Chłodnie stop!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chłodnie stop!

08.07.2020autor: Kamila Szałaj

Brzmi to zupełnie tak samo jak komenda: „Maszyny stop!” i chce się dodać następną i ostatnią zarazem: „Podać cumy!”. Efekt jest zamierzony, bo zgodnie z przewidywaniami, sezon sprzedaży owoców, który rozpoczął się po ubiegłorocznych zbiorach jabłek, zawija do portu wiele wcześniej niż dzieje się to zazwyczaj. 

Ze względu na rosnącą liczbę coraz doskonalszych chłodni, przywykliśmy już do sytuacji, kiedy kolejne sezony handlowe oddzielają od siebie jedynie następne zbiory jabłek. W tym jednak sezonie sprawy ułożyły się dość dziwnie. 

Wielu ekspertów już jesienią słusznie twierdziło, że jabłek jest nawet poniżej 3 mln ton i do „nowych” z pewnością ich nie wystarczy. Jednak przez wiele miesięcy jabłek wprawdzie ubywało, ale ceny prawie stały w miejscu. Ale za to w maju mieliśmy do czynienia z ich prawdziwą eksplozją. Już wtedy osiągnęły poziom tak absurdalnie wysoki, że wyższy był już prawie nie do pomyślenia. A jednak!  

Po raz kolejny jednak podkreślam, że taki rozwój sytuacji w bardzo niewielkim stopniu przyczynił się do poprawy ekonomicznej oceny minionego sezonu. Po prostu wzrost cen jabłek miał miejsce zbyt późno. To, co stało się na rynku tych owoców w maju i czerwcu, jest raczej dowodem rozchwiania tego rynku, bo okazuje się, że są na nim możliwe sytuacje, które wielu uznałoby wcześniej za wykluczone. 

Tego rodzaju okoliczności powstają zwykle albo jako skutek polityki, albo też pogody. Na tę pierwszą czasami możemy jakoś wpłynąć, ale na tę drugą – nigdy. Wprawdzie „nauka radziecka znała takie przypadki”. Ale, na szczęście, wzmiankowanej „nauki” już nie ma. Tylko przypadki zostały… 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zapasy jabłek w Polsce dużo mniejsze niż rok temu

Według danych WAPA w polskich chłodniach zostało 58 tys. ton jabłek. 

czytaj więcej

Wzrosło zagrożenie parchem jabłoni w sadach

Deszczowa i ciepła pogoda stwarza idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych w sadach. Obecnie nasiliła się presja ze strony sprawcy parcha jabłoni - Venturia inaequalis.  

czytaj więcej

Co zagraża produkcji jabłek i gruszek?

Sektor jabłek i gruszek w Unii Europejskiej jest zagrożony – zwraca uwagę Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw Unia Owocowa wraz z innymi europejskimi stowarzyszeniami. Coraz niższa rentowność i spadek konsumpcji znacznie utrudniają zrównoważony rozwój sektora.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)