Jest susza czy jej nie ma? KRIR interweniuje w sprawie daty uznania klęski żywiołowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jest susza czy jej nie ma? KRIR interweniuje w sprawie daty uznania klęski żywiołowej

21.01.2020autor: Bartłomiej Czekała

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych skierował do Ministerstw Rolnictwa i Rozwoju Wsi prośbę o określenie w przepisach jednolitej daty uznania wystąpienia suszy rolniczej na danym terenie. To echo wniosku  zgłoszonego przez uczestników II Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji, 17 stycznia 2020 r.  oraz doświadczeń ostatnich dwóch lat, gdy klęska suszy nawiedziła większość polskich gospodarstw.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie określenia w krajowych przepisach  jednolitej daty uznania wystąpienia suszy na danym terenie. Zdaniem Izby z doświadczeń z ostatnich lat wynika, że gminne komisje szacujące straty różnie interpretują datę wystąpienia suszy, którą należy podać w protokole i często jako datę wystąpienia suszy na danym terenie, wpisują datę ogłoszenia suszy przez IUNG-PIB.

KRIR zauważa, że terminy ogłaszania przez Instytut w Puławach wystąpienia suszy często nie pokrywają się z datą obowiązkowego ubezpieczenia uprawy (ryzyko suszy – ostateczny termin, w którym możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia, upływa 31 maja w roku plonowania).

– W przypadku np. kukurydzy, którą sieje się głównie w połowie maja, a dla której załóżmy ogłoszono suszę w 4 raporcie (obejmującym okres 21.IV - 20.VI) i komisja jako datę wystąpienia suszy wpiszę datę 21 kwietnia – to wtedy taki rolnik dostanie obniżone odszkodowanie z racji braku posiadania ubezpieczenia na dzień 21 kwietnia. Tylko jak mógł ubezpieczyć uprawę, której jeszcze nie było? – czytamy w komunikacie KRIR.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ze względu na termin ogłoszenia wystąpienia zagrożenia suszą na danym terenie spora część rolników zostaje tam pozbawiona możliwości uzyskania nieobniżonego o 50% odszkodowania w ramach ubezpieczeń upraw rolnych z dopłatą, w szczególności dotyczy to roślin jarych.

Dlatego też Zarząd KRIR wniósł o jednoznaczne wskazanie w przepisach prawa, jaką datę uznaje się, jako datę wystąpienia suszy, bo instrukcje, które resort rolnictwa przekazał komisjom szacującym straty, okazały się niewystarczające.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy rolnicy otrzymają pomoc suszową za 2019 rok? ARiMR wysyła pisma

autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o uruchomienie ubojni z udziałem Skarbu Państwa

KRIR apeluje o uruchomienie ubojni państwowych, które miałyby skupować żywiec z terenów gdzie zaniżane są ceny w związku z występowaniem epidemii zwierząt gospodarskich m.in. trzody i drobiu. 

czytaj więcej
Aktualności

Czy za poprawną datę wystąpienia suszy odpowiada komisja?

Zarząd Krajowych Rad Izb Rolniczych wystosował wniosek do resortu rolnictwa w sprawie określenia w przepisach jednolitej daty uznania wystąpienia suszy na danym terenie. To efekt sygnalizowania przez rolników wielu nieporozumień przy szacowaniu strat suszowych w 2019 roku.

czytaj więcej
Aktualności

NIK skontroluje walkę z suszą i gospodarowanie gruntami Skarbu Państwa

Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała prace dla Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W planach na 2020 r. uwzględniono kontrolę przeciwdziałania suszy i prawidłowość gospodarowania gruntami rolnymi należącymi do Skarbu Państwa.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)