Ewa-Bis: Egipt wykazuje większy popyt na polskie jabłka niż zwykle
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ewa-Bis: Egipt wykazuje większy popyt na polskie jabłka niż zwykle

09.11.2020autor: Kamila Szałaj

Egipt wykazuje większy popyt na polskie jabłka niż w poprzednich latach - wyjaśnia Natalia Bagmut, dyrektor handlowy Ewa-Bis, cytowana przez portal freshplaza.com.

Natalia Bagmut pozytywnie ocenia obecny sezon jabłkowy. 

- Sezon dobrze się rozwija, jest duże zainteresowanie polskimi owocami i warzywami. Jabłka są bardzo poszukiwane. Pod względem popytu sytuacja jest porównywalna z ubiegłym sezonem. Moim zdaniem rynek egipski wykazuje obecnie większy popyt niż zwykle – ocenia Bagmut, cytowana przez portal freshplaza.com.

Ponieważ na rynku europejskim jest mniej jabłek, Ewa-Bis ma nadzieję, że będzie mogła wejść na nowe rynki.

- Nasza firma specjalizuje się w eksporcie polskich jabłek. Myślę, że około 85% naszych obrotów będzie stanowić sprzedaż eksportowa w tym sezonie. Z pewnością wpłynie to na wzrost zainteresowania polskimi jabłkami. Mamy nadzieję, że ze względu na mniejszą liczbę jabłek w Europie będziemy mogli zdobywać nowe rynki – mówi Bagmut.

Więcej za Galę, mniej za Idared

Wyższe ceny eksporterzy uzyskują obecnie za odmiany Golden, Jonaprince, Gala Royal i Red Chief. Tańsze są najpopularniejsze odmiany jak Idared, Jonagold, Champion i Gloster. 

Dużego wzrostu cen jabłek nie będzie

Na początku sezonu ceny jabłek były wysokie. Jednak teraz, po zakończeniu zbiorów, Bagmut spodziewa się stabilizacji cen jabłek.
- Średnie ceny skupu jabłek deserowych są niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. W obecnym sezonie nie przewidujemy dużego wzrostu cen polskich jabłek, jaki obserwowaliśmy w ubiegłym sezonie – wyjaśnia ekspertka.

Wpływ pandemii na handel jabłkami

Bagmut ocenia, że popyt na polskie jabłka będzie w tym sezonie generalnie stabilny. Ale zaznacza, że duży wpływ na handel jabłkami będzie mieć pandemia, gdyż wiele krajów wprowadza poważne restrykcje.

ksz, oprac. na podst. Freshplaza.com, fot. www.facebook.com/EwaBisWarszawa
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sandomierz: jabłek mniej, ale eksporterzy milczą

Sadownicy z rejonu sandomierskiego zakończyli już zbiory jabłek. Dla większości z nich plony nie były satysfakcjonujące, bo owoców zebrali dużo mniej niż w zeszłym roku. Ale są wyjątki. U pani Grażyny Borkowskiej z gminy Zawichost jabłonie obrodziły wyjątkowo obficie. – To zasługa położenia mojego sadu i wystawienia pszczół w kwatery na wiosnę – ocenia pani Grażyna. Zastanawia się jednak, czy będzie miała gdzie sprzedać swoje owoce, bo eksporterzy na razie nie dzwonią…

czytaj więcej

Podatek cukrowy. Przedsiębiorcy apelują o odroczenie zmian

Organizacje pracodawców, branżowe i rolnicze zwróciły się z apelem do wicepremiera Jarosława Gowina w  sprawie przesunięcia wejścia w życie o minimum rok tj. na dzień 1 stycznia 2022 r. ustawy o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów wprowadzającej podatek cukrowy.

czytaj więcej

Mocny spadek eksportu zagęszczonego soku jabłkowego

W sezonie 2019/20 od lipca do czerwca polski eksport zagęszczonego soku jabłkowego zmalał o 29,5 proc. r/r w ujęciu wolumenowym, a jego wartość zmniejszyła się o 26,7 proc. r/r – wynika z najnowszej analizy Banku PKO BP „AgroNawigator”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)