Kto może zarobić na zerowym podatku VAT?
Produkty roślinne, takie jak owoce i warzywa powinny być tańsze. Federalna Agencja Ochrony Środowiska Niemiec proponuje całkowite zwolnienie z podatku VAT.
Zdaniem Agencji Ochrony Środowiska w ramach reformy podatek od wartości dodanej powinien być bardziej ukierunkowany na kwestie środowiskowe i społeczne.
Jesienią 2021 roku Agencja spotkała się z krytyką, która dotyczyła głównie, reklamowania przez nich produktów pochodzenia zwierzęcego, przez obniżony podatek VAT do 7%, które w przyszłości mają być opodatkowane zwykłą stawką 19%.
Podatek na mięso w górę, na warzywa w dół
Dirk Messner, prezes urzędu, w związku z rosnącą inflacją kontynuuje debatę o możliwej uldze.
- Powinniśmy zaprojektować ulgę dla obywateli w taki sposób, aby jednocześnie odkupić składnik społeczny i oraz działać rozsądnie w zakresie ochrony środowiska i polityki klimatycznej - wyjaśnia Dirk Messner, prezes Federalnej Agencji Środowiska.
Podatek do zera?
Messner ma nadzieję, że największy efekt przyniesie całkowite zniesienie podatku VAT na żywność pochodzenia roślinnego, takie jak owoce, warzywa, produkty zbożowe i oleje roślinne – stało się to ostatnio możliwe dzięki zmianie prawa UE.
Liczby nie kłamią?
Jak podkreśla Messner na kilogram warzyw i owoców, przekłada się około kilograma gazów cieplarnianych, natomiast na produkcję kilograma kiełbasy, czy produktów mlecznych wiąże się z emisją od 7 do 28 kilogramów gazów cieplarnianych. Dlatego też Messner mocno przystaje przy żądaniu, jakim jest podniesienie podatku VAT na mięso i inne pochodzenia zwierzęcego.
Mają na tym skorzystać przede wszystkim ludzie mniej uprzywilejowani w pakietach pomocowych rządu np. emeryci.
4 mld euro rocznie oszczędności
Według obliczeń UBA zaoszczędziłoby to prywatnym gospodarstwom domowym około czterech miliardów euro rocznie. Federalna Agencja Środowiska chce również obniżyć koszty przejazdów lokalnym transportem publicznym poprzez eliminację podatku VAT. Tutaj urząd spodziewa się ulgi w wysokości około dwóch miliardów euro rocznie.
Zgodnie z pomysłami UBA, mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego mają mieć nałożony regularny podatek VAT w wysokości 19% w późniejszym terminie.
Pieniądze trafią do dostawców, a nie klientów
Ekonomista i przewodniczący rady SPD ds. polityki gospodarczej Gustav Horn, wypowiedział się w ostatnim czasie negatywnie i jest przeciwny zniesieniu podatku od wartości dodanej na produkty spożywcze.
Bernat Patrycja
Źródło: Nawozy.eu/ vorwaerts.de/ br.de
Fot: envato.elements
Patrycja Bernat
<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>
Najważniejsze tematy