Dobry materiał szkółkarski kluczem do sukcesu szkółek
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dobry materiał szkółkarski kluczem do sukcesu szkółek

03.09.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Na przełomie lata i jesieni PIORIN zajmuje się kwalifikacją materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. Inwestycja w dobry i sprawdzony materiał to pierwszy krok do sukcesu w produkcji owoców. Jak wypadła ocena materiału szkółkarskiego w roku 2021?

Założenie uprawy sadowniczej, a więc sadu owocowego, plantacji krzewów owocowych czy plantacji truskawek i osiągnięcie sukcesu w tym działaniu wiążą się z inwestycją w materiał szkółkarski, który jest zdrowy i jakościowy. W poprzednim roku PIORIN oceniła 684,39 ha upraw kwalifikowanego i elitarnego materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych, a kontrola objęła 271 gospodarstw szkółkarskich.

Do największych pod względem powierzchni należą szkółki drzewek owocowych, plantacje podkładek wegetatywnych oraz plantacje sadzonek truskawek.

Jakie są wyniki kontroli PIORIN?

Porównanie lat 2001 vs 2021 wykazało:

  • Liczba gospodarstw szkółkarskich w roku 2021 (271) utrzymuje się na średnim poziomie ostatnich 10 lat, choć w 2001 roku była cztery razy większa i wynosiła 1116;
  • Zatem również powierzchnia kwalifikowanych i elitarnych upraw szkółkarskich zmniejszyła się o ok. 25%;
  • Zmieniła się struktura gospodarstw – z licznych i rozdrobnionych powstały gospodarstwa większe i profesjonalne;
  • Najwięcej tego typu gospodarstw funkcjonuje w woj. lubelskim i mazowieckim.

W roku 2021 produkcja kwalifikowanych drzewek owocowych:

  • przekroczyła nieco 10 mln sztuk,
  • zajmowała powierzchnię blisko 300 ha;
  • 80% wszystkich kwalifikowanych drzewek owocowych stanowiły drzewka jabłoni;
  • asortyment objął 86 odmian, w tym Golden Delicious i jego mutanty (Golden Delicious Reinders, Camspur), Szampion i jego mutanty (Szampion Reno, Szampion Arno, Reno 2) oraz Idared i jego czerwone mutanty (Najdared, Idaredest).

W roku 2021 plantacje podkładek wegetatywnych:

  • objęły prawie 130 ha,
  • dominowały wśród nich podkładki jabłoni: M.9, M.9 T.337, M.26, P 60 i M.7.

W roku 2021 plantacje sadzonek truskawek:

  • poddano ocenie polowej potwierdzającej spełnienie wymagań w zakresie wytwarzania i jakości w 2021 r. – dla 65 mln sztuk,
  • wśród najpopularniejszych odmian znajdowały się: Camarosa, Nabila, Flair, Honeoye i Grandarosa.

Materiał CAC alternatywą dla kwalifikowanego bądź elitarnego materiału szkółkarskiego

Materiał CAC, którego udział rośnie z roku na rok, jest zgodny z określonymi wymaganiami, ale jego ocenę przeprowadza dostawca. Inspekcja sprawuje funkcję organu kontrolnego przy jego wytwarzaniu.

W minionej dekadzie produkcja drzewek owocowych, krzewów owocowych oraz sadzonek truskawek w kategorii CAC znacznie przewyższała produkcję materiału kwalifikowanego. Najczęściej odbywa się ona w woj. podkarpackim, lubelskim i mazowieckim.

 

Wszelkie wykresy z danymi dostępne są na stronie PIORIN.

 

oprac. nmm

źródło: PIORIN

fot. PIORIN

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zasoby wody w Polsce – jesteśmy na szarym końcu

Na liście europejskich państw pod względem zasobów wody, Polska pozostaje na szarym końcu. Jesteśmy zagrożeni permanentnym deficytem wody oraz powtarzającą się suszą. Jakie plany ma rząd, aby polepszyć te sytuacje?  

czytaj więcej

Przy ochronie malin trzeba być zawsze krok do przodu

Plantacje malin potrafią przynieś zbiory wysokiej jakości przy prawidłowym prowadzeniu. Trzeba zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska, dobrej jakości krzewów i skutecznej ochrony. Brak zabezpieczenia przed chorobami to nie tylko straty w plonie, ale możliwość utarty całych roślin.

czytaj więcej

Na Broniszach inflacji nie widać. Szokująco tanie śliwki i kiepskie ceny jabłek dobijają sadowników

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nie widać inflacji. Śliwki kosztują 75 gr/kg, a jabłka tyle samo co rok temu. Droższe są tylko te owoce, których brakuje przez pogodę. Niestety, koszty nawozów i prądu nie grają tu żadnej roli i nie przekładają się na cenę towaru. Po ile obecnie rolnicy sprzedają swoje owoce na Broniszach? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)