Związek Sadowników RP wyraził sprzeciw wobec zniesienia ceł na produkty rolne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Związek Sadowników RP wyraził sprzeciw wobec zniesienia ceł na produkty rolne

16.06.2022autor: Patrycja Bernat

Unia Europejska w ramach ułatwienia importu mołdawskich produktów rolnych planuje zniesienie ceł. Związek Sadowników RP wyraził swój sprzeciw.

Związek Sadowników RP nie zgadza się na pomysł Unii Europejskiej, aby ta wprowadziła zniesienia cła na produkty rolne pochodzące z Mołdawii.

- Niesprowokowana i nieuzasadniona agresja Rosji dotyka nie tylko gospodarkę Ukrainy, ale także jej i naszych sąsiadów, w tym przypadku Mołdawię. Dzisiejsza decyzja, o podwojeniu siedmiu kwot na eksport kluczowych produktów rolnych z Mołdawii, jest namacalnym znakiem solidarności UE - oświadczyła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

To pociągnie za sobą bardzo złe konsekwencje

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski określił to jako „bezprecedensowy środek”, który ma wesprzeć mołdawskich producentów w złagodzeniu presji rynkowych w krótkim czasie.
- Dalsze podnoszenie jakości ich produktów pomoże wzmocnić pozycję mołdawskich producentów na rynku UE. Jesteśmy gotowi do udzielenia pomocy technicznej w tym zakresie – powiedział Janusz Wojciechowski. Związek Sadowników RP przedstawił już w tej sprawie swoje negatywne stanowisko na forum Freshfel.

r e k l a m a
- Propozycja Komisji Europejskiej o zwiększeniu bezcłowych kontyngentów na niektóre owoce z Mołdawii z naszego punktu widzenia będzie miała bardzo złe konsekwencje. Według planów kontyngenty miałyby objąć m.in. świeże śliwki, winogrona, jabłka i wiśnie, a także niektóre warzywa. Powyższe, podyktowane jest faktem, iż mołdawscy rolnicy nie mają możliwości sprzedaży na rynki wschodnie i tę część towaru mieliby zagospodarować na rynku unijnym.
Należy zauważyć, iż na embargu na rynku wschodnim pośrednio lub bezpośrednio tracą wszystkie kraje Unii Europejskiej, a Mołdawia jest dużym producentem jabłek ze stale rosnącą produkcją. Jest również eksporterem na rynki, które są naszymi potencjalnymi rynkami zbytu takimi jak: Kazachstan, Uzbekistan czy Egipt.
W naszym odczuciu skierowanie mołdawskiej produkcji w formule bezcłowych kontyngentów na rynek UE spowoduje duży wzrost podaży przy gwałtownym spadku cen uzyskiwanych za jabłka i śliwki oraz inne owoce i warzywa – czytamy na oficjalnej stronie Związku Sadowników RP.


fot. envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Polskie jabłka nie wjadą do Egiptu? Czy stracimy ważny rynek eksportowy?

Sadownicy proszą rząd o interwencję w sprawie eksportu jabłek do Egiptu. Po zamknięciu rynków wschodnich to największy odbiorca naszych owoców. Tymczasem z powodu wojny w Ukrainie tamtejsi importerzy nie mają jak płacić polskim sadownikom, a kontenery z towarem są zablokowane w egipskich portach.

czytaj więcej

Eksport polskich jabłek i gruszek. Gdzie trafiały nasze produkty?

Poddając analizie eksport zarówno polskich jabłek, jak i gruszek, zauważamy tendencję spadkową. Głównym kierunkiem dostaw okazał się Kazachstan.

czytaj więcej

Zablokowanie szlaku transportu lądowego, spowodowało znaczny spadek eksportu jabłek z Mołdawii

Marzec 2021 był dla Mołdawii momentem spadku eksportu jabłek, o prawię połowę. Rok wcześniej o tej samej porze było to ponad 42 tys. ton.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)