Jak nie susza, to ulewy powodują straty ziarna
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak nie susza, to ulewy powodują straty ziarna

06.12.2019autor: dr Juliusz Urban

Susza w Australii powoduje straty w plonach pszenicy. Z kolei w Wielkiej Brytanii i Francji mokra jesień zapewne zmusi rolników do cięcia powierzchni pszenicy ozimej zasianej do zbioru na żniwa 2020 r.

W Australii, gdzie zbiory pszenicy są w pełnym rozkwicie, prognozy plonów są kolejny już raz obniżane z powodu poważnej suszy na wschodnim wybrzeżu.

Według najnowszych szacunków Australijskiego Biura ds. Rolnictwa (ABARES) Australia w sezonie 2019/20 zbierze 15,85 mln ton pszenicy. Będzie to 35% poniżej średniej z 10 poprzednich lat.

W Europie po suchym lecie i początkach jesieni pojawia się natomiast kolejny problem.

Duże opady atmosferyczne obserwowane w drugiej połowie jesieni tego roku mogą zmusić rolników w Wielkiej Brytanii i Francji do znacznego ograniczenia upraw pszenicy.

Francuska służby meteorologiczne, poinformowały, że ​​w październiku i listopadzie opady we Francji były o około 70% powyżej normy. W związku z tak dużą skalą opadów siewy pszenicy ozimej w republice francuskiej są mocno opóźnione i być może będą musiały być zastąpione uprawami pszenicy jarej.

Także ze względu na nadmierne opady w Wielkiej Brytanii spodziewany jest spadek zasiewów pszenicy na najbliższy sezon. Redukcja tegorocznej powierzchni uprawy pszenicy ozimej wyniesie najprawdopodobniej 7% i będzie to najniższy poziom od 9 lat.

Należy zauważyć, że pod koniec lata brytyjscy i francuscy rolnicy, podobnie jak to było w Polsce stanęli w obliczu suszy, która wpłynęła także na ograniczenia w siewach rzepaku ozimego.

Jednak Francja w dalszym ciągu eksportuje ogromne ilości pszenicy z tegorocznych zbiorów. Dotychczas głównie do krajów Afryki Północnej, z francuskich portów wypłynęło ponad 3 mln ton pszenicy,
a w ramach ostatniego przetargu na eksport 500 tys. ton pszenicy  do Algierii  ogłoszono, że największymi dostawcami będą  Francja i Argentyna.

Juliusz Urban.  Foto: Biernacki

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Mniej pieniędzy na ubezpieczenia upraw rolniczych i zwierząt gospodarskich w 2020 roku

Spadają wydatki państwa na ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. W tym roku z budżetu państwa pójdzie na ten cel pół miliarda złotych.  To o 150 mln zł. mniej niż w budżecie na 2019 r. 

czytaj więcej
Aktualności

NIK skontroluje walkę z suszą i gospodarowanie gruntami Skarbu Państwa

Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała prace dla Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W planach na 2020 r. uwzględniono kontrolę przeciwdziałania suszy i prawidłowość gospodarowania gruntami rolnymi należącymi do Skarbu Państwa.  

czytaj więcej
Aktualności

Jest susza czy jej nie ma? KRIR interweniuje w sprawie daty uznania klęski żywiołowej

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych skierował do Ministerstw Rolnictwa i Rozwoju Wsi prośbę o określenie w przepisach jednolitej daty uznania wystąpienia suszy rolniczej na danym terenie. To echo wniosku  zgłoszonego przez uczestników II Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, 17 stycznia 2020 r.  oraz doświadczeń ostatnich dwóch lat, gdy klęska suszy nawiedziła większość polskich gospodarstw.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)