Zakaz nawadniania sadów. We Francji historyczna susza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakaz nawadniania sadów. We Francji historyczna susza

22.08.2022autor: Patrycja Bernat

Jabłka wielkości owoców śliwki, poparzone grusze. Francuskie sady cierpią z powodu suszy, a ta to wszystko został wprowadzony zakaz nawadniania.

Dampleux (Francja) – w tym roku jabłka nie osiągnęły swoich normalnych rozmiarów. Z powodu historycznej suszy porównywalne są wielkością do śliwek, a gruszki na drzewach są całe poparzone.

W latach wcześniejszych takie susze we wsi Dampleux zdarzały się raz na dziesięć lat.

- To już piąty raz, kiedy ten sad cierpi na niedobór wody, z coraz bardziej niepewnymi zbiorami i małymi owocami, których zbioru nawet nie jestem pewien – mówi sadownik z Dampleux.

Na ten moment jabłka powinny mieć średnicę około 70 mm, a nie 52 jak jest aktualnie, a przyrost od dwóch miesięcy jest ledwie zauważalny. Jak zauważa sadownik, jabłka mogą się nawet nie nadawać do przetwórni, co uratowałoby część plonu.

Zakaz nawadniania dla Francji

Jest to najgorsza susza, jaką Francja doświadczyła od roku 1959. Przez to też sadownikom zabrania się nawadniania upraw.

Grusze zrzucają liście

W sadach gruszowych sytuacja tez nie wygląda obiecująco. Liście zaczęły czernieć, zwijać się i opadać na ziemię. Drzewa w ten sposób próbują ograniczyć parowanie.
Wiosna we Francji przyszła znacznie wcześniej w 2022 roku. Trzy tytonie za szybko, przynosząc ze sobą przymrozki. Przez to też, chociażby gruszki odmiany Konferencja są teraz wydłużone „w kształcie bananów” bez pestek z powodu słabego zapylenia.
Zmiany klimatyczne powodują, że trzeba myśleć naprzód. Zmieniać kierunek produkcji. Sadownik planuje w przyszłości, może za 10 lat zainwestowanie w jabłonie Pink lady lub Royal gala, które są lepiej przystosowane do suchego klimatu.

opr. Bernat Patrycja
Źródło: ladepeche.fr
Fot: envato.elements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ekstremalne upały wpłynęły na rozmiar gruszek i jabłek

Obszary produkcji owoców ziarnkowych w tym sezonie nie miały najłatwiej. Ekstremalne upały, panujące w całej Europie, spowodowały zmniejszenie rozmiarów owoców.

czytaj więcej

Wyschnięte rzeki, ograniczenia w dostawach wody oraz zniszczone uprawy

Wspólne Centrum Badawcze (JRS) Komisji Europejskiej opublikowało raport pt. „Susza w Europie – sierpień 2022 r.”, będący aktualizacją oceny w Europie, opartej na danych i analizach Europejskich Obserwatorium Susz. Raport potwierdza niepokojącą ocenę sytuacji z lipca 2022 dotyczącą przedłużającej się suszy w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Zasoby wody w Polsce – jesteśmy na szarym końcu

Na liście europejskich państw pod względem zasobów wody, Polska pozostaje na szarym końcu. Jesteśmy zagrożeni permanentnym deficytem wody oraz powtarzającą się suszą. Jakie plany ma rząd, aby polepszyć te sytuacje?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)