Mniejsze ciągniki McCormick serii X5 i X4F
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mniejsze ciągniki McCormick serii X5 i X4F

16.02.2022autor: Jan Józefowicz

McCormick powiększa swoją ofertę o mniejsze, specjalistyczne ciągniki serii X5 i X4F. Sprawdzą się nie tylko na mniejszych areałach. Do jakich gospodarstw będą pasować najlepiej?

Różne wersje McCormick X5  

Seria X5 to trzy modele: X5.100, X5.110 i X5.120 o mocy od 95 KM do 114 KM w wariantach Premium i Efficient. Nowa wersja High Clearance skonfigurowana do pracy w ogrodnictwie występuje w dwóch modelach w wersji Efficient: X5.100HC o mocy 95 KM oraz X5.110HC o mocy 102 KM.

Znajdziemy w nich gamę przekładni od 48+16 z hydraulicznym rewersem i Hi-Medium-Low (Premium) do 12+12 lub 24+24 z mechanicznym lub hydraulicznym rewersem (Efficient i HC).

W modelu X5 układ hydrauliczny ma wydatek 62 l/min dla hydrauliki roboczej w wersjach Efficient i HC oraz do 82 l/min w Premium. Maksymalny udźwig tylnego podnośnika wynosi 3900 kg (HC) i 4500 kg z dodatkowymi siłownikami w wersjach standardowych.

Ta grupa modeli ma opcję amortyzacji kabiny, która w wersji Premium może być połączona z amortyzowaną osią przednią, co gwarantuje komfort operatora w pracy na polu, z ładowaczem czołowym i w transporcie.

r e k l a m a

McCormick X5.085

McCormick X5.085 spełnia wymogi normy Stage V dzięki układom EGR, DOC i DPF, bez SCR i AdBlue. Silnik FPT o mocy 75 KM, 3,4-litrowy, 4-cylindrowy, 8-zaworowy, z turbo intercoolerem i elektronicznym wtryskiem common rail. Moment obrotowy 375 Nm uzyskiwany jest przy 1400 obr./min.

Ten nowy model ciągnika jest wyposażony w sterowany mechanicznie tylny podnośnik kat. 2 o udźwigu 3900 kg, ma system ELS (ergonomiczny system podnoszenia). W opcji jest przedni podnośnik kat. 2 o udźwigu 1700 kg.

Układ hydrauliczny wyposażony w dwie pompy obsługuje pięć zaworów hydraulicznych (trzy tylne i dwa montowane pośrodku) i narzędzi dzięki pompie połączonej z silnikiem o wydatku 56 l/min, a 32 l/min służą do obsługi układu kierowniczego.

McCormick X5.085 jest wyposażony w system McCormick Fleet & Remote Diagnostic Management, który pozwala między innymi na pomiar zużycia paliwa, rejestrację godzin pracy i zaplanowanych przeglądów.

Specjalistyczna linia McCormick X4F

Nowa, specjalistyczna linia X4F dobrze sobie radzi sobie w ograniczonej przestrzeni. Dzięki temu nadaje się do różnych zadań związanych z uprawą rzędową w sadach i winnicach.

Zgodność z normą Stage V gwarantuje system wykorzystujący filtr DPF z pasywną regeneracją, katalizator utleniający DOC, a w modelach o mocy powyżej 75 KM katalizator SCR (selektywna redukcja katalityczna) oraz zbiornik AdBlue z systemem szybkiego dostępu i uzupełniania. Warto dodać, że okres międzyobsługowy silnika został wydłużony do 1000 godzin, co obniża koszty eksploatacji i czas przestojów.

Ciągnik X4F występuje w konfiguracji z przekładnią P3-Drive 48+16 z elektrohydrauliczną przekładnią nawrotną i w pełni – jak to określa producent – zrobotyzowaną zmianą biegów i półbiegów H-M-L pod obciążeniem. Wielofunkcyjny joystick nowej generacji obsługuje wszystkie elementy sterujące.

Specjalistyczny model X4F ma nową kabinę z zawieszeniem mechanicznym, amortyzowaną oś przednią i system ADS (Advanced Driving System), który może być połączony z systemami nawigacji satelitarnej i telemetrii. Oś przednia jest produkowana przez Argo Tractors i wyposażona w blokadę mechanizmu różnicowego o ograniczonym poślizgu lub Hydralock, również z elektrohydraulicznie włączanym napędem na cztery koła. Takie rozwiązanie zapewnia większą wydajność podczas pracy z narzędziami montowanymi z przodu, które mogą być instalowane bezpośrednio na podwoziu nośnym lub opcjonalnie obsługiwane za pomocą przedniego podnośnika i WOM.

McCormick X4F ma otwarty, centralny układ hydrauliczny z pompą o wydajności 30 l/min dla układu kierowniczego i 58 l/min dla hydrauliki roboczej. Można też dodać trzecią pompę o wydatku 36 l/min, pracującą w tandemie z pompą hydrauliki roboczej. Dzięki temu całkowity przepływ oleju wynosi 94 l/min, z czego 55 l/min uzyskiwane jest już przy 1500 obr./min.

 

Wcześniej pisaliśmy także o większych modelach, które McCormick prezentuje na rynku europejskim. Więcej przeczytasz tutaj.


opr. jj

fot. McCormick.it

autor Jan Józefowicz

Jan Józefowicz

<p><u1:p></u1:p>współpracownik PWR Online, wcześniej wieloletni zastępca redaktora naczelnego magazynu "top agrar Polska" i redaktor naczelny magazynu "profi".</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Innowacyjny “pług węglowy” od Lemken

Firma Lemken we współpracy z Centrum Badań nad Krajobrazem Rolniczym im. Leibniza (ZALF) opracowała innowacyjny pomysł “pługa węglowego”. Nowoczesna maszyna ma zmniejszać zagęszczenie gleby, poprawiać jej żyzność, a w efekcie – zwiększać plony. Jaki ma być mechanizm działania innowacyjnego pługa?

czytaj więcej

Precyzyjne nawożenie na granicy pola z rozsiewaczami Amazone dzięki BorderTS

Producent maszyn rolniczych Amazone doskonale wie, jak ważne są graniczne obszary pól przy nawożeniu. Wykorzystując tę wiedzę oraz różnorodne technologie, firma ma do zaproponowania swoim klientom nowe rozwiązanie: ekrany BorderTS. Czym się wyróżniają na rynku i w jaki sposób ułatwiają nawożenie obszarów granicznych?

czytaj więcej
Ciągniki

Nowi dealerzy marki McCormick

W ostatnim czasie swoja aktywność na polskim rynku zwiększył należący do rodziny Morra włoski koncern Argo Tractors, w którego ofercie są ciągniki takich marek jak Landini i McCormick.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)