Rozmawiamy o rynku jabłek: W kraju sprzedaż dobra, ale…
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rozmawiamy o rynku jabłek: W kraju sprzedaż dobra, ale…

12.05.2020autor: Kamila Szałaj

O obecnej sytuacji na rynku owoców oraz perspektywach ich dalszej sprzedaży z Witoldem Bogutą, prezesem Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, rozmawia Henryk Czerwiński.  

Henryk Czerwiński: Kończą się zapasy krajowych jabłek. Jak w ostatnim czasie kształtuje się ich sprzedaż w Polsce i za granicą? 

Witold Boguta: Rzeczywiście, zapasy jabłek się kończą. Wynika to z tego, że owoców tych zebraliśmy w ubiegłym roku mniej – zarówno w porównaniu z rokiem 2018, jak również ze średnią z ostatnich lat. Słabsza była też ich jakość. W większości jabłka wyższej klasy już jakiś czas temu zostały wyeksportowane i obecnie jest ich tak mało, że na dobrą sprawę nie mamy czego wysyłać za granicę. Z drugiej strony sprzedaż za granicę zarówno w ramach UE, jak i poza nią jest obecnie utrudniona, a zamówień jest niewiele.

W przypadku handlu w Polsce, sprzedaż trwa intensywnie. Obserwujemy znaczny wzrost popytu na nasze jabłka. Można nawet powiedzieć, że grupy i organizacje producentów często nie nadążają z realizacją zamówień, a niejednokrotnie dostawcy są zmuszeni ograniczać ilości zamówionego towaru, bo najzwyczajniej go brakuje. W detalu coraz częściej pojawiają się jabłka niewymiarowe, małe, których w innej sytuacji łatwo by się nie dało sprzedać. To sprawia, że ceny uzyskiwane za owoce mają tendencję wzrostową. 

- Czy na tym kończą się optymistyczne informacje? Wszyscy obawiają się braku rąk do pracy… 

- Niestety. Niepokojący jest brak odpowiedniej liczby pracowników do sortowania owoców. Większość załóg w obiektach należących do grup i organizacji producentów stanowią pracownicy zagraniczni, głównie z Ukrainy.  
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego sezon przechowalniczy 2019/2020 nie należy do udanych?

W przeciwieństwie do lat poprzednich pozytywnym zjawiskiem w mijającym sezonie przechowalniczym jest systematyczne upłynnianie zapasów, czyli rzadziej niż zwykle zapominanie o szybko postępującej utracie jakości. Jednakże nadal zbyt często sprzedażą jabłek kieruje przypadek. Dlaczego sezon przechowalniczy 2019/2020 nie należy do udanych?  

czytaj więcej

W maju królowały jabłka i pomidory

Dietetycy zalecają, aby warzywa i owoce stanowiły co najmniej połowę diety. Jedynie 22 proc. Polaków spełniło ten warunek w maju, ale to aż o 4 proc. więcej niż w kwietniu – wynika z danych firmy Kantar, dotyczących spożycia warzyw i owoców.

czytaj więcej

Owocówka jabłkóweczka – kolejne pokolenie?

Obserwowane od lat ocieplenie klimatu bardzo sprzyja rozwojowi szkodników, m.in. owocówek. Ich presja wyraźnie wzrosła w ostatnich latach, powodując duże straty w plonie. Jak skutecznie walczyć z tymi owadami? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)