Ceny zbóż od tygodnia niemal bez zmian
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ceny zbóż od tygodnia niemal bez zmian

20.08.2020autor: dr Juliusz Urban

Chociaż na giełdach i w eksporcie ceny nieznacznie zaczynają wzrastać, to w krajowym skupie są one od tygodnia bez większych zmian.

Dawno już, konkurujący na sobą na co dzień skupujący nie byli tak zgodni w deklaracjach. Obecnie ruch w skupie się już zmniejsza i pracownicy magazynów zbożowych myślą już o pierwszym wolnym od ponad miesiąca weekendzie.

Tym razem niemal od wszystkich podmiotów parających się skupem słyszymy:

– Nie za wiele się dzieje, ceny zostawiamy bez zmian– tak mówią handlowcy pracujący w handlu zbożami we wszystkich regionach kraju.

 

Tylko nieliczni, dosłownie o parę złotych korygują ceny, ale na obraz całości rynku to zupełnie nie ma wpływu. Niestety coraz więcej firm informuje, że są zasypani i dopiero jak wywiozą/sprzedadzą trochę towaru, to znów zaczną kupować jakieś mniejsze ilości na bieżąco, na dłuższy okres nie chcą deklarować cen.


Notowania pszenicy na Matifie na notowaniu wrześniowym wynoszą (na środowym zamknięciu) 182,25 euro/t, a na grudzień, na które to patrzą eksporterzy wynoszą 181,75 euro/t. Dziś giełda otwiera się o niecałe euro taniej.

Ceny skupu pszenicy z dostawą do portów pod wpływem osłabiającej się złotówki znów delikatnie wzrosły do 735–740 zł za 12,5% białka, ale zawierająca 11,5% białka pszenica jest kupowana w dalszym ciągu po 725 zł/t. Na ziarno o 14% białka na razie nie ma ofert.

 

Nasi eksporterzy konkurują obecnie najsilniej na rynku z pszenicą rosyjską i rumuńską. Rosja do końca sierpnia wyeksportuje 4,6 mln ton pszenicy, a Rumunia jak informuje KE sprzedała w pierwszych 6 tygodniach nowego sezonu 478 tys ton, co stanowiło połowę całego unijnego eksportu do krajów trzecich. Ostatnio Rosja sprzedała pszenicę na eksport do Egiptu średnio w cenie 198,2 dolara/t (FOB porty Morza Czarnego) dziś w przeliczeniu na złotówki byłoby to po 735 zł/t, natomiast ceny w rumuńskim porcie w Konstancy wynoszą 173 euro/t pszenicy 12,5% białka 760 zł/t. Po „fobingu” polskie ceny są podobne, różni nas od konkurentów jedynie większy koszt frachtu z portów bałtyckich niż to ma miejsce z Morza Czarnego.
  

W krajowym skupie pszenica stanęła na dotychczasowych poziomach cenowych i kosztuje 630–710 zł/t. 

r e k l a m a

Pszenica paszowa również nie zmieniła cen i jest kupowana po 580–680 zł/t. 

 

Pszenżyto leciutko drgnęło do góry, korygując poprzednie kilkuzłotowe spadki i obecnie jest kupowane po 500–585 zł/t, pszenżyto do portów jw dalszym ciągu jest kontraktowane po 610-620 zł/t

Żyto również ustabilizowało cenę, ceny skupu są od 400–530 zł/t, natomiast żyto paszowe w portach kosztuje 520 zł/t.

 

Także jęczmień jest dość stabilny, ceny skupowe są na poziomach 500–600 zł/t.

 

Kukurydzy ze starych zbiorów, już przestała drożeć. Najwięcej poszukujący kukurydzy dali sobie spokój z ferrowaniem coraz to wyższych stawek, bo kukurydzy do nowych zbiorów już nie przybędzie i podnoszenie cen nie ma sensu, przy rywalizacji o poszczególne partie. Taki pojedynczy handel odbywa się w zaciszu stolikowych rozmów i na pewno tych cen nie zobaczymy w powszechnych cennikach. Dlatego stopniowo najwyższe ceny znikają z informacji kupujących, choć dalej są oni w stanie zapłacić zdecydowanie powyżej 800 zł/t z odbiorami. W cennikach w dalszym ciągu są  ceny od 670 do 800 zł/t. 

Na eksport do portów jest kontraktowana kukurydza z nowych zbiorów z dostawami X/XI w cenach 645–655 zł/t. 
W kraju kontraktacje kukurydzy na mokro wciąż są po 360–440 zł/t, zależnie od lokalizacji.

Owies ma bardzo zróżnicowane poziomy cenowe. Zależą one głównie od gęstości, o którą w owsie nie jest łatwo. Na północy kraju owies na płatki z wysoką gęstością powyżej 52 kg/hl można sprzedać w cenie nawet 570 zł/t, o sto kilometrów niżej w Polsce cena tak ładnegom owsa wynosi już 480 zł/t.  Za gęstość powyżej 48 kg/hl są płacone w centrum kraju ceny 490–520 zł/t, a na zachodniej ścianie nawet 545 zł/t. Natomiast owies z jeszcze niższą gęstością lub bez jej badania jest skupowany po 430–440 zł/t.


Tutaj sprawdzisz ceny skupu w całym kraju!

Juliusz Urban  fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bydło mleczne

GUS – produkcja mleka w 2019 r.

GUS opublikował raport na temat produkcji żywca rzeźnego, mleka, wełny i jaj. Produkcja mleka w porównaniu do 2018 r. wzrosła o 2,3%. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Minister Ardanowski utworzył Radę do spraw Klasyfikacji Tusz Zwierząt Rzeźnych

Minister Ardanowski zarządzeniem nr 36 utworzył Radę do spraw Klasyfikacji Tusz Zwierząt Rzeźnych. Rada ma być organem pomocniczym MRiRW.

czytaj więcej
Ceny zbóż

Eksport zboża z Rosji nabiera tempa

Rosja, która jest największym światowym eksporterem pszenicy, ma w tym roku zebrać zależnie od prognoz 76,5–80 mln ton pszenicy. Ma także pozostać największym jej eksporterem wywożąc niemal połowę wyprodukowanego ziarna.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)