Opłacalność produkcji jabłek w latach 2018 i 2019. Ocena na tle innych sezonów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Opłacalność produkcji jabłek w latach 2018 i 2019. Ocena na tle innych sezonów

06.01.2021autor: Kamila Szałaj

Badania opłacalności produkcji owoców prowadzę od 2004 r. Dzięki temu dysponuję dość bogatą bazą danych, dotyczących tego zagadnienia. Jedną z zalet tej sytuacji jest ta, że dzięki temu w każdym następnym roku badań można dokonać dość głębokiej oceny kolejnego sezonu opartej na danych porównawczych.

Czym zatem odznaczał się charakteryzowany sezon w odniesieniu do poprzednich?

Plony

Cały brany pod uwagę okres można, z punktu widzenia uzyskiwanych plonów jabłek, podzielić na kilka części. Pierwsze cztery lata to jeszcze końcówka dość ekstensywnych sadów jabłoniowych charakterystycznych dla lat 80. i 90. ub.w. Uzyskiwano wtedy średnie plony nie przekraczające 30 t/ha. W tych latach, kiedy występowały dość znaczne szkody spowodowane przez przymrozki, plony mogły być prawie o połowę niższe. Tak właśnie stało się w roku 2007. W latach 2008–2013 średnie plony w badanych gospodarstwach wzrosły do 40–45 t/ha. Raz tylko (rok 2010) plony okazały się nawet niższe niż 30 t/ha. Było to spowodowane kolejnymi wiosennymi przymrozkami.

Omawiany wzrost tylko pozornie ma charakter skokowy. Jest on bowiem skutkiem wchodzenia w owocowanie coraz intensywniejszych młodych kwater. W latach 2014–2017 intensyfikacja sadów w badanych gospodarstwach trwa nadal. W tym czasie średnie plony to już 45–55 ton jabłek z hektara. Wyjątkowo sprzyjający pod względem pogody rok 2018 po raz pierwszy pozwolił uzyskać średnie plony przekraczające 60 t/ha. W roku następnym plony spadły wprawdzie średnio do około 45 t/ha, ale teraz taki poziom plonów to już skutek szkód wyrządzonych np. przez przymrozki. A zatem, takie plony uważamy teraz za niskie. Jednak kilka lat temu było zupełnie inaczej.
r e k l a m a

Koszty produkcji

Koszty produkcji obliczone i analizowane jedynie w odniesieniu do uzyskiwanych plonów, pozornie wydają się stabilne. Przez cały obserwowany okres pozostają w granicach 0,66–1,34 zł/kg. Trzeba dodać, że wartość 1,20 zł/kg i wyższą osiągają tylko trzykrotnie: w roku 2007, 2010 i 2019. W dwóch pierwszych przypadkach są to ewidentnie efekty niskich plonów, zaistniałych w wyniku szkód przymrozkowych. W trzecim przypadku (2019 r.) relacje są bardziej złożone. Wtedy także mieliśmy do czynienia z przymrozkami.  

Cały artykuł przeczytasz w styczniowym numerze miesięcznika "Sad Nowoczesny". Sprawdź naszą ofertę!


r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Opłacalność produkcji jabłek w latach 2018 i 2019

Z wielu powodów prezentacja danych ekonomicznych dotyczących produkcji jabłek w badanych przeze mnie gospodarstwach w latach 2018 i 2019, nie była wcześniej możliwa. Ale publikacja tych danych obecnie ma jednak swoje zalety. Zakończyły się oto zbiory jabłek w roku 2020. Brak jeszcze ostatecznych szacunków GUS dotyczących zbiorów w Polsce. Wiadomo jednak, że i w tym roku mieliśmy wiosną przymrozki, podobnie jak to było w roku 2019. Można zatem założyć, że poziom zbiorów także będzie podobny. Jeśli tak, to charakterystyka ekonomiczna obu sezonów może mieć także wiele punktów wspólnych.

czytaj więcej

Na Broniszach inflacji nie widać. Szokująco tanie śliwki i kiepskie ceny jabłek dobijają sadowników

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nie widać inflacji. Śliwki kosztują 75 gr/kg, a jabłka tyle samo co rok temu. Droższe są tylko te owoce, których brakuje przez pogodę. Niestety, koszty nawozów i prądu nie grają tu żadnej roli i nie przekładają się na cenę towaru. Po ile obecnie rolnicy sprzedają swoje owoce na Broniszach? 

czytaj więcej

Ukraina: gwałtowny wzrost podaży oraz spadek cen na rynkach wschodnich

Platforma EastFruit Trade przeanalizowała oferty uczestników rynku wschodniego, w których brało udział 14 krajów (nie tylko kraje wschodu). Kto jest liderem w sprzedaży jabłek, grusz i borówek? Jakie ceny oferują nasi sąsiedzi?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)