Kontrola i sortowanie tuczników w nowoczesnej chlewni dzięki TriSortpro
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kontrola i sortowanie tuczników w nowoczesnej chlewni dzięki TriSortpro

28.02.2023autor: Anna Kurek

Budynek mieszczący do 1000 tuczników, podzielony na 3 niemal identyczne komory po około 300 zwierząt - to nowa inwestycja Edyty i Jacka Młynarczyków, właścicieli wielkopolskiej firmy ATH. Zobacz jak dzięki TriSortpro będą odchowywane tu tuczniki. 

Dla Młynarczyków każdy detal w produkcji tuczników jest ważny, dlatego zainwestowali w nowoczesną tuczarnię i mechanizację produkcji. 

- Kontrola zużycia paszy, masy ciała i przyrostów świń. Bez tego nie da się dziś funkcjonować i zarabiać - twierdzi Jacek Młynarczyk. 

Dlatego małżeństwo w nowej chlewni zainstalowało wagi sortujące firmy Big Dutchman, które zmieniają zasady funkcjonowanie kojców. Ich powierzchnia jest podzielona na część bytową i strefę żywienia. Zasada działania urządzenia jest taka, że zwierzęta chcąc dojść do tubomatów, wchodzą ze strefy bytowania na wagę. Są ważone, po czym pneumatycznie otwierają drzwi i wychodzą do strefy żywienia odpowiedniej dla swojej masy ciała.  Średnio tuczniki wchodzą do urządzenia 3 razy na dobę i 3 razy są ważone i sortowane.

- Założenie jest takie, że jeżeli przyjmiemy, że mamy średnią masą ciała świń np. 50 kg, to te poniżej tej masy idą na jedna stronę, a te powyżej na drugą - tłumaczy Młynarczyk. 

Dzięki temu dokładnie kontrolują masę ciała i przyrosty świń. Kolejnym elementem, dla którego zdecydowali się na tę inwestycję jest sortowanie świń gotowych do sprzedaży. TriSortpro nie tylko na podstawie masy ciała wybiera świnie gotowe do odstawienia do rzeźni, ale też wylicza ile ich będzie np. za tydzień. To bardzo usprawnia pracę w tuczarni. 

Obszerny reportaż z tej chlewni zamieściliśmy w marcowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury. 

Zobacz film z działania urządzenia.
autor Anna Kurek

Anna Kurek

<p>redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koszmarny wypadek. 2 osoby zmiażdżone przez skrzynie owoców ważące kilkaset kilogramów

Dwie osoby: kobieta i mężczyzna, pracownicy gospodarstwa rolnego pod Warką (woj. mazowieckie) straciło życie na skutek przygniecenia skrzyniami z owocami. Poszkodowani zginęli na miejscu.

czytaj więcej
Chlewnie

System automatycznego żywienie loch: jak działa w tej chlewni?

Nie tylko duże fermy, ale i rodzinne gospodarstwa inwestują w nowoczesną technologię. Dane wprowadzane z czipów, przechowywane w chmurze, analizowane na smartfonie. To nie science fiction, to chlewnia na Kujawach.

czytaj więcej
Chlewnie

Produkcja świń: światła dobre dla prosiąt

Najnowsze badania przeprowadzone w Gospodarstwie Szkoleniowo-Doświadczalnym w Köllitsch pokazują, że różne kolory światła mają pozytywny wpływ na pobranie paszy i zachowanie prosiąt w okresie odchowu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)