Rynek rzepaku: stary szaleje, a nowy sporo tańszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: stary szaleje, a nowy sporo tańszy

26.02.2021autor: dr Juliusz Urban

Rzepak na Matifie w tym tygodniu jakby oszalał, jednego dnia wzrosty 9 euro/t, kolejnego 12,5 euro, w czwartek od rana znów o 3,75 euro do góry. Rzepak z nowych zbiorów także rośnie, ale zdecydowanie wolniej.

W czwartek na Matifie rzepak notowany na maj jest wyceniany na 488,25 euro/t. Złotówka w stosunku do euro jest także słabsza niż przed tygodniem, kurs wynosi od 4,52 zł/euro.

Ulewne deszcze w Brazylii powodują problemy z dostawami soi do portów. Z kolei sprzedaż eksportowa soi w USA, od początku bieżącego sezonu do 11 lutego osiągnęła 59,9 mln ton, co oznacza wzrost o 79% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego sezonu. Soja kosztując na CBOT 1400 USc/korzec, jest najdroższa od 7 lat.
Drożejąca ropa naftowa przebija już ceny sprzed kryzysu covidowego ze stycznia 2020 r i dochodzi do maksimów z końca kwietnia 2019 r. Ropa WTI kosztuje 62,73 USD/baryłkę, a ropa Brent – 65,23 USD/baryłka.
Kanadyjska canola, drożejąc na Winnipeg do 768 dolarów kanadyjskich za tonę, osiąga maksima wszechczasów. Do 1100 euro drożeje na europejskim rynku także olej rzepakowy.

Średnia cena skupu rzepaku w firmach handlowych wzrosła tylko w ciągu jednego tygodnia o 100 zł/t. Ale na tę średnią składają się zarówno ci, co wciąż jeszcze proponują poniżej 2000 zł/t, jak i ci co wystawiają 2300 zł/t. Najczęściej jednak w takim dynamicznym handlu pojawiające się oferty, handlowców usiłujących nadążyć za rynkiem wynoszą 2200–2300 zł/t. Wszyscy i handlowcy, i przetwórcy to co się obecnie na giełdach dzieje nazywają szaleństwem. 
Sytuacja zaczyna nieco przypominać sezon 2011/12. Wówczas ceny rzepaku w lipcu doszły do 526,5 euro/t. Półtora roku wcześniej, w styczniu 2011 r. rzepak kosztował 521,75 euro/t. Jeszcze wcześniej rzepak był tak drogi w marcu 2008, kiedy to kontrakt majowy był wyceniany na 521,5 euro/t.

r e k l a m a

Niektórzy handlowcy zaopatrujący zakłady tłuszczowe odstępują od podawania ceny, nawet tej wywoławczej na stary rzepak, bo mówią, że ile by nie zaproponowali, to i tak nie kupią.
– Nie wiadomo jaki poziom przyjąć w tej chwili do kontraktu, w momencie jego wypisywania cena może się zmienić nawet o kilkadziesiąt złotych, kto mi to potem podpisze – tłumaczą.

Standardowe ceny skupu w zakładach tłuszczowych:
(uwaga! ze względu na bardzo duże wahania notowań podane ceny mogą się znacznie różnic od cen transakcyjnych)

  • ZT Kruszwica dostawy na marzec        – 2250 zł/t

                 Brzeg dostawy na marzec        – 2250 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na marzec     – 2250 zł/t

              Czernin dostawy na marzec         – 2250 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na marzec      – 2250 zł/t  

                    Kosów Lacki na marzec         – 2250 zł/t  

  • Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów    – brak kwotacji
  • Bestoil Lasocice                                     – 2150 zł/t 

Uwaga! Ze względu na bardzo duże wahania notowań podane ceny mogą się znacznie różnić od cen transakcyjnych.


Za to znacznie chętniej rozmawiają przetwórcy o kontraktacjach na nowe zbiory. Nic dziwnego, bo ceny nowego rzepaku są aż o 60 euro/t niższe. Ceny rzepaku na sierpień br. na Matifie wynoszą 427,50 euro/t. W kontraktacjach na nowy zbiór rzepak jest kupowany po 1900–1920 zł/t. Ceny fajne, tylko, czy taka duża rozpiętość notowań starego rzepaku do nowego zachęca do podjęcia decyzji o sprzedaży? We wspomnianym już roku 2012 rzepak na sierpień był najdroższy tuż przed żniwami, wtedy kosztował 2200 zł. A teraz, gdy przetwórcy wejdą wygłodzeni w nowy rynek, co się może stać? Do nowych zbiorów jest jeszcze daleko i wiele czynników może wpłynąć na wcześniejsze schłodzenie tak zagotowanych międzynarodowych rynków olejowych. Perspektywy są wciąż dobre. Na razie nawet olej z nowych zbiorów jest o 180 euro/t tańszy od cen bieżących.


Juliusz Urban   fot. Twardowski

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny zbóż

Rynek zbóż: o jeden krok od tąpnięcia?

Ceny zbóż kolejny tydzień z rzędu idą do góry. Większość uczestników rynku zwraca jednak uwagę na rosnące zagrożenie tąpnięcia cenowego.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)