Jak nie susza, to ulewy powodują straty ziarna
Susza w Australii powoduje straty w plonach pszenicy. Z kolei w Wielkiej Brytanii i Francji mokra jesień zapewne zmusi rolników do cięcia powierzchni pszenicy ozimej zasianej do zbioru na żniwa 2020 r.
W Australii, gdzie zbiory pszenicy są w pełnym rozkwicie, prognozy plonów są kolejny już raz obniżane z powodu poważnej suszy na wschodnim wybrzeżu.
Według najnowszych szacunków Australijskiego Biura ds. Rolnictwa (ABARES) Australia w sezonie 2019/20 zbierze 15,85 mln ton pszenicy. Będzie to 35% poniżej średniej z 10 poprzednich lat.
W Europie po suchym lecie i początkach jesieni pojawia się natomiast kolejny problem.
Duże opady atmosferyczne obserwowane w drugiej połowie jesieni tego roku mogą zmusić rolników w Wielkiej Brytanii i Francji do znacznego ograniczenia upraw pszenicy.
Francuska służby meteorologiczne, poinformowały, że w październiku i listopadzie opady we Francji były o około 70% powyżej normy. W związku z tak dużą skalą opadów siewy pszenicy ozimej w republice francuskiej są mocno opóźnione i być może będą musiały być zastąpione uprawami pszenicy jarej.
Także ze względu na nadmierne opady w Wielkiej Brytanii spodziewany jest spadek zasiewów pszenicy na najbliższy sezon. Redukcja tegorocznej powierzchni uprawy pszenicy ozimej wyniesie najprawdopodobniej 7% i będzie to najniższy poziom od 9 lat.
Należy zauważyć, że pod koniec lata brytyjscy i francuscy rolnicy, podobnie jak to było w Polsce stanęli w obliczu suszy, która wpłynęła także na ograniczenia w siewach rzepaku ozimego.
Jednak Francja w dalszym ciągu eksportuje ogromne ilości pszenicy z tegorocznych zbiorów. Dotychczas głównie do krajów Afryki Północnej, z francuskich portów wypłynęło ponad 3 mln ton pszenicy, a w ramach ostatniego przetargu na eksport 500 tys. ton pszenicy do Algierii ogłoszono, że największymi dostawcami będą Francja i Argentyna.
Juliusz Urban. Foto: Biernacki
dr Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Najważniejsze tematy