadal widać, że jednym z czynników naszego sukcesu rynkowego pozostaje polityka oferowania bogatego wyposażenia, które nie wymaga dopłat.
Rok 2021 pozostaje wielką niewiadomą i liczba znaków zapytania dotyczących następnych 12 miesięcy jest dużo większa niż dotychczas – szczególnie w zakresie tego, czy działania sprzedażowo-marketingowe wrócą na swoje dotychczasowe tory, czy też nadal będziemy operować głównie w Internecie. Jeżeli chodzi o wielkość sprzedaży, prognozujemy, że nabywców znajdzie ponad 9,5 tysiąca nowych ciągników. Jednocześnie sądzimy, że poszczególne segmenty rynku – jak na przykład rynek ciągników kompaktowych - będą nadal cechowały się wysoką dynamiką wzrostu. Wiele jednak zależy od tego, co przyniesie 12 najbliższych miesięcy. Wszyscy chyba zadajemy sobie pytanie, jak będzie rozwijała się pandemia i jaki wpływ wywrze na działania w naszej branży. Mimo wszystko patrzymy w przyszłość z optymizmem i staramy się dostarczać klientom ciekawe oferty zakupu niezawodnych produktów.


John Deere:

Sprzedaż_nowych_ciągników_rejestracje_rynek _ciągników_w_Polsce_John_Deere
Katarzyna Lewicka, John Deere
Zważywszy na sytuację pandemiczną, wyniki sprzedażowe należy uznać za udane. Osiągnęliśmy wzrost sprzedaży dużych ciągników zarówno wolumenowo jak i wzrost udziału w rynku do poziomu prawie 30% w roku rozliczeniowym 2020. Co istotne, klienci doceniają nasz wkład w rozwój telematyki i rozwiązań wspierających automatyzację pracy maszyn, wybierając ciągniki wyposażone w system JDLink oraz zaawansowane funkcje AutoTrac.
Potwierdzają to również statystyki sprzedaży w segmencie 150 KM+ (duże ciągniki), w którym John Deere uzyskał wzrost sprzedaży o 1,34%, notując tym samym wynik 29,57% udziału w rynku. W roku rozliczeniowym 2020 zarejestrowano 542 sztuki takich maszyn, a 1/5 stanowiły ciągniki 7R i 8R, pozostałe to 6M i 6R dużych mocy.
Ponadto warte podkreślenia jest to, że w 2020r. ciągnik 6155M rejestrowany był w ilości 172 sztuk, a w segmencie mocy 110KM – 140KM bezkonkurencyjny był 6120M z wynikiem 209 sztuk.
Kolejny rok – 2021 to niewątpliwe wyzwania – jeszcze więcej połączonych maszyn i koncentracja na wsparciu pozwalającemu naszym klientom na podejmowanie świadomych, ekonomicznie racjonalnych i efektywnych decyzji, dzięki cyfrowemu wsparciu na najwyższym, światowym poziomie.
Rok 2021 to również okazja do świętowania, bowiem to wtedy fabryka w Mannheim, gdzie produkowane są ciągniki 6M oraz 6R, będzie obchodzić 100-lecie produkcji ciągników!

autor Dawid Konieczka

Dawid Konieczka

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

Świętokrzyskie: Traktorzyści przekroczyli skalę alkomatu

W woj. świętokrzyskim w gminie Piekoszów doszło do kolizji ciągnika z autem osobowym. Na pomoc przyjechał kolega drugim ciągnikiem… 

czytaj więcej
Ciągniki

Kubota Demo Tour 2023

Kubota zorganizowała pokazy Demo Tour w pięciu różnych lokalizacjach, gdzie odwiedzający mogli zobaczyć w akcji i przetestować najnowsze maszyny i ciągniki Kuboty.

czytaj więcej
Ciągniki

Zetor Proxima CL100: ciągnik do wszystkiego [Rolnicy oceniają]

Najlepiej sprzedającym się w ubiegłym roku modelem Zetora była Proxima CL100. To ciągnik z prostym wyposażeniem, dlatego jego cena jest korzystna. Jak pracę Zetorem Proxima oceniają rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)