Co się dzieje na wschodnim rynku? Wzrost cen owoców jagodowych znacznie wyższy niż oczekiwano
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co się dzieje na wschodnim rynku? Wzrost cen owoców jagodowych znacznie wyższy niż oczekiwano

26.07.2022

Sezon jagodowy rozpoczął się też u naszych sąsiadów, a to oznacza wzrost podaży na rynku. Ukraiński serwis dostaw żywności Zakaz.ua przeprowadził analizę, jak w ciągu roku zmieniły się ceny jagód na ukraińskim rynku. Z przeprowadzonego monitoringu wynika, że najbardziej wzrosły ceny malin, jagód i melona.

Przed rozpoczęciem sezonu eksperci przewidywali nieunikniony wzrost cen – co najmniej o 10% – z powodu trwającej w kraju wojny oraz rosnących kosztów produkcji. W rzeczywistości ten okazał się znacznie wyższy, niż oczekiwano.

Z danych Państwowej Służby Statystycznej wynika, że średnia roczna stopa inflacji w kraju wyniosła 21,5% w czerwcu b.r., a ceny jagód i owoców wzrosły o ponad 22% w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku.

- Najbardziej wzrosła cena maliny, prawie trzykrotnie – o 197%. Na półkach supermarketów w opakowaniach kosztuje 198 hrywien (około 31,86 zł) za 250 g. Także znacznie wzrosła cena popularnej w ostatnich latach wśród Ukraińców jagody – borówki. W tym roku borówki można kupić za 470 hrywien/kg (ok. 75,62 zł/kg), o 127% więcej niż w lipcu 2021 roku – pisze EastFruit.

Wzrosty cen można odczuć również w przypadku tych owoców:

  • Jeżyna – 129 UAH (ok. 20,76 zł) za 200 g – +120%;
  • Porzeczka czarna – 160 UAH/kg (ok. 25,74 zł) — +25%;
  • Wiciokrzew – 35,99 UAH (ok. 5,79 zł) za 150 g – +23%
r e k l a m a

Według analityków, najmniejszy wzrost cen obserwuje się dla następujących owoców:

  • Porzeczka czerwona – 99 UAH/kg (ok. 15,93 zł) – +3%;
  • Truskawka – 80 UAH/kg (ok. 12,87 zł) – +3%;
  • Agrest – 93,60 UAH (ok. 15,06 zł) za 500 g – +7%


- W przeciwieństwie do dynamicznych statystyk rosnących cen, są jagody, które wręcz przeciwnie, odnotowały spadek ceny. Chodzi o czereśnie, żurawinę i truskawki, których cena spadła odpowiednio o 33%, 16% i 9% – twierdzą eksperci.

Należy zauważyć, że na półkach supermarketów pojawiły się już arbuzy w średniej cenie 30,99 hrywien/ kg (ok. 4,99 zł/kg), co wskazuje wzrost ceny o 61%, analogicznie do lipca ubiegłego roku. A cena melona za rok wzrosła o 144% – do 78 hrywien/kg (ok. 12,55 zł/kg).

- W tym roku ze względu na okupację obwodu chersońskiego i części obwodu zaporoskiego w sklepach będzie sprzedawany głównie import (produkty importowane), co z pewnością podniesie ceny. Ponadto na wzrost cen wpływa logistyka. Przecież nawet importowane jagody były wcześniej dostarczane do Ukrainy przez porty Morza Czarnego. Teraz muszą być przewożone ciężarówkami przez Bułgarię i Rumunię. To znacznie zwiększa koszty – podkreślili eksperci.

Źródło: EastFruit.
Fot: envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na Broniszach inflacji nie widać. Szokująco tanie śliwki i kiepskie ceny jabłek dobijają sadowników

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nie widać inflacji. Śliwki kosztują 75 gr/kg, a jabłka tyle samo co rok temu. Droższe są tylko te owoce, których brakuje przez pogodę. Niestety, koszty nawozów i prądu nie grają tu żadnej roli i nie przekładają się na cenę towaru. Po ile obecnie rolnicy sprzedają swoje owoce na Broniszach? 

czytaj więcej

Bronisze: przybywa tegorocznych jabłek, ale brakuje malin. Jakie są ceny owoców?

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawia się coraz więcej tegorocznych jabłek. Ceny w zależności od odmiany wynoszą ok. 2,60 - 3,30 zł/kg. Brakuje za to malin, więc są coraz droższe. Jakie są ceny owoców na Broniszach? Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Bronisze: są już pierwsze jabłka. Morelom i brzoskwiniom cenę psuje Serbia

Na Rynku Hurtowym w Broniszach za pierwsze tegoroczne jabłka kupcy płacili nawet 4 zł/kg. Zawiedzeni są natomiast producenci moreli i brzoskwiń, bo ich towar wypieraja owoce z Serbii. Jakie są ceny owoców na Broniszach? Co o handlu mówią sadownicy? Obejrzyj FILM pod artykułem!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)