Rynek rzepaku: Taka sama cena za stare i nowe zbiory
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepaku: Taka sama cena za stare i nowe zbiory

06.03.2020autor: dr Juliusz Urban

Ceny rzepaku ze starych zbiorów tak mocno pospadały, że zrównują się z cenami rzepaku z nadchodzących żniw. Oleju jednak na rynku hurtowym brakuje, a niedobory mogą potęgować wzmożone zakupy dokonywane przez konsumentów pod presją obaw o pandemię koronawiruisa.

Firmy, których produkcja nastawiona jest w przeważającej mierze na olej na cele spożywcze, mocniej zachęcają do sprzedaży surowca, bowiem chcą jeszcze trochę wycisnąć z poszukującego oleju rynku. Olej palmowy na powrót drożeje, wzrosty cen są wyraźne nawet o 5%, więc handlowcy uważają, że i olej rzepakowy pójdzie do góry.

Natomiast firmy nastawione na biopaliwa, widząc efekt zmniejszenia zapotrzebowania na ropę i jej niższe ceny, kupują bardzo spokojnie. Bo popyt na biopaliwa także się obniża, a ceny oleju na cele techniczne przestały być tak atrakcyjne jak jeszcze miesiąc temu.


Na Matifie w czwartek (05.03.2020 r.), na majowym kontrakcie cena wyniosła prawie o 10 euro mniej niż w poprzednim tygodniu 382,50 euro/t. 
Dziś giełda otwiera się znowu o 2 euro niżej, więc w kraju w trakcie dnia ceny mogą być o 

Złotówka w stosunku do euro, podobnie jak w poprzednim tygodniu, jest na poziomie 4,30 zł i dlatego ceny są wciąż obniżane.


W firmach handlowych ceny zmieniły się o 20–30 zł/t. Na cennikach pojawiły się najczęściej zakresy 1560–1600 zł/t

r e k l a m a
Przetwórcy także poobniżali swoje ceny, ale niektórzy z nich zaczęli bardziej aktywnie podpytywać się o rzepak ze starych zbiorów. Podaż jest jednak niewielka ponieważ mało firm handlowych pozostawiło jakieś większe ilości do sprzedaży. W zasadzie rzepak jaki pozostał raczej zlokalizowany jest w magazynach gospodarstw.

Zakłady Tłuszczowe kupują rzepak z dostawami na marzec/kwiecień w cenach:

  • ZT Kruszwica dostawy na kwiecień              – 1610 zł/t               
  • ADM Szamotuły  dostawy kwiecień               – 1610 zł/t 

                                 Czernin kwiecień               – 1595 zł/t


  • Komagra Tychy na marzec                             – 1640 zł/t

                           Kosów Lacki na kwiecień         – 1630 zł/t

  • Glencore Bodaczów na marzec                      – 1590 zł/t
  • Bestoil Lasocice na bieżąco                           – 1540 zł/t 

 

Na nowe zbiory rzepak kupowany jest w niemal tych samych cenach. Proponowane przez przetwórców kontrakty są w przedziale 1580–1610 zł/t z dostawami na lipiec/sierpień 2020 r.
Dziś giełda otwiera się znowu o 2 euro niżej, więc w kraju w trakcie dnia ceny mogą być o ok. 5-10 zł niższe.


Sprawdź też najnowsze notowanie cen zbóż.

Juliusz Urban    fot. Sierszeńska

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny rzepaku

Załamany rynek rzepaku - dodatkowy parametr w skupie

W czasach atakującego z rosnącą siłą koronawirusa rynek rzepaku infekują dwie choroby. Pierwszą jest dramatyczny spadek cen ropy na giełdach światowych, a drugą zmniejszający się popyt na biopaliwa. Dodatkowo pojawiają się utrudnienie w dostawach spowodowane słusznie podjętymi w przyfabrycznych elewatorach, środkami zapobiegawczymi przed rozprzestrzenianiem się choroby.

czytaj więcej

Rośnie produkcja i wykorzystanie pasz białkowych rodzimego pochodzenia

Przetwórcy rzepaku pomimo ubiegłorocznej suszy nie mieli problemów z zaopatrzeniem w surowiec. Dzięki temu w 2019 r. wyprodukowali 100 tys. ton więcej śruty rzepakowej niż w roku poprzedzającym. Ciekawą informacją jest, że niemal całość większej produkcji wchłonął krajowy rynek, bo eksport śruty był mniejszy.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Rynek rzepaku: Przetwórcy kupują niewiele

Ceny rzepaku pospadały tak, że przetwórcy nie mają ofert. Gospodarstwa zajęły się pracami polowymi, a rzepaku w tak niskich cenach sprzedawać nie chcą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)