Co rzepak zarobił, to i stracił
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co rzepak zarobił, to i stracił

29.10.2021autor: dr Juliusz Urban

Ten tydzień dla rzepaku jest remisowy, początkowe wzrosty zakończyły następujące po nich spadki. W ich efekcie rzepak ląduje na pozycjach cenowych upatrzonych przed tygodniem.

Ceny rzepaku tylko przez chwilę zbliżały się do 700 euro/t ( w notowaniach na listopad), później jednak pospadały. W tym tygodniu rzepak to co zarobił, to i stracił. Kontrakty lutowe na Matifie,  na zamknięciu giełdy w czwartek (28.10.21 r.) kosztowały 669,25 euro/t. Na podobnych poziomach rzepak zamknął się na zakończenie ubiegłego tygodnia, w zeszły piątek.
Jeszcze bardziej osłabiła się złotówka, za jedno euro płacimy dziś 4,62 złote. 

Firmy handlowe, podniosły swoje ceny skupu, chcąc je zbliżyć do tych proponowanych przez przetwórców. 
Handlowcy za rzepak proponują 2850–3150 zł/t.

U największych przetwórców, ceny nie zmieniły się zanadto w stosunku do ubiegłotygodniowych propozycji. Zapasy surowca u handlowców coraz bardziej się uszczuplają, bo długo już podaż jest znacznie mniejsza od bieżącego przerobu.

r e k l a m a
Przetwórcy informują, że w dwóch poprzednich tygodniach nieco więcej rzepaku sprzedawali ci, co suszą kukurydzę żeby sobie zrobić więcej miejsca na magazynach bo kukurydza na południu Polski sypie nieźle. Z rozmów wynika też, że te kontrakty były zawierane z realizacjami na początek listopada, co świadczy o tym, że zapasy w olejarniach są tak małe, że rzepak tak na szybko są w stanie przyjąć. Zapasy rzepaku u krajowych przetwórców szacowane są średnio do końca grudnia, dawno już nie  było tak nadwyrężonych stoków.

Napiętą sytuację w zaopatrzeniu podkręcają jeszcze problemy z pozyskaniem oleju od innych firm przetwórczych. Zwykle taki handel wymienny w awaryjnych sytuacjach był normą, teraz jest o taki interwencyjny zakup zdecydowanie trudniej, bo każdy przetwórca liczy dosłownie każdy litr wyprodukowanego w swojej firmie oleju.

Zakłady tłuszczowe w czwartkowe popołudnie z rzepak proponowały:

  • ZT Kruszwica dostawy na listopad            – 3185 zł/t 

          Brzeg dostawy na listopad                   – 3185 zł/t

  • ADM Szamotuły dostawy na listopad        – 3150 zł/t

          Czernin dostawy na listopad                – 3150 zł/t

  • Komagra Tychy dostawy bieżące              – 3020 zł/t   

          Kosów Lacki dostawy bieżące              – 3010 zł/t  

  • Viterra Bodaczów dostawy na listopad      – 3180 zł/t
  • Bestoil Lasocice dostawy bieżące              – 2850 zł/t

 

Juliusz Urban Fot. Daleszyński


autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny strączkowych

Aura sprzyja, rosną zapasy – soja tańsza o 25%

W stosunku do majowych notowań kursy soi na giełdzie w Chicago obniżyły się o 25%. Podczas, gdy pszenica i kukurydza wciąż drożeją, to soja pod wpływem korzystniejszych prognoz tanieje. Nie wszędzie jest jednak tak samo tanio.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: rzepakowe ścieżki handlowe

Ten sezon pomimo niezłych zbiorów rzepaku w UE pokazuje, że i tak musimy do Unii rzepak stale importować, a w świetle trwającej wojny w Ukrainie, rzepakowe ścieżki handlowe budowane są na nowo.

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ceny rzepaku: handel w letargu, a import nieznacznie przyspiesza

W rzepaku na Matifie, analizując już tylko lutowe notowania, mimo sporych ruchów w trakcie tygodnia, w porównaniu do notowań z poprzedniego piątku mamy uspokojenie. Krajowe ceny też są dość stabilne. Z uspokojenia przetwórców mogą jednak wyrwać niezbyt korzystne prognozy na kolejny sezon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)