Nowy rzepak podąża szlakiem utartym przez stary
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nowy rzepak podąża szlakiem utartym przez stary

07.05.2021autor: dr Juliusz Urban

Od momentu zniknięcia z giełdy notowań rzepaku ze starych zbiorów, rzepak z nadchodzących żniw, chcąc szybko staremu dorównać podąża niezmiennie w górę.

Na wzrosty cen wpływają spadki szacunków zbiorów soi oraz spadki światowych zapasów i zmniejszające się prognozy zbiorów rzepaku.
Argentyńskie zbiory soi są mniejsze i wolniejsze od poprzedniego roku. Według monitoringu giełdy Grain Exchange w Buenos Aires, zbiory soi w Argentynie postępują w mniejszym tempie. Do końca kwietnia wykoszono 5,59 mln ha, co stanowi 32,9% zaplanowanej powierzchni. W efekcie argentyńscy farmerzy zebrali 16,91 mln t soi, uzyskując średni plon 3,03 t /ha.

Obecny poziom zaawansowania zbiorów w Argentynie jest znacznie niższy od ubiegłorocznego, kiedy w porównywalnym okresie skoszono 68,2%. O powodzeniu zbiorów zadecydują warunki pogodowe w ciągu najbliższych 10 dni. Z powodu mniejszego zaawansowania żniw i niepewności co do plonów, argentyńscy rolnicy w tym sezonie kontraktują soję mniej odważnie. Do 21 kwietnia sprzedali 15,53 mln t soi, a w tym samym okresie ubiegłego roku było to 20,26 mln t. Według prognoz Rosario Grain Exchange, zbiory soi w sezonie 2020/21 mogą wynieść 45 mln ton, czyli o 5,7 mln t mniej niż w poprzednim sezonie. W efekcie soja na Chicago drożeje do 583 USD/t osiągając 88% wzrost ceny w skali roku. Ostatnio soja była tak droga we wrześniu 2012 r.

Światowe zapasy rzepaku według USDA zmniejszyły się prawie o połowę w ciągu zaledwie dwóch lat. A teraz pojawiają się kolejne oznaki nieurodzaju w Europie i być może także w Kanadzie.

W Europie ostatnie ochłodzenia i mrozy miały wpływ na kondycję plantacji, dlatego pod koniec kwietnia europejska agencja MARS skorygowała w dół szacunek plonów rzepaku na 2021 rok o 300 tys. t – do zaledwie 16,46 mln t.

Europejscy rolnicy mogą więc zebrać prawie tak samo mało rzepaku, jak w roku w ubiegłym, kiedy to zbiory wyniosły 16,3 mln ton. Możemy chyba już zapomnieć o zbiorach rzędu 18–22 mln t, z lat 2014–2018.

W kończącym się sezonie Kanada sprzedała na eksport prawie 11 mln t canoli. Jednak obecnie magazyny są tam puste, a do następnych zbiorów pozostały miesiące. Niedawno analitycy poinformowali, że w kwietniu dwie partie ukraińskiego rzepaku zostały sprzedane kanadyjskim dealerom, co świadczy o konieczności zamiany zawartych wcześniej kontraktów, przy niedoborze rzepaku w samej Kanadzie.

Co prawda Agriculture of Canada spodziewa się w nadchodzącym sezonie wzrostu zasiewów o około 300 tys. ha, do 8,7 mln ha, jednak jest obecnie bardzo sucho i zimno, dlatego rolnicy nie zaczęli jeszcze siewów.

Ceny rzepaku z nowych zbiorów na Matifie od początku maja co dzień regularnie zyskują. Wczoraj kursy dołożyły 18 euro/t, a tygodniowy wzrost cen wynosi aż 42 euro/t. Na czwartkowym zamknięciu (6.05.21 r.) rzepak na sierpień na paryskiej giełdzie kosztuje 540,5 euro/t. Stabilizuje się kurs złotówki, za jedno euro wciąż zapłacimy 4,57 zł. 

r e k l a m a
Firmy handlowe za ostatnie partie starego rzepaku proponują 2350–2650 zł/t. 

Za to przetwórcy mocno podnieśli ceny, ale nie chcą się wzajemnie licytować. U tych, u których powszechnie ogłaszane ceny są bardzo niskie, znacznie odbiegają one od rzeczywistych z zawieranych transakcji.
Na wysokie ceny rzepaku pozwalają obecnie rekordowe ceny oleju. W porcie w Rotterdamie olej surowy jest oferowany jest na maj po 1355-1360 euro/t, a olej rafinowany jest o ponad 100 euro droższy. 

 Ceny proponowane w dniu (6.05.21 r.) w zakładach tłuszczowych wynosiły: 

  • ZT Kruszwica dostawy na maj                      – 2700 zł/t 

          Brzeg dostawy na maj                              – 2770 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na maj                  – 2750 zł/t

              Czernin dostawy na maj                      – 2750 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy na maj                   – 2500 zł/t  

                    Kosów Lacki na maj                       – 2500 zł/t  

  • Viterra (dawniej Glencore) Bodaczów           – 2700 zł/t


Dziś, zależnie od tego jak otworzą się giełdy może to być jeszcze więcej.

Jednak oczy wszystkich skierowanej są już w kierunku nowych zbiorów, które w tym roku nastąpią chyba zdecydowanie później, bo rzepak wciąż w pąkach czeka na wreszcie cieplejsze majowe dni. A wygłodzone pszczoły gromadzą się w ulach i nie mogą zmusić się do oblotu plantacji. 
Rzepak z nowych zbiorów można obecnie zakontraktować po 2350–2400 zł/t.

Juliusz Urban Fot. taP

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rzepak wchodzi w fazę kwitnienia – początek zabiegów na płatek

Rzepak wchodzi w fazę kwitnienie później niż zwykle, gdzieniegdzie obserwuje się opóźnienie wegetacji nawet o kilka tygodni. Rolnicy rozpoczęli właśnie zabiegi na płatek. 

czytaj więcej
Ceny zbóż

Rynek zbóż: ceny dalej rosną, liderem kukurydza

Pomimo utrzymujących się wciąż szacunków rekordowych zbiorów na nadchodzący sezon, międzynarodowe rynki zachowują się tak jakby rekordowych zbiorów miało nie być.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)