Rynek rzepakowy uspokajają dane z USDA
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rynek rzepakowy uspokajają dane z USDA

14.10.2022autor: dr Juliusz Urban

Na stabilizację cen na rynkach oleistych wpływa raport USDA. Co prawda dane dla Stanów Zjednoczonych tak do końca pomyślne nie są, ale pozostałe informacje uspokajają, bo oleiste z innych krajów wyrównują amerykańskie niedobory.

Amerykański departament rolnictwa przewiduje , że produkcja nasion oleistych w USA na lata 2022/23 wyniesie 126,9 mln t, co oznacza spadek 1,6 miliona t, od poprzedniego raportu, z mniejszą produkcją soi, orzeszków ziemnych i nasion bawełny.

 

Ale już perspektywy dla zagranicznych nasion oleistych 2022/23 obejmują wyższą produkcję, przerób, handel i wzrost zapasów końcowych.

 

Produkcja zagraniczna oleistych (poza USA)  wzrasta o 3,3 mln t do 519,7 mln t głównie z powodu wyższej produkcja soi i rzepaku. Produkcja soi w Brazylii wzrasta o 3,0 mln t, do 152,0 mln t, co odzwierciedla wyższy areał zgłoszony przez brazylijską National Supply Company (CONAB).

 

Natomiast produkcja rzepaku w UE wzrasta o 1 mln ton, do 19,2 mln t dalej podwyższana jest bowiem produkcja dla Francji, Niemiec i Polski. Które to dane kompensowane są nieznacznie redukcją o 0,5 mln t,  do 19,5 mln t dla kanadyjskich upraw rzepaku. Kanadyjska canola ma bowiem przynosić mniejsze niż wcześniej oczekiwano plony.

 

Ten tydzień w giełdowych notowaniach na Matifie zaczął się wzrostami, które natychmiast kolejnego dnia zostały skorygowane. We środę i czwartek w oczekiwaniu na raport USDA ruchy były już nieznaczne  i (13.10.22 r.) listopadowy rzepak wyceniany na 633,75 euro/t, od kilku dni w miarę stabilnie.

 

Kurs złotówki wraca do na 4,80 zł/euro, co niestety powstrzymuje wzrosty cen w krajowym skupie.

 

Firmy handlowe, które ceny podniosły utrzymują je i najczęściej rzepak kupują po 2800–3000 zł/t, niższych cen pozostawionych w cennikach niektórych zapóźnionych kupujących nikt już nie traktuje poważnie.

 

Zakłady tłuszczowe wyższe ceny proponowały na początku tygodnia. Wówczas rzepak na polskich warunkach można było sprzedać powyżej 3100 zł/t. Obecnie ceny są nieco niższe ale jak informują przedstawiciele olejarni, rolnicy od rzepaku obecnie się odwrócili.

 

Uwagę rolników pochłania w całości, drożejąca kukurydza i to jej zbiorom oraz sprzedaży poświęcają każdą chwilę. A o rzepaku na ten moment zapominają – mówi zaopatrzeniowiec zakładów tłuszczowych.

 

Niektórzy z wcześniejszych podwyżek  skorzystali, bo w niecałe dwa dni poprawiła się sytuacja zaopatrzeniowa olejarni, ale w czwartek zakłady tłuszczowe proponowały już niższe ceny:

  • ZT Kruszwica        – 3060 zł/t listopad

                             Brzeg       – 3060 zł/t listopad 

  • ADM Szamotuły   – 3060 zł/t listopad 

                           Czernin    – 3060 zł/t listopad 

  • Komagra Tychy     – 2950 zł/t   

        Kosów Lacki     – 3000 zł/t  

  • Viterra Bodaczów – 3070 zł/t listopad
  • Bestoil Lasocice      – 2850 zł/t
  • Agrolok Osiek          – 3000 zł/t

Uwaga! Ze względu na duże zmiany notowań na giełdach, ceny te należy traktować jako aktualne 13.10.2022 r. na godz. 13.

r e k l a m a
Komentarz naszego eksperta przeczytasz tutaj!


Tutaj podglądniesz ceny rzepaku w skupach!

Juliusz Urban Fot. firmowe




autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Artur Kozera: odmianami Rapool obsiane 2,5 miliona ha w Europie

Jednym z gości VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu był Artur Kozera z firmy Rapool. Z ekspertem rozmawiał red. Janusz Biernacki. Jaki jest potencjał tego potężnego gracza na europejskim rynku?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Czy zboże z Ukrainy zalewa Polskę? Mamy dane rynkowe

Ukraińskie zboże nie zalewa polskiego rynku -  zapewniał w Sejmie wicepremier Henryk Kowalczyk. Zdaniem ministra rolnictwa sytuacja jest stabilna, a ceny skupu w Polsce, jak i na całym świecie,  wysokie w porównaniu do poprzednich lat. Wiele jednak zależy od tego czy nadal będzie utrzymana możliwość eksportu z portów Morza Czarnego. 

czytaj więcej
Rzepak

Ile dostępnego azotu powinien mieć rzepak jesienią i ile go pobierze?

Jesienią rośliny rzepaku mogą pobrać grubo ponad 100 kg/ha azotu. Drogie nawozy azotowe to powód, dla którego niejeden rolnik na nim przyoszczędzi i zmniejszy dawkę. Czy jednak można tak zrobić bez straty plonu?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)