Minister komentuje wysokie ceny jabłek: a kto panu każe je kupować?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minister komentuje wysokie ceny jabłek: a kto panu każe je kupować?

13.08.2020autor: Kamila Szałaj

- Kto panu każe te jabłka kupować? Nie należy dawać się nabijać w rogi przez handlarzy – tak o wzroście cen jabłek mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w programie „Money. To się liczy”. Zaznaczył, że na rynkach hurtowych owoce są znacznie tańsze. I choć rozminął się z prawdą przy podawaniu cen, to miał rację, mówiąc, że handel narzuca za duże marże.

Wczoraj minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski był gościem programu „Money. To się liczy” w money.pl. Podczas rozmowy dziennikarz zwrócił uwagę na wysokie ceny jabłek.

- Co takiego dzieje się na rynku jabłek, że musimy tak astronomiczne pieniądze płacić za ten owoc? Nawet 12 zł/kg – zapytał ministra Ardanowskiego.

W odpowiedzi usłyszał, że tak wysokie ceny dyktują pośrednicy i sprzedawcy, natomiast rolnik otrzymuje tylko niewielką część.

- No pan musi płacić te pieniądze? A kto panu każe te jabłka kupować? Jeżeli kupiec przesadza, jeżeli jest złodziejem, który chce pana oszukać i życzy sobie za jabłka po 12 złotych, które u rolnika kosztują 50 groszy czy złotówkę, to pan się daje nabijać. On ma do tego prawo, ponieważ działamy w ramach wolnego rynku. Natomiast to nie ma wielkiego wpływu na ceny płacone rolnikom – powiedział minister.


Jabłka po 50 gr?

Zaproponował, by dziennikarz odwiedził giełdę w Broniszach i przekonał się, po ile rzeczywiście sadownicy sprzedają jabłka.

- Tam kupi pan jabłka po 50 groszy – powiedział Ardanowski.

Tu minister trochę się zagalopował. Oczywiście, na giełdzie można kupić jabłka w dużo niższej cenie niż w sklepie, ale kilogram najtańszych odmiany Early Geneva kosztuje 2 zł. Z kolei tegorocznego Paulareda czy Pirosa sadownicy sprzedają po ok. 3,50 – 4 zł/kg. 

Mówiąc o cenie 50 gr minister miał chyba na myśli jabłka przemysłowe z przerywki, bo akurat tyle skupy proponują w tym roku. Nie mniej jednak, szef resortu rolnictwa ma rację, że tak ogromne marże pośredników i handlarzy są grubą przesadą. W ten sposób wyzyskują nie tylko rolników, ale i konsumentów.

- Nie należy dawać się nabijać w rogi przez handlarzy, którzy czują swoją przewagę w tym momencie. Również niestety ten czas pandemii sprawia, że nie mamy zbyt wiele możliwości i czasu na chodzenie po wielu sklepach i porównywanie. Wchodzimy do pierwszego z brzegu, z maseczką na twarzy, boimy się żeby się nie zarazić, bierzemy pierwsze, co się tam w ręce nam pojawi i z tego powodu jesteśmy często oszukiwani, podejmujemy głupie decyzje – argumentował minister.
r e k l a m a


Droższe jabłka


W tym roku sadownicy rzeczywiście sprzedają drożej swoje jabłka. Wysokie ceny owoców, zarówno wczesnych, jak i tych z ubiegłorocznych zbiorów utrzymują się od kilku miesięcy. To efekt wielu czynników, m.in. tegorocznych przymrozków i suszy. W hurcie jabłka z magazynów są cztery razy droższe niż rok temu. Z kolei za zbierane w tym roku sadownicy biorą dwa razy tyle. Jednak po drodze do sklepu na jabłko narzucane są marże i finalnie jest sprzedawane z ponad 100 procentowym narzutem! 


Znikome zapasy


Wysokie stawki za jabłka to także wynik bardzo małych zapasów w magazynach. Według danych WAPA w polskich chłodniach w lipcu było już tylko 11 tys. ton, czyli prawie 90 proc. mniej niż przed rokiem. Obecnie większość przechowalni jest już pustych. 

- Takiej sytuacji, że na początku sierpnia nie mieliśmy jabłek na magazynie nie pamiętam – mówi w rozmowie z nami przedstawiciel dużej grupy producentów owoców z okolic Góry Kalwarii (woj. maz.).  

oprac. ksz
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jabłko motywem przewodnim kampanii promującej Polskę

Trzy czwarte z nas słyszało, że Polska jest największym producentem jabłek w Europie. A mimo to Polacy nie mają świadomości skali tej potęgi. W badaniach opinii tylko co piąty z nas wie, że produkujemy  aż 3 000 000 ton jabłek rocznie – ilość, którą  można wypełnić 240 tysięcy TIR-ów! Dlatego jabłko będzie motywem przewodnim kampanii promującej Polskę, którą wkrótce rozpocznie Fundacja State of Poland.

czytaj więcej

Rekordowe ceny jabłek. Zapasy na wyczerpaniu

Utrzymują się wysokie ceny jabłek, zarówno wczesnych, jak i tych z ubiegłorocznych zbiorów. W hurcie są cztery razy droższe niż rok temu.

czytaj więcej

Na Broniszach inflacji nie widać. Szokująco tanie śliwki i kiepskie ceny jabłek dobijają sadowników

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nie widać inflacji. Śliwki kosztują 75 gr/kg, a jabłka tyle samo co rok temu. Droższe są tylko te owoce, których brakuje przez pogodę. Niestety, koszty nawozów i prądu nie grają tu żadnej roli i nie przekładają się na cenę towaru. Po ile obecnie rolnicy sprzedają swoje owoce na Broniszach? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)